240 tys. użytkowników
680552 zdjęć, 903388 komentarzy
435 osób online

Kuchnia na wymiar vs modułowa: porównujemy i podpowiadamy!


Kuchnia to jedno z trudniejszych do urządzenia pomieszczeń w domu. Wybór konkretnej zabudowy zdecyduje o funkcjonalności i wyglądzie przestrzeni, którą uznaje się przecież za serce każdego mieszkania. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób aranżujących swoje wnętrza ma dylemat, czy postawić na kuchnię na wymiar, czy modułową. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom oraz wadom obu rozwiązań i spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, które z nich lepiej wybrać.
Zalety oraz wady kuchni modułowej

Kuchnia modułowa składa się z gotowych elementów, które można nabyć w sklepie. Zwykle obejmuje pojedyncze szafki, nadające się nawet do samodzielnego montażu, a także uzupełniające je blaty, barki, szuflady czy witryny. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość skomponowania zestawu odpowiadającego rozmiarom kuchni. Dzięki temu dostosujesz zabudowę do indywidualnych potrzeb, w pełni wykorzystując potencjał pomieszczenia.

Meble modułowe cechują się również kompatybilnością. Oznacza to, że poszczególne elementy wybranego zestawu perfekcyjnie do siebie pasują i pozwalają na wprowadzanie dowolnych modyfikacji. Jeśli w pewnym momencie poczujesz potrzebę powiększenia zabudowy bądź uzupełnienia jej o dodatkowe szuflady, kosze czy półki, w sklepie z łatwością znajdziesz idealnie nadające się do tego produkty.

Za zaletę kuchni modułowej należy uznać także łatwy dostęp do mebli oraz ich przystępne ceny. Wybrane produkty otrzymasz w dowolnym sklepie właściwie od ręki. Co więcej, niejednokrotnie samodzielnie poradzisz sobie z ich montażem.

Zabudowa modułowa nie jest jednak pozbawiona wad. Przede wszystkim meble tego typu znacząco ograniczają Twoje możliwości aranżacyjne, ponieważ produkowane są w określonych z góry wymiarach, kształtach i kolorach. Oznacza to, że ich precyzyjne dopasowanie do układu kuchni oraz wizji wystroju będzie właściwie niemożliwe.

Zalety i wady kuchni na wymiar

Zupełnie innym rozwiązaniem okaże się kuchnia na wymiar (https://fixly.pl/kategoria/kuchnia-na-wymiar), która projektowana jest z myślą o konkretnym pomieszczeniu. Jej zaplanowaniem i wykonaniem zajmują się specjalistyczne firmy, poprzedzające prace dokładnymi pomiarami wnętrza i konsultacjami z właścicielem mieszkania. Dzięki temu powstają jedyne w swoim rodzaju aranżacje, unikatowe zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i estetyki.

Decydując się na kuchnię na wymiar, zyskujesz gwarancję idealnego zagospodarowania dostępnej przestrzeni. Nie musisz martwić się o zmarnowanie cennego miejsca ani dyskomfort wynikający z użytkowania trudno dostępnych szafek. Rozmiary i kształty mebli dostosowane zostają bowiem do układu i specyfiki pomieszczenia.

To samo dotyczy wystroju kuchni, którą możesz urządzić zgodnie z własnymi – nawet najbardziej kreatywnymi – pomysłami. Do dyspozycji masz niemal nieograniczone możliwości w zakresie wybieranych wzorów i kolorów frontów czy blatów, a także w kwestii funkcjonalnych mechanizmów i innych inteligentnych rozwiązań. W efekcie powstaje projekt, jakiego nie znajdziesz w żadnym innym domu.

