240 tys. użytkowników
680729 zdjęć, 903437 komentarzy
214 osoby online

Jak wycenić mieszkanie na sprzedaż? Praktyczne porady


Sprzedaż mieszkania to złożony proces, który wymaga uważnego przygotowania i dokładnego planowania. Jednym z najpoważniejszych problemów jest wycena nieruchomości. Jak zrobić to bez zbędnych komplikacji i ryzyka pomyłek? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.
Mieszkania na sprzedaż – ile średnio kosztuje trzypokojowe mieszkanie? 

Jedną z najważniejszych wskazówek przy wycenie mieszkania są średnie rynkowe ceny mieszkań w danej okolicy. Zanim przystąpimy do określenia ceny naszego lokalu, koniecznie sprawdźmy więc, ile kosztują najtańsze mieszkania w tej dzielnicy lub miejscowości i, co równie ważne, jakie kwoty widnieją w ogłoszeniach dotyczących najdroższych lokali. Ten podstawowy research pozwoli nam również zorientować się, jakie aspekty wpływają na podwyższenie ceny. Zwykle dotyczy to mieszkań z zabudową kuchenna, urządzoną łazienką, balkonem lub tarasem, a także dostępem do piwnicy, miejsca garażowego i komórki lokatorskiej. W rynkowej sytuacji można rozeznać się np. na stronie https://kazo.pl/mieszkania/brzeziny_brzezinski.


Dwupokojowe mieszkanie w centrum – co wpływa na cenę?

Przed wyceną mieszkania należy również dowiedzieć się, jakie czynniki wpływają na wartość mieszkania. Poza wspomnianymi już trendami cenowymi dla danego obszaru największe znaczenie mają:

  • lokalizacja (więcej na ten temat piszemy w osobnym akapicie);
  • wielkość i standard mieszkania (np. liczba pokoi, powierzchnia, wykończenie, dostępność windy, usytuowanie okien i związane z nim nasłonecznienie pomieszczeń);
  • stan techniczny budynku i mieszkania;
  • wiek budynku, w którym znajduje się mieszkanie;
  • aktualna sytuacja gospodarcza kraju i regionu (np. aktualne wskaźniki inflacyjne, prognozowana sytuacja na rynku nieruchomości itp.);
  • polityka kredytowa banków (im tańsze i łatwiej dostępne są kredyty hipoteczne, tym droższe okazują mieszkania) oraz podatkowa państwa.

Słoneczne mieszkanie i inne zalety – ogłoszenie

Każde dwupoziomowe mieszkanie będzie łatwiej sprzedać, jeśli odpowiednio przygotujemy się do transakcji. Poza właściwą wyceną duże znaczenie ma też przygotowanie atrakcyjnego dla potencjalnego kupującego ogłoszenia. Co powinno się w nim znaleźć? Przede wszystkim precyzyjnie napisany opis, który w zwięzły sposób wymienia wszystkie zalety danej nieruchomości. Konieczne jest również zawarcie zdjęć obrazujących faktyczny stan lokalu, a przy tym ukazujących się w dobrym świetle. Ofertę warto opublikować w popularnych, dobrze wypozycjonowanych serwisach – np. Kazo.

 

Lokalizacja w centrum miasta, rozkładowe mieszkanie i umiejscowienie w zabudowie szeregowej

Na cenę lokalu w ogromnym stopniu wpływa również to, czy mieszkanie znajduje się w okolicy cenionej przez większość nabywców. Co jednak należy przez to rozumieć? W jakiej okolicy cenę mieszkania możemy podnieść bez ryzykowania spadkiem zainteresowania ze strony potencjalnych kupujących? To w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji, jednak można wyróżnić kilka kryteriów, które pozwolą na obiektywną ocenę. Są to przede wszystkim bliskość centrum miasta, parków, szkół, sklepów, renoma danej okolic, dostępność komunikacji publicznej.

 

2-pokojowe mieszkanie – jak podnieść jego wartość? 

Odpowiednio przygotowane do sprzedaży mieszkanie będzie droższe niż lokal nadający się do natychmiastowego, kompletnego remontu. Dlatego jeśli zależy nam na tym, by kupujący przystał na nasze warunki, a jednocześnie na szybkim sfinalizowaniu transakcji, warto przeprowadzić przynajmniej podstawowy remont. W przypadku najdroższych mieszkań opłacalną inwestycją może okazać się tzw. home staging.

artykuł partnera
Wiosną coraz więcej osób zaczyna poszukiwać systemów klimatyzacji do domu, by nie dać się zaskoczyć wybuchowi gorącego lata. Jak wybrać odpowiednie urządzenie i zapewnić sobie komfortowe warunki?
więcej
artykuł partnera
Z pewnością, każdy potrafi odróżnić zwykłą kosiarkę od kosy spalinowej. Średnica cięcia, wygoda użytkowania i przeznaczenie obydwu urządzeń mocno się od siebie różnią. Znacznie trudniejszym zadaniem jest wskazanie rozbieżności pomiędzy kosą, a podkaszarką. Przez wiele osób te dwa terminy są traktowane jako równorzędne, a zdarza (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.