240 tys. użytkowników
682065 zdjęć, 903202 komentarzy
55 osób online

Jak czyścić kanapę aby wyglądała jak nowa?


Kanapa to jeden z tych mebli, z których zdecydowanie najczęściej korzystamy. Nic dziwnego, że często wymaga porządnego czyszczenia. Najłatwiejsza opcja to wykupienie usługi prania tapicerki. Jednak równie dobre i skuteczne może okazać się samodzielne czyszczenie kanapy w domu. Chociaż dla wielu osób wydaje się to nieosiągalne, to są sposoby na to, żeby kanapa wyglądała jak nowa. Tylko jakie?




Dlaczego czyszczenie kanapy to konieczność?

Ludziom wydaje się, że kanapę czyści się jedynie ze względów estetycznych. Prawda jest taka, że nie chodzi jedynie o widoczne zabrudzenia, ale również te ukryte, które powodują dyskomfort, a nawet bywają szkodliwe dla zdrowia!

Warto wiedzieć, że nawet w teoretycznie czystej kanapie zalega kurz, który powinno się regularnie czyścić. Kurz to przede wszystkim szkoda dla zdrowia i duża uciążliwość dla alergików. Najlepiej pozbyć się go przy pomocy odkurzacza. Regularne czyszczenie kanapy w taki sposób powinno się odbywać przynajmniej raz w tygodniu.

Kiedy w domu są zwierzęta lub dzieci, kanapę powinno się odkurzać w miarę możliwości jak najczęściej. Na nowo powstające zabrudzenia warto reagować od razu i natychmiast je usuwać, dzięki czemu uniknie się poważniejszych problemów.

Tkanina hydrofobowa 

Jeśli ktoś planuje zakup kanapy lub narożnika, warto przemyśleć opcję tapicerki z materiału hydrofobowego. To tkanina, w którą większość płynów nie jest w stanie wsiąknąć. Takie rozwiązanie daje możliwość sprzątania plam na bieżąco. Dodatkowo istnieje możliwość przecierania kanapy „na mokro”, bez potrzeby czekania aż powierzchnia wyschnie.

Jak dobrze wyczyścić kanapę?

Czyszczenie kanapy nie należy do łatwych i intuicyjnych czynności. Warto dowiedzieć się, jak robić to prawidłowo, aby nie uszkodzić powierzchni mebla. Dodatkowo konieczne jest skorzystanie z odpowiednich preparatów, które nie odbarwią tkaniny. Należy zaznaczyć, że zależnie od materiałów należy skorzystać z innych substancji. Czym najlepiej czyścić kanapę?

  • woda - świetnie radzi sobie z plamami na gładkich powierzchniach. Czasami wystarczy przetrzeć zabrudzenie mokrą ściereczką. W szczególności z kanapy wykonanej ze skóry.
  • preparaty do tapicerki - jedna z lepszych opcji przy szorstkich tkaninach. Można znaleźć je w różnej formie. Niektórymi wystarczy spryskać powierzchnię i przetrzeć ściereczką. Część preparatów wymaga odkurzenia.
  • woda z płynem do naczyń - woda z płynem do naczyń to idealne rozwiązanie do mycia tapicerki. Taki roztwór doskonale sprawdzi się przy zaschniętych oraz tłustych plamach.

Należy pamiętać, że w przypadku większych zabrudzeń takich jak sierść czy pozostałości jedzenia, można użyć odkurzacza. Jednak dobrym pomysłem będzie rolka do ubrań lub specjalne akcesoria do sprzątania zwierzęcej sierści.

Czyszczenie tapicerki krok po kroku

W przypadku mycia kanapy ze skóry lub ekoskóry sprawa jest dosyć łatwa. Można ją umyć specjalnymi preparatami przeznaczonymi do tego rodzaju materiałów. Warto pomyśleć o roztworze sporządzonym 1:1 z octu i oliwy z oliwek. To nie tylko usunie plamy, ale również sprawi, że mebel będzie się ładnie prezentował.

W przypadku prania tapicerki z innego materiału należy najpierw dokładnie umyć powierzchnię. Można to zrobić przy użyciu gotowych preparatów lub mieszanki sporządzonej w domu. Zazwyczaj jest to mieszanka soku z cytryny, wody i sody oczyszczonej. Po dokładnym wyszorowaniu kanapy należy pozostawić środki, aby wchłonęły pozostałości zanieczyszczeń, a następnie dokładnie odkurzyć.

Czyszczenie kanapy tylko z pozoru wydaje się wielkim wydarzeniem. W rzeczywistości jest dużo łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. 

artykuł partnera
Aranżacja ogrodu to coś więcej niż tylko posadzenie i pielęgnacja odpowiednio dobranych roślin – to proces tworzenia przestrzeni, która staje się przedłużeniem Twojego domu. Ogród może być miejscem spotkań, relaksu, zabawy z dziećmi i źródłem codziennej inspiracji. W tym artykule podpowiemy, jak zadbać o ogród, by stał się harmonijną przestrzenią, zarówno funkcjonalną, jak i pe (...)
więcej
artykuł partnera
Czysty podjazd, zadbana kostka, równo przycięta trawa – ogród nie musi być miejscem, które wymaga całych weekendów pracy. Jeśli masz pod ręką odpowiedni sprzęt, większość zadań da się wykonać szybko i bez wysiłku. Sprawdź, co warto mieć, by pielęgnacja przestrzeni wokół (...)
więcej
artykuł partnera
Wielu inwestorów podczas budowy domu skupia się głównie na dachu i ścianach, tymczasem ocieplenie fundamentów jest równie ważnym elementem, który wpływa na trwałość konstrukcji i koszty eksploatacji budynku. Prawidłowe ocieplenie fundamentu, łączące izolację termiczną z przeciwwilgociową, zapobiega ucieczce ciepła ..
więcej
artykuł partnera
Kiedy inwestor staje przed wyborem materiału do wykończenia elewacji, kryteria są jednoznaczne: trwałość, funkcjonalność i parametry techniczne. Wśród dostępnych rozwiązań, tynki cienkowarstwowe zyskały ugruntowaną pozycję.
więcej
artykuł partnera
Budowa własnego domu to jedno z największych życiowych marzeń. Ale kiedy przychodzi co do czego, pojawia się mnóstwo pytań, decyzji i… stresu. Jak znaleźć dobrą ekipę? Kiedy zamawiać materiały? Co jeśli ktoś coś zawali, a prace utkną na miesiąc?
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.