240 tys. użytkowników
680536 zdjęć, 903889 komentarzy
322 osoby online

Pellet drzewny - sposób na efektywne i ekologiczne ogrzewanie


Pellet drzewny jest wydajną i ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych paliw stosowanych do ogrzewania. Zaliczany jest do kategorii surowców odnawialnych, co oznacza, że wytwarzany jest w całości z naturalnych materiałów – sprasowanych trocin, odpadów po obróbce drewna. Urządzenia na pelet są wygodniejsze w obsłudze niż zwykłe piece na drewno czy kominki, a niektóre mają znacznie wyższą wydajność spalania i ogrzewania. W rzeczywistości piece na pellet to najczystsze domowe urządzenie grzewcze na paliwo stałe.


Piece na pelet, nadają się zarówno do domów, jak i mieszkań lub kondominiów. Większość pieców na pelety jest tańsza w instalacji niż piece na drewno i mogą być wentylowane bezpośrednio, co pozwala uniknąć budowy kosztownego komina lub przewodu kominowego. Urządzenia na pellet dostępne są w wersji wolnostojącej lub mogą być wkładami kominkowymi. Jednostki wolnostojące są jak konwencjonalne grzejniki na drewno, które zazwyczaj ogrzewają tylko pomieszczenie, w którym się znajdują, chyba że mają nawiew, który wtłacza ciepłe powietrze do innych pomieszczeń w domu.

Alternatywa, która szanuje środowisko

Pellet drzewny to najbardziej przyjazna środowisku alternatywa opału na rynku. Pellety są całkowicie naturalnym i odnawialnym paliwem, gdyż małe kawałki drewna zazwyczaj pochodzą z odpadów rolniczych i leśnych. Należy podkreślić, że pellety są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Ich emisje dwutlenku węgla podczas spalania, jest proporcjonalny do ilości dwutlenku węgla, który pochłonęły drzewa podczas swojego cyklu życia. Zatem wybierając ogrzewanie pelletowe, przyczyniasz się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Stosowanie pelletu drzewnego wspiera gospodarkę krajową i przemysł pelletu. Zapewnia pracę dla tych, którzy produkują, pakują i dostarczają pelety drzewne oraz dla osób, które produkują i serwisują piece na pelety drzewne. Przyczynia się do rozwoju przemysłu, który dostarcza czystszą energię i zmniejsza naszą zależność od paliw kopalnych.  

Niezwykle ekonomiczny opał 

Pellet jest to bez wątpienia  jedno z najbardziej ekonomicznych paliw. Pellet wypada bardzo dobrze w  porównaniu z drewnem, ponieważ potrzebujesz go mniej, aby wytworzyć porównywalną ilość ciepła. Według ekspertów przy ogrzewaniu pelletowym oszczędzisz nawet 60% wydatków na opał w skali roku. Nawet kiedy weźmiemy pod uwagę olej lub gaz, pomimo tego, że  początkowa inwestycja w instalację kotła na pellet jest nieco wyższa niż w przypadku kotła olejowego, na dłuższą metę ogrzewanie pellet klasy A1 deklasuje konkurentów. Inne korzyści ze wspomnianego sposobu ogrzewania to wysoka kaloryczność i wysoka wydajność. Przy niewielkiej ilości, nawet pellet sosnowy, dostarcza większą ilość energii niż drzewo w polanach. 

  • Praktyczny i poręczny pellet nie sprawia problemu w przechowywaniu i magazynowaniu jest to materiał, który zajmuje niewiele miejsca. Pellety zazwyczaj dostarczane są w workach, które są łatwe w transporcie. 
  • Jest on również bezpiecznym źródłem energii, a jego spalanie nie wydziela nieprzyjemnych zapachów.

Jakość i wydajność

Ze względu na wartość opałową rośnie popularność pelletu drzewnego. Jakość peletu dostępnego na rynku może się różnić i zależy to od procesu produkcyjnego oraz rodzaju użytego surowca. Tylko najwyższa jakość produktu gwarantuje wysoką kaloryczność i niską emisję. Oznacza to, że im niższa jakość pelletu, tym więcej paliwa potrzebujemy do ogrzania tej samej przestrzeni. Długotrwałe użytkowanie pelletów niskiej jakości jest nieopłacalne. Należy również pamiętać, że jakość pelletu wpływa na wydajność i żywotność kotłów. Zła jakość paliwa może zwiększyć awaryjność i skrócić jego użytkowanie. Pellet drzewny Grzeje mnie to to miejsce, w którym można kupić najlepszy pellet dostępny na rynku. Do każdego pieca można kupić kilka różnych rodzajów pelletu drzewnego, różnej jakości. Pelety drzewne mogą byc wykonane z drzew liściastych i iglastych. Większość pieców na pelety drzewne może obsługiwać oba rodzaje, ale będzie działać z maksymalną wydajnością z najwyższej jakości pelletami klasy A1. 


artykuł partnera
Ubezpieczenie domu najwygodniej obecnie kupić online. Co więcej, formalności będą wtedy ograniczone do minimum, a ubezpieczyciele często nie wymagają żadnych dodatkowych dokumentów oprócz poprawnie wypełnionego wniosku. Sprawdź, co jest potrzebne do ubezpieczenia domu, kto może zawrzeć umowę oraz kiedy będzie to konieczne.
więcej
artykuł partnera
Każdy z nas, kto posiada własny dom, stara się wyposażyć go tak, by spełniał on jak najwyższe standardy bytowe. Stąd też konieczną sprawą są tutaj przemyślane inwestycje zarówno w jego wyposażenie wewnętrzne, jak i odpowiednie zabezpieczenie np. otworów drzwiowych oraz okiennych, itp.
więcej
artykuł partnera
Okna dachowe to ważny element, od którego zależy komfort użytkowania poddasza. Warto już o nich pomyśleć już na etapie projektowania domu, a także w czasie remontu czy modernizacji budynku. Okna w dachu doświetlają wnętrze, pozwalają na przewietrzenie pomieszczenia, zapewniają także dobry widok na zewnątrz.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.