240 tys. użytkowników
680729 zdjęć, 903437 komentarzy
214 osoby online

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu?

Budowa domu zawsze jest czasochłonna i skomplikowana, ale na szczęście dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można usprawnić cały proces i uniknąć wielu błędów. Jeżeli więc planujesz w najbliższej przyszłości rozpocząć budowę domu, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Znajdziesz tu opis najważniejszych etapów towarzyszących budowie domu oraz dowiesz się, z jakimi kosztami trzeba się liczyć.


  1. Od czego zacząć budowę domu?

  2. Ile czasu trwa budowa domu?

  3. Budowa domu w 2023 r. bez tajemnic

  4. Na czym polega likwidacja obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę?

Niezależnie więc od tego, czy chcesz poznać przybliżone koszty budowy domu, uniknąć stresów z załatwieniem formalności, czy dopiero przymierzasz się do zakupu działki budowlanej, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Od czego zacząć budowę domu?

Budowę domu najlepiej zacząć od starannego zaplanowania wszystkich niezbędnych działań. Należy również przygotować przynajmniej przybliżony kosztorys i wybrać odpowiednią działkę. Zdecydowanie na żadnym z tych etapów nie należy się śpieszyć, aby przypadkiem nie popełnić niepotrzebnych błędów. W końcu w nowym domu będzie mieszkało się co najmniej przez kilka - kilkanaście lat, a w niektórych przypadkach nawet do końca życia. Lepiej zatem zadbać o to, aby wszystko zostało prawidłowo wykonane.

Ile czasu trwa budowa domu?

Chociaż budowa domu jest czasochłonna, to dzięki starannemu zaplanowaniu całego przedsięwzięcia można uniknąć wielu problemów, które mogłyby generować dodatkowe opóźnienia. Jeżeli wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem, należy liczyć się z tym, że budowa zajmie około roku. W niektórych przypadkach może się jednak okazać, że ze względu na opóźnienia w dostawach materiałów budowlanych czas ten może się wydłużyć nawet do dwóch lat, co jest średnim czasem budowy w Polsce. 

Można się jednak przed tym zabezpieczyć i zawczasu zgromadzić materiały budowlane, umówić się ze wszystkimi fachowcami i zadbać o to, aby doświadczony kierownik budowy sprawnie zarządzał wszystkimi pracami. 

Budowa domu w 2023 r. bez tajemnic

Jeżeli chcesz poznać szczegółowe koszty związane z budową i poznać inne przydatne porady, koniecznie zajrzyj na stronę https://budujemy.pl/. Dzięki temu będziesz mógł skrócić czas, w jakim zamieszkasz we własnym domu. Dużym ułatwieniem jest również skorzystanie z gotowego projektu. Każdy, kogo interesują gotowe projekty domów jednorodzinnych może je łatwo zamówić przez internet. Dzięki temu można zawczasu poznać koszt budowy domu w stanie deweloperskim i się dobrze przygotować. Po zakończeniu budowy będzie można w końcu spełnić marzenie o własnym domu. Należy jednak pamiętać, że wykończenie domu pod klucz również wiąże się z dość dużymi kosztami, szczególnie jeżeli jest to dom o dużym metrażu. Na szczęście zawsze można zacząć od wyremontowania tylko tych pomieszczeń, które są potrzebne, a z czasem dokończyć pozostałe prace.

Na czym polega likwidacja obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę?

Ze względu na fakt, że w ostatnim czasie miała miejsce nowelizacja prawa budowlanego, obecnie uzyskanie pozwolenia na budowę nie jest potrzebne w przypadku domów jednorodzinnych niezależnie od tego, jaki będą miały metraż. Jedynym ograniczeniem jest wysokość budynku. Osoby, które chcą skorzystać z uproszczonych procedur, muszą mieć na uwadze, że dom może mieć maksymalnie dwie kondygnacje.

W przypadku wątpliwości związanych z tym, czy wybrany projekt domu będzie wymagał załatwienia pozwolenia, zawsze warto skontaktować się z doświadczonym fachowcem.


artykuł partnera
Wiosną coraz więcej osób zaczyna poszukiwać systemów klimatyzacji do domu, by nie dać się zaskoczyć wybuchowi gorącego lata. Jak wybrać odpowiednie urządzenie i zapewnić sobie komfortowe warunki?
więcej
artykuł partnera
Z pewnością, każdy potrafi odróżnić zwykłą kosiarkę od kosy spalinowej. Średnica cięcia, wygoda użytkowania i przeznaczenie obydwu urządzeń mocno się od siebie różnią. Znacznie trudniejszym zadaniem jest wskazanie rozbieżności pomiędzy kosą, a podkaszarką. Przez wiele osób te dwa terminy są traktowane jako równorzędne, a zdarza (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.