240 tys. użytkowników
680729 zdjęć, 903437 komentarzy
160 osób online

Jak czyścić kanapę aby wyglądała jak nowa?


Kanapa to jeden z tych mebli, z których zdecydowanie najczęściej korzystamy. Nic dziwnego, że często wymaga porządnego czyszczenia. Najłatwiejsza opcja to wykupienie usługi prania tapicerki. Jednak równie dobre i skuteczne może okazać się samodzielne czyszczenie kanapy w domu. Chociaż dla wielu osób wydaje się to nieosiągalne, to są sposoby na to, żeby kanapa wyglądała jak nowa. Tylko jakie?
Dlaczego czyszczenie kanapy to konieczność?

Ludziom wydaje się, że kanapę czyści się jedynie ze względów estetycznych. Prawda jest taka, że nie chodzi jedynie o widoczne zabrudzenia, ale również te ukryte, które powodują dyskomfort, a nawet bywają szkodliwe dla zdrowia!

Warto wiedzieć, że nawet w teoretycznie czystej kanapie zalega kurz, który powinno się regularnie czyścić. Kurz to przede wszystkim szkoda dla zdrowia i duża uciążliwość dla alergików. Najlepiej pozbyć się go przy pomocy odkurzacza. Regularne czyszczenie kanapy w taki sposób powinno się odbywać przynajmniej raz w tygodniu.

Kiedy w domu są zwierzęta lub dzieci, kanapę powinno się odkurzać w miarę możliwości jak najczęściej. Na nowo powstające zabrudzenia warto reagować od razu i natychmiast je usuwać, dzięki czemu uniknie się poważniejszych problemów.

Tkanina hydrofobowa 

Jeśli ktoś planuje zakup kanapy lub narożnika, warto przemyśleć opcję tapicerki z materiału hydrofobowego. To tkanina, w którą większość płynów nie jest w stanie wsiąknąć. Takie rozwiązanie daje możliwość sprzątania plam na bieżąco. Dodatkowo istnieje możliwość przecierania kanapy „na mokro”, bez potrzeby czekania aż powierzchnia wyschnie.

Jak dobrze wyczyścić kanapę?

Czyszczenie kanapy nie należy do łatwych i intuicyjnych czynności. Warto dowiedzieć się, jak robić to prawidłowo, aby nie uszkodzić powierzchni mebla. Dodatkowo konieczne jest skorzystanie z odpowiednich preparatów, które nie odbarwią tkaniny. Należy zaznaczyć, że zależnie od materiałów należy skorzystać z innych substancji. Czym najlepiej czyścić kanapę?

  • woda - świetnie radzi sobie z plamami na gładkich powierzchniach. Czasami wystarczy przetrzeć zabrudzenie mokrą ściereczką. W szczególności z kanapy wykonanej ze skóry.
  • preparaty do tapicerki - jedna z lepszych opcji przy szorstkich tkaninach. Można znaleźć je w różnej formie. Niektórymi wystarczy spryskać powierzchnię i przetrzeć ściereczką. Część preparatów wymaga odkurzenia.
  • woda z płynem do naczyń - woda z płynem do naczyń to idealne rozwiązanie do mycia tapicerki. Taki roztwór doskonale sprawdzi się przy zaschniętych oraz tłustych plamach.

Należy pamiętać, że w przypadku większych zabrudzeń takich jak sierść czy pozostałości jedzenia, można użyć odkurzacza. Jednak dobrym pomysłem będzie rolka do ubrań lub specjalne akcesoria do sprzątania zwierzęcej sierści.

Czyszczenie tapicerki krok po kroku

W przypadku mycia kanapy ze skóry lub ekoskóry sprawa jest dosyć łatwa. Można ją umyć specjalnymi preparatami przeznaczonymi do tego rodzaju materiałów. Warto pomyśleć o roztworze sporządzonym 1:1 z octu i oliwy z oliwek. To nie tylko usunie plamy, ale również sprawi, że mebel będzie się ładnie prezentował.

W przypadku prania tapicerki z innego materiału należy najpierw dokładnie umyć powierzchnię. Można to zrobić przy użyciu gotowych preparatów lub mieszanki sporządzonej w domu. Zazwyczaj jest to mieszanka soku z cytryny, wody i sody oczyszczonej. Po dokładnym wyszorowaniu kanapy należy pozostawić środki, aby wchłonęły pozostałości zanieczyszczeń, a następnie dokładnie odkurzyć.

Czyszczenie kanapy tylko z pozoru wydaje się wielkim wydarzeniem. W rzeczywistości jest dużo łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. 

artykuł partnera
Wiosną coraz więcej osób zaczyna poszukiwać systemów klimatyzacji do domu, by nie dać się zaskoczyć wybuchowi gorącego lata. Jak wybrać odpowiednie urządzenie i zapewnić sobie komfortowe warunki?
więcej
artykuł partnera
Z pewnością, każdy potrafi odróżnić zwykłą kosiarkę od kosy spalinowej. Średnica cięcia, wygoda użytkowania i przeznaczenie obydwu urządzeń mocno się od siebie różnią. Znacznie trudniejszym zadaniem jest wskazanie rozbieżności pomiędzy kosą, a podkaszarką. Przez wiele osób te dwa terminy są traktowane jako równorzędne, a zdarza (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.