Jaki zbiornik na gaz płynny wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Wybór sposobu ogrzewania ma ogromne znaczenie dla późniejszego komfortu mieszkania i wysokości rachunków. Wśród dostępnych rozwiązań największą popularnością cieszą się piece węglowe oraz centralne ogrzewanie gazowe. Węgiel jest uważany za paliwo nieefektywne, które wymaga dużego nakładu pracy, aby się rozgrzać, a co najważniejsze jest toksyczny dla środowiska. Dlatego warto pomyśleć o ogrzewaniu gazem płynnym. Jaki zbiornik na gaz wybrać? Jakich formalności musimy przestrzegać?
Zalety ogrzewania domu gazem płynnym
Obecnie wycofywane są piece węglowe, które nie są przyjazne dla środowiska i zwiększają emisję szkodliwych substancji. Nawet nowoczesne piece węglowe używane do ogrzewania domów wytwarzają dym. Ogrzewanie LPG jest oceniane jako ekologiczne - jego spalanie emituje o połowę mniej CO2 niż węgiel io 20% mniej niż olej opałowy. Ważne jest, aby podczas spalania LPG nie wydzielały się toksyczne tlenki siarki lub ich emisja była znikoma. Warto wspomnieć, że skroplony gaz do ogrzewania domów produkowany jest w formie biologicznej, co będzie całkowicie bezemisyjne! Paliwo pochodzi z utylizacji odpadów i może być wykorzystane do pieców LPG.
Czy zbiornik na gaz płynny wymaga zgłoszenia?
W Polsce, zgodnie z obowiązującym Prawem budowlanym, zbiorniki na gaz płynny o pojemności większej niż 7 m3, wymagają uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy do właściwego organu. Ponadto, zbiorniki na gaz płynny muszą być instalowane i eksploatowane zgodnie z wymaganiami technicznymi i bezpieczeństwa określonymi przez przepisy, normy oraz instrukcje producenta. Należy również regularnie przeprowadzać przeglądy i konserwację zbiornika oraz jego instalacji w celu zapewnienia bezpieczeństwa eksploatacji. W przypadku wątpliwości co do wymagań dotyczących instalacji i eksploatacji zbiornika na gaz płynny, zawsze warto skonsultować się z odpowiednimi organami administracji.
Jakich formalności musimy dokonać przed wykonaniem instalacji?
Budowniczowie domów i tak toną w papierkowej robocie, chociaż może z tego powodu bycie bardziej formalnym cię nie przestraszy. Projekt instalacji musi być wykonany przez uprawnionego projektanta w porozumieniu z komendami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej lub licencjonowanym rzeczoznawcą dostawcy gazu. Wszystko to zazwyczaj wykonuje projektant lub instalator – w zależności od aranżacji. Jednak wniosek do starostwa powiatowego o pozwolenie na budowę instalacji zewnętrznych lub instalacji wewnętrznych musimy załatwić sami.Na koniec, po ściśle określonej próbie szczelności, instalacja uziemiająca jest instalowana przez uprawnionego elektryka, a następnie przeprowadzany jest odbiór techniczny instalacji, który jest zapisywany w dzienniku budowy.
Jakie rodzaje zbiorników na gaz płynny wyróżniamy?
Wybór zbiorników na gaz jest niezwykle szeroki. Dostępne są zarówno nowe, jak i używane. Ponadto występują w wielu różnych rozmiarach i pojemnościach najpopularniejsze z nich to: 2700 l, 4850 l, 6400l. Ale to nie wszystko. Zbiorniki powietrza są dostępne w modelach podziemnych i naziemnych. Warto wiedzieć, czym się różnią i na co zwrócić uwagę przy wyborze zbiornika. Możesz wybierać pomiędzy nowymi i używanymi zbiornikami. Jednak eksperci bardzo polecają nowe zbiorniki ze względu na ich dłuższą żywotność. Dodatkowo zbiorniki na propan dostępne są zarówno w wersji naziemnej, jak i podziemnej. Warunki ich usytuowania na działce określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Przepisy określają minimalne odległości zbiorników magazynowych o określonej pojemności od budynków mieszkalnych, usługowych lub gospodarczych oraz granice działek.
Zbiorniki naziemne, czy podziemny na gaz
Po wybraniu sposobu ogrzewania i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń pozostaje tylko zdecydować, gdzie umieścimy zbiornik na gaz płynny. Do wyboru mamy zbiorniki naziemne i podziemne.Każdy z nich ma wady i zalety, o których warto wspomnieć. Instalacja naziemnych zbiorników magazynowych jest mniej inwazyjna i tańsza. Nie wymaga przekopywania, a do częściowego przykrycia możemy wykorzystać roślinność lub pergolę ogrodową. Podziemne zbiorniki na gaz najczęściej polecane są właścicielom niewielkich działek. Wynika to z zawartych w przepisach minimalnych odległości, jakie ze względów bezpieczeństwa muszą być zachowane pomiędzy zbiornikami gazu a budynkami i granicami działek. Odległość zależy od typu zbiornika i jego pojemności. Mówiąc prościej: w przypadku zbiorników podziemnych o tej samej pojemności najkrótsza odległość jest o połowę mniejsza niż w przypadku zbiorników naziemnych. Największą zaletą podziemnego zbiornika gazu jest to, że można go całkowicie ukryć pod ziemią i nikt go nie zobaczy. Dlatego chętnie wybierają je osoby, którym bardzo zależy na wyglądzie swojej posesji.