240 tys. użytkowników
680713 zdjęć, 903429 komentarzy
615 osób online

Jak zamówić olej opałowy?


Olej opałowy to wydajne i łatwo dostępne paliwo grzewcze, chętnie wybierane zwłaszcza w przypadku, gdy w pobliżu budynku brakuje infrastruktury zaopatrującej w gaz. Decydując się na ogrzewanie olejowe, musimy, co oczywiste, co najmniej raz w roku dokonać zakupu oleju opałowego. Jak to zrobić i jakie warunki trzeba spełnić, żeby w pełni legalnie zakupić olej opałowy?Zakup oleju opałowego u sprawdzonych dystrybutorów

Olej opałowy to paliwo grzewcze uzyskiwane w procesie destylacji ropy naftowej, które pozwala na pełną niezależność od sieci gazowej. Jednym z atutów tego paliwa jest bez wątpienia jego łatwa dostępność: rozbudowana sieć dystrybutorów oleju opałowego pozwala zamówić dostawę paliwa pod wskazany adres w dogodnym dla nas terminie. Dostawę oleju opałowego można zamówić zarówno drogą telefoniczną, kontaktując się w ten sposób z dystrybutorem, jak i poprzez formularz online na stronie dostawcy zajmującego się dystrybucją oleju opałowego do celów grzewczych. 

Warto pamiętać, że opłaca się wybierać sprawdzonych dystrybutorów oleju opałowego, takich jak Ekoterm. Wiarygodny dystrybutor paliw grzewczych zagwarantuje nam olej opałowy wysokiej jakości, co ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania i utrzymania w dobrym stanie instalacji grzewczej na olej opałowy. Warto pamiętać, że dobra jakość oleju opałowego wpływa na prawidłową pracę kotła olejowego i na stan innych elementów instalacji. Stosowanie paliwa wysokiej jakości minimalizuje możliwość wystąpienia ewentualnych usterek lub poważniejszej awarii w obrębie instalacji grzewczej.

Zgłoszenie AKC-RU przed zakupem oleju opałowego

Przed zakupem oleju opałowego do celów grzewczych warto zaznajomić się z aktualnymi przepisami, które obowiązują w tym zakresie. W jaki sposób w pełni legalnie zakupić olej opałowy? Od 2020 roku, zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, zakup oleju opałowego musi zostać poprzedzony obowiązkową rejestracją w urzędzie skarbowym. Obowiązek rejestracyjny, który dotyczy zarówno kupujących, jak i sprzedających olej opałowy, został wprowadzony w celu uszczelnienia systemu podatkowego w zakresie akcyzy na paliwa.

Rejestracji w urzędzie skarbowym należy dokonać poprzez zgłoszenie rejestracyjne uproszczone AKC-RU. Można to zrobić zarówno tradycyjnie, za pomocą papierowego formularza złożonego we właściwym urzędzie skarbowym, jak i drogą elektroniczną: na stronie internetowej www.podatki.gov.pl lub poprzez dedykowaną platformę PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych).

Rejestracja na platformie PUESC w celu zakupu oleju opałowego

Przed rozpoczęciem rejestracji w celu dokonania zakupu oleju opałowego przez platformę PUESC warto przygotować niezbędne dane, które będziemy musieli uwzględnić w formularzu. Te dane to m.in. numer NIP, dane dotyczące kotła olejowego: jego modelu, mocy i średniego rocznego zużyciu paliwa opałowego. Potrzebna będzie również informacja o miejscach, gdzie znajdują się stacjonarne urządzenia grzewcze, czyli adres oraz dane geolokalizacyjne.

Po utworzeniu konta w portalu PUESC ze strony głównej należy wybrać „PALIWA OPAŁOWE – ZGŁOSZENIE AKC-RU", a później „ZGŁOSZENIE AKC-RU". Po wypełnieniu formularza należy zweryfikować poprawność wprowadzonych danych i zatwierdzić formularz. Zatwierdzony formularz trzeba podpisać, posługując się Profilem Zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo kwotą przychodu lub podpisem celnym. Na zakończenie procedury należy wysłać formularz oraz pobrać potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego AKCU-RU.

Po dokonaniu zgłoszenia nabywca oleju opałowego zyskuje status zużywającego podmiotu olejowego. Uzyskanie tego statusu jest konieczne, aby móc legalnie dokonać zakupu oleju opałowego. Jeżeli potencjalny nabywca oleju opałowego nie zarejestruje się jako podmiot olejowy, sprzedający nie dostarczy mu paliwa grzewczego.

Kody transakcyjne do potwierdzenia zakupu oleju opałowego

Rejestracja AKC-RU umożliwia pobranie kodów transakcyjnych, którą służą nabywcy paliwa od potwierdzenia otrzymania dostawy po zakupie oleju opałowego. Kody transakcyjne można pobrać z konta użytkownika w portalu PUESC lub we właściwym urzędzie skarbowym. Potwierdzenia odbioru paliwa można dokonać w aplikacji mobilnej SENT DOSTAWY lub korzystając z usługi dostępnej na platformie PUESC. Oprócz wspomnianych kodów transakcyjnych potrzebna jest w tym celu informacja o ilości odebranego towaru oraz oświadczenie. 

Warto wiedzieć, że podmiot odbierający paliwo opałowe musi uzupełnić zgłoszenie SENT o informację o odbiorze towarów na podstawie zapisów ustawy z dnia 9 marca 2017 r o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. System SENT, czyli System Elektronicznego Nadzoru Transportu to elektroniczny rejestr zgłoszeń, który ma na celu monitorowanie obrotu m.in. paliwami ciekłymi. Potwierdzenia odbioru zamówionego oleju opałowego w systemie SENT dokonuje się na podstawie numeru referencyjnego SENT, który nabywca otrzymuje od sprzedawcy paliwa opałowego.

Podsumowanie:

Przed zakupem oleju opałowego niezbędne jest dokonanie rejestracji w urzędzie skarbowym poprzez zgłoszenie rejestracyjne AKC-RU, aby otrzymać status zużywającego podmiotu olejowego. Po zakupie należy potwierdzić otrzymanie dostawy za pomocą kodów transakcyjnych w systemie SENT. Warto zamawiać olej opałowy u rzetelnych dystrybutorów, takich jak sieć Autoryzowanych Dystrybutorów Ekoterm, aby mieć pewność zakupu paliwa najwyższej jakości.

artykuł partnera
Straty ciepła w domach jednorodzinnych i budynkach publicznych stanowią istotne wyzwanie. Szczególnie w kontekście rosnących kosztów energii. Warto zrozumieć, że utrata ciepła może wynikać z ...
więcej
artykuł partnera
Oryginalne i kreatywne podejście do urządzania wnętrz staje się coraz bardziej popularne, a jednym z niezwykłych pomysłów na nadanie aranżacji salonu wyjątkowego charakteru, jest zastosowanie muralu na ścianie.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.