240 tys. użytkowników
680735 zdjęć, 903896 komentarzy
757 osób online

Odpływ liniowy - najważniejsze informacje


Prysznic bez brodzika jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem. Znajduje zastosowanie zwłaszcza w mieszkaniach nowoczesnych i minimalistycznych, ale nie tylko. Co warto wiedzieć o odpływie liniowym i gdzie można go użyć?
Odpływ liniowy w łazience- sposób działania

Odpływ liniowy spełnia identyczną funkcję co tradycyjna kratka czy odpływ w brodziku. Jego zadaniem jest zbieranie wody z kabiny prysznicowej i jej odprowadzanie do kanalizacji. W ten sposób przeciwdziała on zalewaniu tego pomieszczenia. Jeśli chodzi o różnicę, to najważniejszą z nich jest sam kształt odpływu. Długa rynienka znajdująca się w posadzce gromadzi wodę, po czym odprowadza ją do ujścia kanalizacyjnego. Od zewnątrz zamknięta jest tylko metalowym rusztem albo korytkiem wypełnionym tą samą płytką co podłoga w łazience. Sprawia to, że odpływ jest właściwie niezauważalny w kabinie, co idealnie wpisuje się zwłaszcza w nowoczesne aranżacje wnętrza. Cała konstrukcja odpływu zlokalizowana jest pod poziomem posadzki.
Co ważne, najlepiej zdecydować się na odpływ liniowy w łazience już na etapie projektu. Aby odpływ działał w sposób skuteczny, niezbędne jest dobre zabezpieczenie przed częstym kontaktem z wilgocią, jak i przygotowanie spadku powierzchni posadzi. Syfon odpływu liniowego wpuszczony jest w posadzkę, a więc należy wcześniej przygotować otwór. Do montażu odpływu liniowego należy posiadać syfon kompatybilny z konstrukcją konkretnego produktu.

Czy odpływ liniowy sprawdzi się wszędzie?

Dobrze, jeśli decyzja o wyborze odpływu liniowego zostanie podjęta już na etapie projektu domu. Pozwoli to na sprawniejsze przeprowadzenie prac montażowych. Niekiedy jednak zdarza się, że właściciele łazienki po pewnym czasie planują wymianę zwykłej kabiny prysznicowej na tę w stylu walk-in. W tym wypadku należy przyjrzeć się poszczególną warstwom podłogi. Podłoga musi mieć właściwą grubość, gdyż powinna pomieścić całą instalację kanalizacyjną (kanał prysznicowy z syfonem oraz podejście kanalizacyjne).
Standardowe odwodnienie w mieszkaniu, domu jednorodzinnym i bloku wymaga ok. 15 cm. Niezbędne jest też sprawdzenie grubości strony, jeżeli remont przeprowadzany jest na piętrze. Montując odpływy liniowe, należy też pamiętać o prawidłowej hydroizolacji wykonanej z folii płynnej. W przypadku ogrzewania podłogowego, czy też niskiej podłogi, dobrym wyborem będzie inwestycja w odpływ liniowy ścienny.
 

Na co zwrócić uwagę wybierając odpływ liniowy?

W sprzedaży znajduje się wiele modeli odpływów, które różnią się poszczególnymi cechami. Przy wyborze, należy zwrócić uwagę na takie parametry, jak:
Przepustowość- czyli wydajność, od której zależy zdolność odpływu do odprowadzania danej ilości wody. Jest to najważniejszy parametr, aby odpływ liniowy bez trudu zbierał wodę z posadzki i nie zalewał podłogi. Wydajność odpływu powinna przekraczać wydajność baterii prysznicowej i deszczownicy,
Głębokość zabudowy- od niej zależy to, jak głęboki musi być otwór na bryłę odpływu oraz podłączenie do danych części instalacji,
Rodzaj syfonu- mogą być one wykonane z polipropylenu czy też bardziej odpornego polietylenu wysokiej gęstości, a więc HDPE,
Łatwość czyszczenia- sprawniej można oczyścić syfony z wyjmowanymi elementami,
Rodzaj wykończenia- na rynku dostępne są dwie maskownice. Pierwsza z nic jest rusztem metalowym ze stali nierdzewnej z różnymi wzorami otworów. Druga natomiast to korytko, które należy wypełnić płytkami odpowiadającymi danej posadzce.

Jakie zalety mają odpływy liniowe?

Odpływy liniowe mają wiele zalet. Przede wszystkim są wygodne w użytkowaniu. Pozwalają na uzyskanie płaskiej posadzki, a więc wejście pod prysznic jest możliwe bez największego trudu, nawet dla osób z niepełnosprawnością czy też seniorów. Kolejną zaletą jest łatwość samej aranżacji. Pasują one do łazienek nowoczesnych, jak i  tradycyjnych. Nie bez znaczenia jest także ich wysoka trwałość. Odpływ liniowy to rozwiązanie solidne, a ryzyko jego awarii jest niezwykle niskie. Można go też bez trudu wyczyścić, co nie zajmuje dużo czasu.


artykuł partnera
Podnośniki to urządzenia powszechnie wykorzystywane w budownictwie, przemyśle, czy usługach. Jednak kwestia organizacji wypożyczenia maszyn u wielu osób budzi wątpliwości. Podpowiadamy, jak to zrobić, aby otrzymać do dyspozycji najlepszy sprzęt, na optymalnych, jak najlepszych warunkach.
więcej
artykuł partnera
Szukasz farby do zadań specjalnych, za pomocą której stworzysz powłokę odporną na zabrudzenia czy szorowanie? Postaw na farbę ceramiczną, która posiada właśnie takie cechy.
więcej
artykuł partnera
Trudno wyobrazić sobie eksperymentowanie z nowymi przepisami w kuchni bez odpowiednich garnków! Poświęcamy wiele tygodni na wybór lodówki czy kuchenki, zapominając, że w przygotowaniu potraw liczy się również nie tylko na czym ...
więcej
artykuł partnera
Kanapa to jeden z tych mebli, z których zdecydowanie najczęściej korzystamy. Nic dziwnego, że często wymaga porządnego czyszczenia. Najłatwiejsza opcja to wykupienie usługi prania tapicerki.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.