240 tys. użytkowników
680921 zdjęć, 903455 komentarzy
498 osób online

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji do domu?


Wiosną coraz więcej osób zaczyna poszukiwać systemów klimatyzacji do domu, by nie dać się zaskoczyć wybuchowi gorącego lata. Jak wybrać odpowiednie urządzenie i zapewnić sobie komfortowe warunki? Co zrobić, jeśli nie mamy możliwości montażu jednostki na stałe? Czy klimatyzator przenośny będzie tak samo wydajny, jak ścienny?


Wybierz klimatyzację do domu dla Twojej rodziny


Najważniejsze funkcje klimatyzacji do domu

Większość inwestorów uważa, że głównym zadaniem klimatyzatora jest chłodzenie w gorące, letnie dni. Nie każdy jednak wie, że takie urządzenia mogą też przyczynić się do polepszenia stanu powietrza w domu, kontrolować jego wilgotność a nawet… służyć do ogrzewania domu. Właściwości te dotyczą zarówno klimatyzatorów ściennych, jak i przenośnych.

  • Dzięki nowoczesnym filtrom, takim jak np. Bio HEPA, klimatyzatory najnowszej generacji mogą oczyszczać powietrze z alergenów, pyłu, sierści zwierząt, a także smogu. Pozwala to zredukować objawy uczulenia oraz polepsza jakość życia osób dotkniętych chorobami układu oddychania, jak np. astma.
  • Klimatyzator jest w stanie kontrolować jakość powietrza dzięki jonizatorom. Jony dodatnie przyciągają roztocza, bakterie, wirusy, pleśń oraz grzyby. Unoszą je po całym pomieszczeniu – sposobem by się ich pozbyć jest uwolnienie jonów ujemnych. Tak działa jonizator – jony dodatnie i ujemne neutralizują się, a szkodliwe czynniki opadają na podłogę, gdzie nie stanowią już takiego zagrożenia.
  • Wiele klimatyzatorów przenośnych wyposażonych jest w funkcję FOLLOW ME – pozwala ona za pomocą pilota i wbudowanego w niego czujnika temperatury wysyłać do jednostki informacje o temperaturze panującej w pomieszczeniu – pozwala to łatwiej i celniej dopasować moc chłodzenia.


Klimatyzacja w domu może mieć wiele funkcji

Klimatyzatory przenośne – dobry wybór do domu?

Niektórzy inwestorzy, zwłaszcza Ci, którzy niedawno przeprowadzili w swoim domu remont albo właściciele starszych budynków o gorszej izolacyjności termicznej, powinni zwrócić uwagę na klimatyzatory przenośne. Warto podkreślić mobilność takiego urządzenia – jeśli dom jest duży, można przenosić klimatyzator z sypialni do salonu, w zależności od potrzeb.

Klimatyzator przenośny nie wymaga montażu, dzięki czemu od razu po zakupie można z niego korzystać. Nie trzeba instalować dodatkowych urządzeń czy przeprowadzać kosztownych prac remontowych, które umożliwią ochłodzenie powietrza. Tego typu sprzęt jest przez to również dużo tańszy. Jest to też opcja niezwykle wydajna i efektywna. W zupełności wystarczy, by pokryć zapotrzebowanie typowego mieszkania czy niewielkiego domu. Na przykład klimatyzator przenośny KAISAI KPPD jest dodatkowo bardzo wygodny w codziennym użytkowaniu dzięki zastosowaniu funkcji odparowywania skroplin czy programatora czasowego.


Klimatyzator przenośny jest łatwy w obsłudze


Klimatyzacja do domu – kiedy przeprowadzać remont?

Najlepszą porą roku do przeprowadzenia remontu i montażu klimatyzatora stacjonarnego jest okres wiosenno-letni, kiedy temperatura na zewnątrz jest wyższa, a zapotrzebowanie na chłodzenie pomieszczeń – większe. Kupując czy montując klimatyzację w domu wiosną, zdążymy przed nadejściem letnich upałów. W obawie przed nimi warto wziąć pod uwagę wybór klimatyzatora nawet zimą, a rozpoczęcie remontu wczesną wiosną – temperatura jest wtedy umiarkowana, więc przerwanie ciągłości ściany celem montażu urządzenia nie będzie sprawiać problemów. W sezonie zimowym zaś w wielu sklepach i salonach klimatyzatory są znacznie tańsze, niż latem a to pozwoli na duże oszczędności.

