Jaka jest kolejność prac wykończeniowych?
Wykończenie wnętrz to niewątpliwie najbardziej odpowiedzialny i kosztowny etap remontu mieszkania czy domu prywatnego. Po zakończeniu prac ogólnobudowlanych lub zakupie nowego mieszkania rozpoczynają się prace wykończeniowe wewnątrz mieszkania.
Na etapie urządzania i wyposażania trzeba będzie podjąć wiele decyzji. Im wcześniej pomyślisz o urządzaniu wnętrza mieszkania, tym lepiej. Nie czekaj do ostatniej chwili - w końcu doprowadzi to do tego, że okres remontu mieszkania będzie opóźniony i być może w pośpiechu nie zawsze będziesz w stanie wybrać najbardziej optymalne materiały pod względem ceny i jakości.
W tym artykule przygotowaliśmy wskazówki, jak najlepiej wykończyć mieszkanie oraz jaka jest prawidłowa kolejność prac wykończeniowych, gdyż właśnie od niej zależy wynik prac. Dowiesz się, jak zaplanować działania, aby uniknąć niepotrzebnych przestojów i kosztów oraz jakie są etapy wykończenia domu.
Etap 1. Planowanie i kosztorys
Zastanawiałeś się, od czego zacząć wykończenie mieszkania? Obecnie od istniejącej różnorodności opcji wykończenia mieszkania kręci się w głowie. Aby remont nie przeciągał się przez wiele miesięcy, a dobór materiałów i mebli sprawiał przyjemność, trzeba mieć pod ręką projekt wykończenia wnętrza pomieszczenia.
Wykończenie domu krok po kroku zaczyna się od projektu szkicowyego projektowana jest konstrukcja ścian i dachu oraz system obiektów inżynierskich: wodociągowych, kanalizacyjnych, elektrycznych, grzewczych i wentylacyjnych. Ostateczna wersja projektu zawiera również projekt dekoracji domu. Koszt dekoracji wnętrz zależy całkowicie od Twoich osobistych życzeń.
Z reguły obejmuje malowanie, tapetowanie lub układanie płytek na ścianach i sufitach; układ podłóg; montaż blokad drzwi.
Etap 2. Prace instalacyjne: elektryczne wodno-kanalizacyjne, wentylacyjne i ogrzewania
Prawidłowa kolejność wykończenia domu zawiera wykonanie wszystkich instalacji komunikacyjnych: przewodów elektrycznych, rur wodociągowych i kanalizacyjnych, a także kabli telewizyjnych, wideo i audio. Przestrzegając pewnych zasad, układanie komunikacji pomoże zwiększyć funkcjonalność i łatwość konserwacji mieszkania.
Przed wykonaniem jakichkolwiek systemów należy dokładnie rozważyć meble, wziąć pod uwagę układ i wielkość pomieszczenia, a także własne preferencje dotyczące lokalizacji komunikacji. Jeżeli instalacje komunikacyjne układane są wewnątrz ścian, należy je sfotografować lub zaznaczyć na planie. Ułatwi to ich odnalezienie w przypadku awarii lub ponownego remontu.
Nie zostawiaj instalacji komunikacji na później, nawet jeśli w tej chwili nie ma potrzeby powiedzmy na jakieś urządzenia, to później z pewnością będą potrzebne, ale już będzie trudniej poradzić sobie z instalacją komunikacji. Ich instalacja będzie bardzo problematyczna po zakończeniu prac wykończeniowych. Zasada jest taka, że lepiej “pójść na wyprzedzenie”.
Etap 3. Wykonanie podłóg oraz tynkowanie ścian, sufitów i wnęk
Podłoga
Po instalacji komunikacji w domu możesz rozpocząć prace wykończeniowe. Kolejność robót wykończeniowych zakłada wyrównanie podłogi. Każdy rodzaj podłogi, czy to betonowej, czy drewnianej, musi zostać wypoziomowany przed ułożeniem ostatecznej wykładziny podłogowej. Z reguły w domach kamiennych (z cegły, betonu komórkowego, monolitu) do tych celów wykonuje się jastrych betonowy lub polimerowy. W razie potrzeby podłoga jest izolowana izolacją termiczną lub izolacją akustyczną. Następnie układane są rury i (w razie potrzeby) układana jest ciepła podłoga, na wierzch nakładana jest zaprawa cementowa.
