240 tys. użytkowników
680713 zdjęć, 903429 komentarzy
342 osoby online

Cięcie gresu tarczami diamentowymi


Z powodu dużej twardości gres obrabia się narzędziami diamentowymi. Do jego cięcia służą specjalistyczne tarcze diamentowe z pełnym obwodem.
Czym obrabia się gres?

Ponieważ gres jest bardzo twardym materiałem ceramicznym mającym 8-9 stopni w skali Mohsa, można efektywnie obrabiać go narzędziami diamentowymi. Skala Mohsa służy do oceny twardości materiałów i posiada 10 stopni. Najtwardszy z materiałów, którym jest diament, osiąga w niej najwyższy 10’ty stopień. Mówiąc gres, ma się przeważnie na myśli popularne okładzinowe materiały wykończeniowe wykorzystywane we współczesnym budownictwie, tj. płyty lub płytki. Ich podstawową zaletą jest wysoka odporność na ścieranie. Dlatego płytki i płyty z gresu stosuje się przeważnie na pokrycia podłóg, schodów, tarasów itp. W przypadku wymienionych okładzin gresowych wykonuje się trzy podstawowe operacje obróbcze: cięcie, frezowanie i wiercenie. Do wykonania pierwszej z nich służy tarcza diamentowa do gresu, do drugiej – specjalne frezy diamentowe, a do trzeciej – wiertła z ostrzem pokrytym próżniowo lutowanym ziarnem diamentowym.

Tarcza do cięcia gresu i jej podstawowe odmiany

Tarcza diamentowa do gresu to specjalistyczne narzędzie różniące się od popularnych segmentowych tarcz diamentowych wykorzystywanych do cięcia materiałów budowlanych. Pełną ofertę tarcz do gresu można znaleźć na stronie: sklep.klingspor.pl. Posiadają pełny obwód tnący, który może występować w kilku odmianach. Tarcza diamentowa do gresu może więc być wyposażona w ostrze (segment): pełny gładki, pełny gładki z nacięciami laserowymi służącymi do rozpraszania naprężeń tarczy, ryflowane specjalnym wzorem (często spotkać można się z  określaniem „rybia łuska”) i typu turbo (bocznie skośnie nacinane). Podobnie jak w przypadku tarcz przeznaczonych do obróbki materiałów budowalnych, np. betonu, każda tarcza do cięcia gresu posiada stalowy korpus w kształcie dysku z otworem w środku przeznaczonym do jej mocowania albo na szlifierkach kątowych, albo przecinarkach stołowych. Ważnym wyznacznikiem dobrej tarczy jest grubość  segmentu tnącego – im cieńszy tym lepiej. Wszystkie tarcze diamentowe do gresu, bez względu na ich rodzaj, wykonane są w technologii spiekania segmentu ze stalowym korpusem. Ponieważ w przypadku obróbki okładzin gresowych bardzo ważna jest jakość i dokładność cięcia, do napędu tarcz przeznaczonych do ich obróbki zaleca się wykorzystywać sprzęt stacjonarny, czyli głównie specjalne przecinarki do glazury. Użycie szlifierek kątowych służących do cięcia z ręki jest obarczone dużym ryzykiem uzyskania wyników słabych zarówno pod względem jakości, jak i dokładności. Wymaga więc od glazurnika dużej wprawy i pewnej ręki. Tarcza do cięcia gresu projektuje się do pracy na morko (chłodzenia wodą jest konieczne), albo  w przypadku narzędzi wyższej jakości do cięcia na sucho. Przy tym tarczami do cięcia na sucho może być wykonywana też obróbka na mokro, co jest nawet zalecane, gdyż redukuje ona szkodliwe pylenie i wydłuża żywotność narzędzia.

Zastosowania poszczególnych rodzajów tarcz do gresu

Pod względem przeznaczenia operacyjnego specjalistyczne tarcze do gresu można podzielić na trzy podstawowe grupy – na tarcze: (1) z pełnym obwodem gładkim i  z nacięciami laserowymi, (2) z wieńcem bocznie ryflowanym specjalnym wzorem i (3) typu turbo. Pierwszego typu tarcze wykorzystuje się w przypadku, gdyż wymagane jest uzyskanie perfekcyjnie gładkich krawędzi po przecięciu. Narzędzia te dostępne są w szerokim zakresie ich średnic, np. Klingspor DT 900 FL SPECIAL. Do napędu szlifierkami kątowymi przeznaczone są tarcze o średnicach 115, 125, 180 i 230 mm (otwór mocujący – 22,23 mm), zaś przecinarkami – 200, 250, 300 i 350 mm (30 mm). Tarcze do przecinarek, np. DT 900 FL SPECIAL, Klingspor wyposaża w pierścień redukcyjny 30/25,4 mm, który umożliwia ich mocowanie na wrzecionach o średnicach 25,4 mm. Zarówno tarczami do szlifierek kątowych, jak i przecinarek można ciąć na sucho i mokro. Dla uzupełnienia należy zaznaczyć, że w grupie tych narzędzi, obecnie dostępnych na rynku i przeznaczonych do przecinarek, znajduje się tarcza do cięcia gresu na mokro, którą  – jak już wspomniano – nie można ciąć na sucho. Tarcze drugiego rodzaju, czyli z wieńcem bocznie ryflowanym specjalnym wzorem, to narzędzia umożliwiające bardzo szybkie, a przy tym dokładne cięcie okładzin gresowych. Ze względu na napęd za pomocą szlifierki kątowej tnie się nimi przede wszystkim na sucho. Przykładem wysokiej jakości tego typu tarczy jest Klingspor DT 900 FP SPECIAL. Jest ona dostępna w średnicach 115 i 125 mm. Wyróżnia ją niewielka grubość 1,4 mm, co zapewnia niewielkie opory cięcia, a usztywniony korpus z pogrubionym środkiem gwarantuje najwyższa stabilność w czasie pracy. Z kolei tarcza do cięcia gresu trzeciego typu, tj. mająca pierścieniowy segment typu turbo, to narzędzie o nieco szerszym spectrum zastosowań materiałowych niż omówione już narzędzia diamentowe. Oprócz gresu, przetniemy nią kafle i granit. Przykładem wysokiej jakości tego typu tarczy jest Klingspor DT 900 FT Special. Jest ona dostępna w średnicach 115 oraz 125 mm. Jej ostrze ma też niewielką grubość 1,4 mm i zapewnia dzięki m.in. obniżonym oporom cięcia wysoką jego wydajność. Tarcze z obwodem typu turbo charakteryzują się najwyższą żywotnością.


artykuł partnera
Oryginalne i kreatywne podejście do urządzania wnętrz staje się coraz bardziej popularne, a jednym z niezwykłych pomysłów na nadanie aranżacji salonu wyjątkowego charakteru, jest zastosowanie muralu na ścianie.
więcej
artykuł partnera
Bezpieczne przechowywanie broni oraz amunicji jest wymagane przez przepisy obowiązujące w Polsce. Zgodnie z Ustawodawstwem osoby z licencją na posiadanie broni palnej są zobowiązane do przechowywania jej w sejfach lub witrynach na broń o klasie bezpieczeństwa co najmniej S1. Czym różni się szafa na broń od sejfu pancernego? Co w (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.