Jeśli chodzi o klimatyzator przenośny – każda pora roku jest dobra, by się na niego zdecydować. Tu znowu warto mieć na uwadze zimowe, niższe ceny. Nie wolno jednak zapominać, że latem zdarzają się akcje promocyjne i sezonowe obniżki, dzięki którym również uda się znaleźć klimatyzatory w niższych cenach. Najważniejsze jednak niech zawsze będą parametry – tani klimatyzator o małej mocy nie będzie żadnym wsparciem w trakcie letnich upałów.


Warto zadbać o montaż klimatyzatora przy okazji remontu domu

Klimatyzator do domu – wybór na lata 

Decydując się na klimatyzację do domu należy pamiętać, że to inwestycja na lata. Warto zatem stawiać na urządzenia oszczędne, których klasa energetyczna mieści się w zakresie od A do A+++. Zużywają one najmniej prądu, a to pomaga znacząco zmniejszyć domowe rachunki.

By wybrać klimatyzator dopasowany do konkretnych potrzeb, należy zwrócić uwagę na wiele aspektów jego działania. Dzięki filtrom czy jonizacji klimatyzator nie tylko chłodzi, ale też działa prozdrowotnie, neutralizując drobnoustroje czy zapobiegając objawom alergii. Wpływają na to technologie, które są w stanie oczyszczać powietrze nawet z pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5. To szkodliwe składniki smogu, które mają działanie rakotwórcze. Pył PM2.5 jest tak drobny, że w postaci niezmienionej może przeniknąć bezpośrednio do krwiobiegu!

Nowoczesne urządzenia powinny być również przyjazne dla środowiska – warto szukać tych napełnionych czynnikiem chłodniczym R32. Urządzenia te są efektywniejsze i w pełni bezpieczne dla planety. Badania wykazały bowiem, że GWP, czyli potencjał tworzenia efektu cieplarnianego, wynosi dla nich… 0.

***

Wybór klimatyzatora do domu to wypadkowa funkcjonalności, niezawodności i designu. Wszak to, co efektowne, musi być i efektywne, prawda?

artykuł partnera
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak stworzyć wyjątkowe i funkcjonalne wnętrze salonu, które sprawi, że domownicy oraz goście będą czuć się komfortowo i zrelaksowani? W dzisiejszym artykule podpowiemy ci, na co zwracać uwagę podczas wyboru zestawów mebli do salonu ...
więcej
artykuł partnera
Prace budowlane usprawniają różnego typu sprzęty i narzędzia. Wiele z nich wymaga zasilania energią elektryczną. Dlatego też tak ważne jest zadbanie o podłączenie tak zwanego prądu budowlanego. Co to oznacza? I co się kryje pod taryfą prądu C11? Wszystkiego dowiesz się z lektury poniższego artykułu. Sprawdź!
więcej
artykuł partnera
Na budowie, w firmie, w warsztacie, na działce, ale i w domu. Wiertarki, bo o nich mowa, to jedne z najważniejszych elektronarzędzi. Ich rola jest wręcz nieoceniona zarówno, jeśli chodzi o prace amatorskie, jak i profesjonalne. Nie każdy musi być budowlańcem, aby spotkać się z potrzebą skorzystania z urządzenia. Wiertarka ma bow (...)
więcej
artykuł partnera
W dzisiejszych czasach grzejniki elektryczne łazienkowe to nie tylko urządzenia służące do ogrzewania pomieszczenia, ale również ważny element wystroju. To, dlatego coraz więcej producentów oferuje nowoczesne modele, które łączą w sobie funkcjonalność i estetykę. Jednym z takich producentów jest Warmtec, którego grzejniki łazien (...)
więcej
artykuł partnera
Z powodu dużej twardości gres obrabia się narzędziami diamentowymi. Do jego cięcia służą specjalistyczne tarcze diamentowe z pełnym obwodem.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.