240 tys. użytkowników
681125 zdjęć, 903610 komentarzy
281 osób online

Filamenty do drukarki 3D – Niezbędny wymiar w Twoim życiu.


Filamenty stosowane w druku 3D to tworzywa termoplastyczne (tzw. polimery), które po podgrzaniu topią się, zamiast spalać, można je kształtować i formować, a po schłodzeniu integrują się, filament podawany jest do komory grzewczej w zespole ekstrudera drukarki, gdzie jest podgrzewany do temperatury topnienia, a następnie wytłaczany (squisted) przez metalową dyszę podczas ruchu zespołu ekstrudera, śledząc ścieżkę zaprogramowaną w pliku obiektu 3D, aby utworzyć, warstwa po warstwie, drukowany obiekt.


Filamenty są zwykle dostępne w standardowych średnicach 1,75 mm i 2,85 mm. Filament 2,85 mm jest czasami błędnie określany jako "3 mm", ale nie należy go mylić z mniej powszechnym rozmiarem filamentu, który w rzeczywistości ma średnicę 3 mm. Chociaż większość drukarek 3D ma pojedynczą wytłaczarkę, istnieją modele z dwoma wytłaczarkami, które mogą drukować obiekt w różnych kolorach lub z różnymi rodzajami włókien. 

 Po wybraniu drukarki 3D pierwszą decyzją, którą musisz podjąć, jest rodzaj filamentu, którego chcesz użyć. Istnieje kilkadziesiąt odmian – nawet pomijając liczne kolory, w jakich występują https://www.igus.pl/3d-print-material/3d-print-filament. Przedzieranie się przez nie ujawnia szereg chemicznie brzmiących nazw: na przykład kwas polimlekowy, polialkohol winylowy, włókno węglowe i skręcające język elastomery termoplastyczne. Przechodzą przez oszałamiającą różnorodność akronimów, między innymi ABS, PLA, HIPS, CPE, PET, PETT, TPE, PVA i PCTPE. Tylko kilka typów jest w powszechnym użyciu, a producenci mają tendencję do unikania nadmiernie geekowych pseudonimów na rzecz bardziej opisowych nazw nawiązujących do zasadniczej jakości filamentu, takich jak elastyczność (na przykład Ninjaflex firmy NinjaTek i Polyflex firmy Polymaker) i wytrzymałość (Makerbot i XYZprinting). Oba filamenty rynkowe o nazwie Tough PLA, a Ultimaker wkrótce wprowadzi własny, twardy PLA.

 

Najczęściej wykorzystywane filamenty do drukarki 3D to:

Filament ABS- czyli akrylonitrylo – butadieno – styren. W przeciwieństwie do filamentu PLA ABS jest nieco bardziej techniczny i może stanowić większe wyzwanie dla nowych użytkowników druku 3D. ABS to sztywny materiał do druku 3D, odporny na uderzenia i ciepło.

Filament PLA to termoplastyczny polimer wytworzony wyłącznie z surowców odnawialnych. Kwas polimlekowy (PLA) jest wytwarzany z biodegradowalnego materiału, takiego jak skrobia kukurydziana, skrobia ziemniaczana, korzenie trzciny cukrowej i tapioki, i ma gładki, lśniący wygląd.

Filament ASA (akrylonitryl-styren-akrylan) jest idealnym, uniwersalnym termoplastem do druku 3D, odpowiednim do wielu różnych zastosowań. Ma podobny skład chemiczny do plastiku ABS, ale oferuje trzy ulepszenia: lepsze właściwości mechaniczne, doskonałą estetykę i odporność na promieniowanie UV.

Filament PETG, znany również jako glikol z politereftalanu etylenu, to kopoliester znany ze swojej trwałości i łatwości użytkowania. G w PETG oznacza modyfikowany glikolem, co sprawia, że produkt końcowy jest przejrzysty i ma właściwości wizualne przypominające szkło.

Filament TPU lub termoplastyczny poliuretan to elastyczny i trwały filament do druku 3D zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. TPU ma unikalne właściwości, które sprawiają, że jest elastyczny jak guma, a jednocześnie wytrzymały jak plastik.

Higroskopijność, czyli podatność włókien na wchłanianie wilgoci, jest w tym przypadku zjawiskiem niepożądanym, ale występuje bardzo często, zwłaszcza wśród materiałów inżynierskich. Jak to wygląda w praktyce? Woda osadza się na zewnętrznych warstwach materiału i wnika do środka, wpływając bezpośrednio na proces drukowania 3D i modele. 

Filamenty higroskopijne powodują znaczne problemy podczas samego procesu drukowania, nie zawsze widoczne na pierwszy rzut oka.


Nawet niewielka ilość wilgoci w materiale może mieć negatywny wpływ na:

Parametry mechaniczne druku – drukując, z materiałów inżynierskich o określonych właściwościach nie możemy, sobie pozwolić na utratę ich parametrów mechanicznych.

Jakość modelu – na ściankach wydruku mogą pojawić się pęcherzyki powietrza.

Laminowanie warstwowe – możliwość łączenia kolejnych warstw druku.

Wysoka porowatość – struktura materiału, który wchłonął, wilgoć po druku może ulec "spienieniu". Świadczy to o dużej liczbie porów, które tworzą się podczas wytłaczania filamentu z dyszy. Cząsteczki wody w kontakcie z gorącą dyszą odparowują, tworząc bąbelki. Przekłada się to bezpośrednio na gęstość struktury wydruku (o czym świadczy jaśniejszy kolor) oraz dokładność wymiarową 3D.

artykuł partnera
Bateria do umywalki powinna być niezawodna i służyć przez wiele lat. Używana wiele razy w ciągu dnia, oprócz nowoczesnego designu, wpasowującego się idealnie w zamysł jednakowych dodatków w łazience, musi być także praktyczna. Jak wybrać baterię do umywalki nablatowej? Oto elementy, na które warto zwrócić uwagę!
więcej
artykuł partnera
Wybór odpowiedniego rodzaju rolet zewnętrznych to ważna kwestia, która wpływa na komfort i estetykę. Dylemat może dotyczyć rolet zewnętrznych elewacyjnych i podtynkowych. Na pewno zastanawiasz się, które z nich wybrać, jeśli właśnie budujesz lub modernizujesz swój dom
więcej
artykuł partnera
Systemy przesuwne cieszą się rosnącą popularnością, zwłaszcza we współczesnym, nowoczesnym budownictwie. Drzwi przesuwne są dostępne w różnych opcjach i wariantach otwierania, dlatego można je dopasować do specyfiki nawet najbardziej wymagającego wnętrza. Jak to zrobić? Co sprawdzi się w Twoim domu?
więcej
artykuł partnera
Proces budowy domu to konieczność przejścia przez wiele etapów. Gdy już kupiłeś gotowy projekt, pora na jego adaptację. Sprawdź, jak dostosować plan do działki i warunków zabudowy w kilku prostych krokach.
więcej
artykuł partnera
Gewerbe to jedna z najczęściej wybieranych form działalności gospodarczych w Niemczech, z której licznie korzystają przedsiębiorcy działających w branży budowlanej, w tym także Polacy emigrujący za zachodnią granicę.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.