Wszystkie te zalety kuchni na wymiar mają jednak swoją cenę – i to dosłownie. Zabudowę na zamówienie powszechnie uznaje się za rozwiązanie zdecydowanie droższe od mebli modułowych. Nic dziwnego – każdy projekt przygotowywany jest indywidualnie i wiąże się z koniecznością pozyskania odpowiednich materiałów. Co więcej, sam montaż musi zostać przeprowadzony przez fachowców, a to dodatkowo podnosi ostateczny koszt inwestycji. Warto pamiętać również o tym, że wykonanie kuchni na wymiar może stosunkowo długo potrwać – na gotowe meble trzeba często czekać nawet około 3 miesięcy.

Kuchnia na wymiar vs. modułowa – którą zabudowę wybrać?

Znając kluczowe zalety oraz wady kuchni na wymiar i zabudowy modułowej, łatwo zauważyć, że każde z tych rozwiązań przeznaczone jest dla nieco innej grupy konsumentów. Jeśli stawiasz czoła aranżacji ciasnego i nieustawnego wnętrza, lepszą decyzją okaże się dla Ciebie wykonanie mebli na zamówienie. Jeśli jednak masz do dyspozycji więcej przestrzeni, a zależy Ci na cięciu wydatków, bardziej trafionym pomysłem będzie kuchnia modułowa.

Zauważ jednak, że zabudowa na wymiar zawsze zapewni Ci większe możliwości i ciekawsze efekty. Jeżeli jedynym czynnikiem powstrzymującym Cię przed wyborem tego rozwiązania jest ograniczony budżet, spróbuj rozejrzeć się za ofertami indywidualnych wykonawców. Mogą oni oferować usługi projektowania i montażu kuchni na zamówienie w cenach zdecydowanie bardziej przystępnych niż duże i znane na rynku firmy.

Ciekawe oferty z branży budowlanej i remontowej znajdziesz między innymi w serwisach kojarzących fachowców z kontrahentami. Wykonawcom umożliwiają one znalezienie zleceń, a konsumentom dotarcie do doświadczonych specjalistów. Ułatwiają przy tym obustronny kontakt, przebieg płatności czy wyjaśnianie wszelkich wątpliwości związanych z usługą. Jednym z narzędzi działających w ten sposób jest na przykład serwis Fixly zrzeszający ponad 250 tysięcy fachowców z różnych branż.

artykuł partnera
Większość z nas nie może sobie pozwolić na dom. Najczęściej mieszkamy w mieszkaniach. Nie oznacza to jednak, że nie da się stworzyć w nim odpowiedniego klimatu. Aranżacje wnętrz nawet w mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty potrafią zrobić naprawdę piorunujące wrażenie.
więcej
artykuł partnera
Pompy ciepła montowane są w coraz większej liczbie nie tylko budynków mieszkalnych, lecz również w siedzibach firm, budynkach wielorodzinnych, a nawet w fabrykach – oczywiście mowa tutaj o urządzeniach z większą mocą lub rozbudowanych systemach HVAC.
więcej
artykuł partnera
Dobrej jakości narzędzia pozwalają na precyzyjne i sprawne wykonanie prac. Mixtools to sklep, który charakteryzuje się szerokim wyborem narzędzi i elektronarzędzi różnych marek, umożliwiając znalezienie odpowiednich rozwiązań, które pomogą Ci w pracy. Dodatkowo ten sklep z narzędziami zapewnia profesjonalne doradztwo, gwarancję (...)
więcej
artykuł partnera
Zastanawiasz się nad zakupem wyrzynarki do domu, ale nie wiesz jaki model wybrać? Zastanów się więc, w jaki sposób narzędzie będzie wykonywane i jak często. Ponadto konieczne jest ustalenie, czy interesuje Cię wyrzynarka elektryczna sieciowa, czy bezprzewodowa. Dowiedz się, na jakie elementy zwrócić uwagę przy zakupie tego elekt (...)
więcej
artykuł partnera
Ciężko sobie wyobrazić wykonywanie wielu prac bez dostępu do piły spalinowej. To sprzęt niezwykle ważny, zwłaszcza jak musimy obrabiać drewno, na przykład na opał. Jeśli zamierzamy kupić własną, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii, o jakich napiszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.