240 tys. użytkowników
681360 zdjęć, 903566 komentarzy
218 osób online

Odpływ liniowy - najważniejsze informacje


Prysznic bez brodzika jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem. Znajduje zastosowanie zwłaszcza w mieszkaniach nowoczesnych i minimalistycznych, ale nie tylko. Co warto wiedzieć o odpływie liniowym i gdzie można go użyć?




Odpływ liniowy w łazience- sposób działania

Odpływ liniowy spełnia identyczną funkcję co tradycyjna kratka czy odpływ w brodziku. Jego zadaniem jest zbieranie wody z kabiny prysznicowej i jej odprowadzanie do kanalizacji. W ten sposób przeciwdziała on zalewaniu tego pomieszczenia. Jeśli chodzi o różnicę, to najważniejszą z nich jest sam kształt odpływu. Długa rynienka znajdująca się w posadzce gromadzi wodę, po czym odprowadza ją do ujścia kanalizacyjnego. Od zewnątrz zamknięta jest tylko metalowym rusztem albo korytkiem wypełnionym tą samą płytką co podłoga w łazience. Sprawia to, że odpływ jest właściwie niezauważalny w kabinie, co idealnie wpisuje się zwłaszcza w nowoczesne aranżacje wnętrza. Cała konstrukcja odpływu zlokalizowana jest pod poziomem posadzki.
Co ważne, najlepiej zdecydować się na odpływ liniowy w łazience już na etapie projektu. Aby odpływ działał w sposób skuteczny, niezbędne jest dobre zabezpieczenie przed częstym kontaktem z wilgocią, jak i przygotowanie spadku powierzchni posadzi. Syfon odpływu liniowego wpuszczony jest w posadzkę, a więc należy wcześniej przygotować otwór. Do montażu odpływu liniowego należy posiadać syfon kompatybilny z konstrukcją konkretnego produktu.

Czy odpływ liniowy sprawdzi się wszędzie?

Dobrze, jeśli decyzja o wyborze odpływu liniowego zostanie podjęta już na etapie projektu domu. Pozwoli to na sprawniejsze przeprowadzenie prac montażowych. Niekiedy jednak zdarza się, że właściciele łazienki po pewnym czasie planują wymianę zwykłej kabiny prysznicowej na tę w stylu walk-in. W tym wypadku należy przyjrzeć się poszczególną warstwom podłogi. Podłoga musi mieć właściwą grubość, gdyż powinna pomieścić całą instalację kanalizacyjną (kanał prysznicowy z syfonem oraz podejście kanalizacyjne).
Standardowe odwodnienie w mieszkaniu, domu jednorodzinnym i bloku wymaga ok. 15 cm. Niezbędne jest też sprawdzenie grubości strony, jeżeli remont przeprowadzany jest na piętrze. Montując odpływy liniowe, należy też pamiętać o prawidłowej hydroizolacji wykonanej z folii płynnej. W przypadku ogrzewania podłogowego, czy też niskiej podłogi, dobrym wyborem będzie inwestycja w odpływ liniowy ścienny.
 

Na co zwrócić uwagę wybierając odpływ liniowy?

W sprzedaży znajduje się wiele modeli odpływów, które różnią się poszczególnymi cechami. Przy wyborze, należy zwrócić uwagę na takie parametry, jak:
Przepustowość- czyli wydajność, od której zależy zdolność odpływu do odprowadzania danej ilości wody. Jest to najważniejszy parametr, aby odpływ liniowy bez trudu zbierał wodę z posadzki i nie zalewał podłogi. Wydajność odpływu powinna przekraczać wydajność baterii prysznicowej i deszczownicy,
Głębokość zabudowy- od niej zależy to, jak głęboki musi być otwór na bryłę odpływu oraz podłączenie do danych części instalacji,
Rodzaj syfonu- mogą być one wykonane z polipropylenu czy też bardziej odpornego polietylenu wysokiej gęstości, a więc HDPE,
Łatwość czyszczenia- sprawniej można oczyścić syfony z wyjmowanymi elementami,
Rodzaj wykończenia- na rynku dostępne są dwie maskownice. Pierwsza z nic jest rusztem metalowym ze stali nierdzewnej z różnymi wzorami otworów. Druga natomiast to korytko, które należy wypełnić płytkami odpowiadającymi danej posadzce.

Jakie zalety mają odpływy liniowe?

Odpływy liniowe mają wiele zalet. Przede wszystkim są wygodne w użytkowaniu. Pozwalają na uzyskanie płaskiej posadzki, a więc wejście pod prysznic jest możliwe bez największego trudu, nawet dla osób z niepełnosprawnością czy też seniorów. Kolejną zaletą jest łatwość samej aranżacji. Pasują one do łazienek nowoczesnych, jak i  tradycyjnych. Nie bez znaczenia jest także ich wysoka trwałość. Odpływ liniowy to rozwiązanie solidne, a ryzyko jego awarii jest niezwykle niskie. Można go też bez trudu wyczyścić, co nie zajmuje dużo czasu.


artykuł partnera
Współcześnie, kiedy koszty energii stale rosną, a świadomość ekologiczna jest coraz większa, właściwe ocieplenie budynków staje się kluczowym elementem ich konstrukcji. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych nie tyl (...)
więcej
artykuł partnera
Zmiany są integralną częścią naszego życia. Dotyczy to również aranżacji wnętrz mieszkań i domów, które nierzadko po upływie kilku lat tracą swój pierwotny wygląd. Najbardziej oczywistym wyjściem z takiej sytuacji jest przeprowadzenie gruntownego remontu
więcej
artykuł partnera
Ocieplanie domu to ważny proces, który może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania, koszty ogrzewania oraz efektywność energetyczną budynku. Odpowiednia termoizolacja jest kluczem, by zapobiec niekontrolowanym spadkom temperatur wewnątrz.
więcej
artykuł partnera
Narożnik to jeden z tych mebli, którego nie powinno zabraknąć w gustownie urządzonym salonie. Poza tym, że doskonale się prezentuje, zaskakuje funkcjonalnością. Zajmuje niewiele miejsca i jednocześnie tworzy wygodną przestrzeń do (...)
więcej
artykuł partnera
Nowoczesne agregaty prądotwórcze potrafią szybko zyskać miano jednych z najważniejszych elementów wyposażenia – znajdujących się czy to w domu, czy w firmie. Zasilają kluczowe urządzenia lub nawet całe budynki w przypadku braku dostępu do aktywnej sieci elektrycznej. Co jednak istotne, przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć si (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.