240 tys. użytkowników
680278 zdjęć, 903874 komentarzy
172 osoby online

Na czym polega nadpłata kredytu hipotecznego?


Kredyt hipoteczny to obecnie jeden z najprostszych sposobów na to, żeby kupić lub wybudować nieruchomość swoich marzeń. Pozwala pożyczyć od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych i rozłożyć płatność na długi okres. Jednak płacenie co miesiąc raty w wysokości kilku tysięcy złotych może obciążać domowy budżet. Można ją zmniejszyć, np. nadpłacając kredyt. Dowiedz się, na czym to polega.
Jak wygląda nadpłata kredytu hipotecznego?

Nadpłata kredytu to nic jak wcześniejsze spłacenie części pożyczonej kwoty. Można jej dokonywać jednorazowo lub regularnie – większość banków nie precyzuje tych kwestii. Kwota również może być dowolna. Jednak, żeby różnica była znacząca i wpłynęła na wysokość kosztów kredytu, wpłata powinna wynosić minimum tyle samo co jedna rata.

Czy wiesz, że… Nadpłata kredytu nie zwalnia Cię z obowiązku zapłaty raty? Nawet jeśli wpłacisz jej równowartość, nadal będziesz musiał uiścić należność wobec banku. 

 

Czy nadpłacanie kredytu hipotecznego jest opłacalne?

Nadpłacając kredyt, zmniejsza się wysokość kapitału, który kredytobiorca musi oddać bankowi. Na skutek tego obniżeniu ulega także wysokość odsetek, które należy ponieść przez cały okres kredytowania. Zatem nie tylko zostaje Ci mniej do spłaty, ale także mniej musisz zapłacić za kredyt, dzięki czemu oszczędzasz.

Zastanawiasz się, ile dokładnie pieniędzy może pozostać w Twoim portfelu. To zależy od tego, na jaką opcję się zdecydujesz. Po nadpłaceniu kredytu można zdecydować, czy czas trwania umowy ma ulec skróceniu, czy też ma zmniejszyć się rata. Różnice dobrze widać na poniższym przykładzie.

Przykład nr 1. 

W 2018 roku klient wziął kredyt na 400 000 zł na 30 lat. Po 4 latach pozostało mu do spłaty 380 000 zł, a oprocentowanie wzrosło do 8%. Zdecydował się więc nadpłacić swój kredyt kwotą w wysokości 30 000 zł. Jeśli wybierze opcję:

zmniejszenia rat, zamiast 2 906,29 zł będzie płacić 2 676,85 zł. Oszczędność na całym kredycie wyniesie wówczas 40 896,96 zł;

skrócić czas kredytowania, umowa zakończy się 5 lat i 5 miesięcy wcześniej. Dzięki temu zaoszczędzi 158 689,59 zł

 

Zatem, co wybrać?

Opcja skrócenia czasu kredytowania wydaje się bardziej atrakcyjna pod względem finansowym. Jednak, jeśli masz problemy z płynnością finansową przy obecnej racie, przemyśl pierwsze rozwiązanie. Dzięki temu będziesz w stanie nadal spłacać swój kredyt i nie popadniesz w długi.

Jednak niezależnie od Twojej decyzji – dzięki nadpłacie w Twojej kieszeni pozostanie spora ilość gotówki.

 

Jak nadpłacić kredyt hipoteczny?

Nadpłacanie kredytu jest dość proste. Wystarczy udać się do placówki banku i złożyć stosowny wniosek z dyspozycją wpłaty. Jednak to nie jedyne rozwiązanie.

Obecnie coraz więcej banków oferuje możliwość dokonania nadpłaty za pośrednictwem internetowej bankowości. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto i przejdziesz do zakładki zatytułowanej “kredyt na mieszkanie”.

Znajdziesz tam opcję “nadpłata kredytu”. Po kliknięciu kafelka wyświetli Ci się wniosek o dyspozycję nadpłaty swojego zobowiązania. Uzupełnij go, a w przypadku pytań skontaktuj się z obsługą swojego banku. 

Nadpłata kredytu hipotecznego to bardzo opłacalne rozwiązanie. Zdecyduj się na nie, jeśli masz “wolne środki” i nie wiesz, co z nimi zrobić.

artykuł partnera
Olej opałowy to wydajne i łatwo dostępne paliwo grzewcze, chętnie wybierane zwłaszcza w przypadku, gdy w pobliżu budynku brakuje infrastruktury zaopatrującej w gaz. Decydując się na ogrzewanie olejowe ...
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.