240 tys. użytkowników
680983 zdjęć, 903551 komentarzy
97 osób online

Odpływ liniowy - najważniejsze informacje


Prysznic bez brodzika jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem. Znajduje zastosowanie zwłaszcza w mieszkaniach nowoczesnych i minimalistycznych, ale nie tylko. Co warto wiedzieć o odpływie liniowym i gdzie można go użyć?
Odpływ liniowy w łazience- sposób działania

Odpływ liniowy spełnia identyczną funkcję co tradycyjna kratka czy odpływ w brodziku. Jego zadaniem jest zbieranie wody z kabiny prysznicowej i jej odprowadzanie do kanalizacji. W ten sposób przeciwdziała on zalewaniu tego pomieszczenia. Jeśli chodzi o różnicę, to najważniejszą z nich jest sam kształt odpływu. Długa rynienka znajdująca się w posadzce gromadzi wodę, po czym odprowadza ją do ujścia kanalizacyjnego. Od zewnątrz zamknięta jest tylko metalowym rusztem albo korytkiem wypełnionym tą samą płytką co podłoga w łazience. Sprawia to, że odpływ jest właściwie niezauważalny w kabinie, co idealnie wpisuje się zwłaszcza w nowoczesne aranżacje wnętrza. Cała konstrukcja odpływu zlokalizowana jest pod poziomem posadzki.
Co ważne, najlepiej zdecydować się na odpływ liniowy w łazience już na etapie projektu. Aby odpływ działał w sposób skuteczny, niezbędne jest dobre zabezpieczenie przed częstym kontaktem z wilgocią, jak i przygotowanie spadku powierzchni posadzi. Syfon odpływu liniowego wpuszczony jest w posadzkę, a więc należy wcześniej przygotować otwór. Do montażu odpływu liniowego należy posiadać syfon kompatybilny z konstrukcją konkretnego produktu.

Czy odpływ liniowy sprawdzi się wszędzie?

Dobrze, jeśli decyzja o wyborze odpływu liniowego zostanie podjęta już na etapie projektu domu. Pozwoli to na sprawniejsze przeprowadzenie prac montażowych. Niekiedy jednak zdarza się, że właściciele łazienki po pewnym czasie planują wymianę zwykłej kabiny prysznicowej na tę w stylu walk-in. W tym wypadku należy przyjrzeć się poszczególną warstwom podłogi. Podłoga musi mieć właściwą grubość, gdyż powinna pomieścić całą instalację kanalizacyjną (kanał prysznicowy z syfonem oraz podejście kanalizacyjne).
Standardowe odwodnienie w mieszkaniu, domu jednorodzinnym i bloku wymaga ok. 15 cm. Niezbędne jest też sprawdzenie grubości strony, jeżeli remont przeprowadzany jest na piętrze. Montując odpływy liniowe, należy też pamiętać o prawidłowej hydroizolacji wykonanej z folii płynnej. W przypadku ogrzewania podłogowego, czy też niskiej podłogi, dobrym wyborem będzie inwestycja w odpływ liniowy ścienny.
 

Na co zwrócić uwagę wybierając odpływ liniowy?

W sprzedaży znajduje się wiele modeli odpływów, które różnią się poszczególnymi cechami. Przy wyborze, należy zwrócić uwagę na takie parametry, jak:
Przepustowość- czyli wydajność, od której zależy zdolność odpływu do odprowadzania danej ilości wody. Jest to najważniejszy parametr, aby odpływ liniowy bez trudu zbierał wodę z posadzki i nie zalewał podłogi. Wydajność odpływu powinna przekraczać wydajność baterii prysznicowej i deszczownicy,
Głębokość zabudowy- od niej zależy to, jak głęboki musi być otwór na bryłę odpływu oraz podłączenie do danych części instalacji,
Rodzaj syfonu- mogą być one wykonane z polipropylenu czy też bardziej odpornego polietylenu wysokiej gęstości, a więc HDPE,
Łatwość czyszczenia- sprawniej można oczyścić syfony z wyjmowanymi elementami,
Rodzaj wykończenia- na rynku dostępne są dwie maskownice. Pierwsza z nic jest rusztem metalowym ze stali nierdzewnej z różnymi wzorami otworów. Druga natomiast to korytko, które należy wypełnić płytkami odpowiadającymi danej posadzce.

Jakie zalety mają odpływy liniowe?

Odpływy liniowe mają wiele zalet. Przede wszystkim są wygodne w użytkowaniu. Pozwalają na uzyskanie płaskiej posadzki, a więc wejście pod prysznic jest możliwe bez największego trudu, nawet dla osób z niepełnosprawnością czy też seniorów. Kolejną zaletą jest łatwość samej aranżacji. Pasują one do łazienek nowoczesnych, jak i  tradycyjnych. Nie bez znaczenia jest także ich wysoka trwałość. Odpływ liniowy to rozwiązanie solidne, a ryzyko jego awarii jest niezwykle niskie. Można go też bez trudu wyczyścić, co nie zajmuje dużo czasu.


artykuł partnera
Świat designu przeżywa nieustającą rewolucję, gdzie innowacje i kreatywność są kluczowe dla redefiniowania domowych przestrzeni. Sklepy meblowe stały się miejscem śmiałych, oryginalnych pomysłów, które przekształcają zwykłe domy w spersonalizowane oazy wygody i piękna. Meble Keter, dzięki swojej jakości, funkcjonalności i ekolog (...)
więcej
artykuł partnera
Sztukateria zewnętrzna, stanowiąca nieodłączny element architektoniczny wielu budynków, łączy w sobie zarówno walory estetyczne, jak i funkcjonalne. Dzięki niej fasady nabierają indywidualnego charakteru, podkreślając styl i osobowość danej architektury.
więcej
artykuł partnera
Wybór odpowiednich listew przysufitowych może całkowicie odmienić charakter wnętrza, dodając mu elegancji, stylu, a nawet optycznie zmieniając jego proporcje. Wśród dostępnych opcji znajdują się listwy styropianowe, poliuretanowe i gipsowe, każde z nich oferując unikalne właściwości i możliwości zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Domy prefabrykowane, zwane również szkieletowymi lub modułowymi, robią prawdziwą furorę na polskim rynku budowlanym, głównie za sprawą swej efektywności czasowej. Produkowane w fabryce i montowane na budowie elementy takiego domu zapewniają szybką realizację, precyzję wykonania i minimalizację odpadów.
więcej
artykuł partnera
Ogrodzenie posesji to podstawa dla zachowania prywatności na jej terenie. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań są ogrodzenia betonowe. Są solidne, wytrzymałe, a do tego bardzo estetyczne. Czym się cechują i jakie są ich rodzaje? Czy warto zainwestować w ogrodzenie betonowe i jaką markę warto wziąć pod uwagę?
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.