240 tys. użytkowników
681149 zdjęć, 903598 komentarzy
234 osoby online

Jak optymalnie i tanio oświetlić ogród?

Jak optymalnie i tanio oświetlić ogród?

 

Nikt nie kwestionuje konieczności zamontowania oświetlenia we wszystkich pomieszczeniach w domu. Jest ono przecież niezbędne do bezpiecznego przemieszczania się i wykonywania wszelkich czynności. A co z oświetleniem ogrodu? Jest równie ważne, gwarantuje bowiem swobodę korzystania z przydomowej przestrzeni również po zapadnięciu zmroku.

Jakie elementy powinna zawierać ogrodowa instalacja oświetleniowa? Co wykorzystać, aby zapewnić wystarczającą ilość światła i zminimalizować koszty oświetlenia ogrodu? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym artykule.

 



Do czego potrzebujemy oświetlenia do ogrodu?

 

W okresie wiosenno-letnim chętnie spędzamy sporo czasu w ogrodzie. Staje się on swego rodzaju plenerowym odpowiednikiem salonu, w którym możemy swobodnie wypocząć na świeżym powietrzu. Pełni głównie funkcję reprezentacyjno-wypoczynkową, dlatego powinniśmy zadbać o zapewnienie w nim światła, które sprosta wszystkim wyzwaniom i zapewni nam miejsce do relaksu o każdej porze dnia i nocy.

W jakim celu montuje się lampy w ogrodzie? Przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo przemieszczania się po zapadnięciu zmroku, bez bolesnych potknięć i licznych upadków. Oprócz tego lampy montuje się bezpośrednio w przestrzeniach wypoczynkowych, co pozwala na kontynuowanie rozmowy, relaksu lub przyjęcia w ogrodzie nawet wtedy, gdy zacznie się już robić ciemno.

Równie ważna jest kwestia estetyczna. Lampy w ogrodzie stają się bowiem jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych, budując całościowy nastrój oraz przytulność strefy relaksu.

 

Czym powinno wyróżniać się oświetlenie ogrodowe?

 

Gdy wybieramy lampy do ogrodu, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Lampy muszą zapewniać bezproblemowe i bezawaryjne użytkowanie w szczególnie trudnych warunkach. Na otwartym terenie są bowiem cały czas narażone na szkodliwe warunki atmosferyczne. Szczególnie niszczycielskie działanie ma oczywiście woda.

Z tych powodów oprawy oświetleniowe do ogrodu muszą się wyróżniać wysokim współczynnikiem wodoszczelności (IP). W miejscach osłoniętych, pod dachem może on wynosić IP44-IP46, w bardziej odsłoniętych, narażonych na bezpośrednie zalanie, powinniśmy zamontować oprawy o współczynniku wyższym, np. IP67-IP68. Chroni to przed zwarciem, prowadzącym do uszkodzenia produktu, a także przed porażeniem prądem.

Lampy do ogrodu wykonuje się z tworzywa odpornego na działanie korozji. Szeroki wybór takich produktów oferuje choćby sklep Lampy.it. Warto stawiać na modele z trwałych tworzyw sztucznych lub metali odpornych na zniszczenie oraz uszkodzenia mechaniczne, o które naprawdę nie trudno na otwartej przestrzeni.

 



Rodzaje lamp do ogrodu – na co postawić?

 

Jakie lampy warto montować w ogrodach? Stawia się na kilka różnych rozwiązań. Podstawowy wybór dotyczy jednak typu zasilania. Możemy znaleźć bowiem lampy:

·       solarne,

·       zasilane z domowej instalacji elektrycznej.

Lampy solarne przyjmują energię słoneczną w ciągu dnia i przekształcają ją na energię elektryczną w niewielkich ogniwach fotowoltaicznych. Tak powstaje światło. Dzięki zastosowaniu specjalnych czujników zmierzchu lampy solarne uruchamiają się po zapadnięciu zmroku. Występują w różnych wariantach. Do najpopularniejszych zalicza się modele na słupku lub montowane w gruncie, choć zdarzają się również produkty stojące, ustawiane w altanach i na tarasach.

Czy tego typu oświetlenie się sprawdza? Daje sporo światła i pozwala oświetlać ogród naprawdę niskim kosztem. Jest to jednak typ oświetlenia w pełni zależny od ilości promieniowania słonecznego w ciągu dnia.

Jeżeli zatem potrzebujemy bardziej niezawodnego i mocniejszego oświetlenia, optymalnym rozwiązaniem są lampy włączone do domowej instalacji elektrycznej. Można zdecydować się niemal na dowolny rodzaj i model – od wiszących i oczek wpustowych, przez kinkiety, aż do lamp stojących. Dają dużo światła, nie są zależne od pogody, a jeśli zdecydujemy się na modele z żarówkami LED, wówczas również wprowadzamy solidne oszczędności, przy zachowaniu optymalnego oświetlenia.

 

Oświetlenie do ogrodu – bezpieczeństwo, komfort i przytulność

 

Oświetlenie w ogrodzie musi łączyć maksymalną funkcjonalność z walorami estetycznymi. Pozwala to stworzyć wręcz idealne warunki do przyjemnego odpoczynku, świetnej zabawy lub organizacji przyjęć w plenerze.

Właściwie dobrane lampy zwiększają komfort oraz sprawiają, że ogrody są jeszcze bardziej praktyczne – o każdej porze dnia i nocy.

artykuł partnera
W ciągu ostatnich kilkunastu lat domowe łazienki przeszły prawdziwą rewolucję. Od miejsc z podstawowym wyposażeniem, które miały ułatwiać domownikom dbanie o codzienną higienę, stały się przestrzenią łączącą funkcjonalność z komfortem i estetyką.
więcej
artykuł partnera
Sztukateria oraz elementy dekoracyjne ścienne potrafią ożywić każde wnętrze i nadać mu niepowtarzalny charakter, dlatego koniecznie sprawdź i przetestuj różne zestawienia, które będą prezentować się najlepiej na Twoim fragmencie ściany.
więcej
artykuł partnera
Przedsiębiorstwa z sektora budowlanego prowadzone przez Polaków od lat cieszą się uznaniem na niemieckim rynku. Naszych rodaków docenia się za zachodnią granicą przede wszystkim za wysoką jakość świadczonych usług oraz solidność w działaniu ...
więcej
artykuł partnera
Metalowe domki narzędziowe są popularnym wyborem wśród ogrodników i majsterkowiczów ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i funkcjonalność. Stanowią one doskonałe rozwiązanie do przechowywania narzędzi ogrodniczych ...
więcej
artykuł partnera
Płyta meblowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli oraz różnych elementów wykończenia wnętrz. Dzięki niej nie musisz szukać pasujących modelów mebli do mieszkania - możesz samodzielnie wykonać półki czy potrzebne szafki.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.