Wylewki samopoziomujące pozwalają wyrównać i przygotować powierzchnię pod posadzki. Należy pamiętać, że wyschnięcie jastrychu zajmie co najmniej kilka dni, a w przypadku niektórych rodzajów jastrychów nawet od trzech do czterech tygodni. Wielu ekspertów radzi, aby nie spieszyć się z tą sprawą i odczekać 5-6 tygodni przed położeniem podłóg.
Należy pamiętać, że wylewki samopoziomujące nie zawsze są niezbędnym krokiem przy wykańczaniu domu. Jeśli planujesz położyć na wierzchu parkiet lub płytki ceramiczne, wypoziomowanie jastrychu należy dostosować do różnych grubości materiałów podłogowych.
Ściany
Tradycyjny tynk odnosi się do pracy na mokro. Tynki cementowo-wapienne nakłada się na ściany ręcznie lub maszynowo (pompy do zapraw tynkarskich).
• Najlepiej stosować tynki gipsowe, gdyż pozwalają one uzyskać bardzo równą i gładką powierzchnię ścian i sufitów, a bez dodatkowych gładzi nadają się od razu do malowania.
• Tynki cementowo-wapienne wysychają szybciej niż tynki gipsowe. Należy jednak zaznaczyć, że przed kolejnymi etapami wykańczania domu, takimi jak układanie płyt kartonowo-gipsowych czy parkietu czy paneli podłogowych, muszą one być suche.
Etap 4. Wykończenie suchymi tynkami, instalacja sufitów podwieszanych
Płyty gipsowo-kartonowe należy montować dopiero po całkowitym wyschnięciu jastrychu i tynku. W przeciwnym razie pochłoną wilgoć, będą pękać, a po wyschnięciu rozwarstwiają się.
Płyty gipsowo-kartonowe wymagają mokrego wypełniacza i szlifowania. To prawda, że należy pamiętać, że wytwarza to dużo kurzu, który rozprasza się wszędzie. Dlatego też pomieszczenia, w których nie planuje się wykonanie tych prac, należy ogrodzić lub zabezpieczyć folią.
Etap 5. Wykończenie podłóg i ścian
Płytki ceramiczne można układać na świeżym tynku nie wcześniej niż 10-12 dni od momentu jego nałożenia. Na zagruntowaną ścianę betonową płytki należy układać nie wcześniej niż 3 miesiące po betonowaniu. Jeśli planujesz wykończyć ściany płytami gipsowo-kartonowymi, należy je wcześniej odpowiednio zagruntować. Tę pracę najlepiej powierzyć glazurnikowi.
Głównym zadaniem gruntowania ścian jest poprawa właściwości podłoża, zmniejszenie jego chłonności oraz poprawa przyczepności farby.
Kolorystyka pokoi zaczyna się od sufitów, następnie maluje się ściany i wszystko inne. Gruntowanie ścian najlepiej wykonywać w temperaturze powyżej +5°C. Podczas malowania ścian temperatura nie powinna być niższa niż +5°C, a wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 80%.
Po wszystkich „mokrych” pracach należy sprawdzić wilgotność pomieszczenia i jastrychu, ponieważ parkiet można układać tylko w suchych pomieszczeniach i na suchych powierzchniach. Jeśli pomieszczenia w domu są zbyt wilgotne, należy najpierw osuszyć powietrze (można wypożyczyć specjalne suszarki). Po ułożeniu parkietu, a przed szlifowaniem należy odczekać 2-3 tygodnie.
Prace wykończeniowe - Komu zlecić?
Znajdź niezawodnych wykonawców do prac wykończeniowych w serwisie oto-mistrz.pl
Podsumowanie
Wykończenie wnętrza mieszkania to dość skomplikowany i kosztowny etap. Dlatego przed rozpoczęciem tego etapu ważne jest sporządzenie dokładnego planu pracy z kosztorysem, aby uniknąć niepotrzebnych przestojów i kosztów.
Doświadczeni budowlańcy wiedzą, że wykonywanie wszystkich prac wykończeniowych naraz lub robienie ich w pośpiechu nie jest dobrym pomysłem. Każdy materiał budowlany ma swoje własne cechy i należy je wziąć pod uwagę.
Podczas wykańczania mieszkania należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Dlatego, aby wykończenie okazała się wysokiej jakości, należy wszystkie prace wykonywać etapami i nie spieszyć się, dając materiałom wykończeniowym czas na utrwalenie się i wyschnięcie. Tylko prawdziwi specjaliści znają, jaka kolejność prac wykończeniowych jest najlepsza oraz wszystkie niuanse i będą w stanie przeprowadzić opisane powyżej rodzaje prac bez żadnych zastrzeżeń.