240 tys. użytkowników
680538 zdjęć, 903396 komentarzy
415 osób online

Jak wybrać dobrą wiertarkę?


Na budowie, w firmie, w warsztacie, na działce, ale i w domu. Wiertarki, bo o nich mowa, to jedne z najważniejszych elektronarzędzi. Ich rola jest wręcz nieoceniona zarówno, jeśli chodzi o prace amatorskie, jak i profesjonalne. Nie każdy musi być budowlańcem, aby spotkać się z potrzebą skorzystania z urządzenia. Wiertarka ma bowiem szerokie zastosowanie. Co więcej, nawet drobne prace remontowe, a w tym niespodziewane awarie, wymagają sięgnięcia po sprzęt. Dlatego też bez wątpienia elektronarzędzia tego typu, powinny się znaleźć w każdym domu jako niezbędne wyposażenie ułatwiające prace. Jak wybrać wiertarkę dostosowaną do własnych potrzeb? Czym się kierować przed zakupem?
Rodzaje wiertarek

Nowoczesne elektronarzędzia, to przysłowiowe 'wisienki na torcie' dla prawdziwych majsterkowiczów. Wiertarki dostępne są na rynku w wielu odsłonach. Duży wybór może jednak generować problemy z zakupem właściwego modelu. Podstawową wartością, którą należy się kierować przed zakupem, jest przeznaczenie wiertarki. W zależności od intensywności korzystania z urządzenia, warto rozważyć modele amatorskie lub też w przypadku regularnego sięgania po sprzęt - urządzenie dedykowane profesjonalistom. Narzędzia z serii 'profesjonalnych' mają większą moc. Umożliwiają wiercenie w twardych materiałach jak chociażby beton. Jedną z najpopularniejszych grup wiertarek stanowią wiertarki udarowe przeznaczone do ciężkich i intensywnych prac. Przykładem tego rodzaju modeli są np. wiertarki Dedra, które świetnie sprawdzają się do wiercenia w trudnych materiałach typu cegła czy kamień. Do pracy z lżejszymi surowcami jak np. drewno, wykorzystuje się wiertarki bezudarowe. Typowo specjalistycznym narzędziem do obróbki każdego materiału jest wiertarka stołowa. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się ją do stołu warsztatowego. Dlatego też sprzęt stosuje się zazwyczaj w przedsiębiorstwach przemysłowych. Na budowach natomiast, świetnie odnajdują się wiertarki magnetyczne. Wiercenie w trudno dostępnych miejscach, umożliwia zaś wiertarka kątowa. Urządzenie dociera tam, gdzie tradycyjne modele nie dają rady.

Czym się kierować przy wyborze wiertarki?

Dokonując wyboru wiertarki, dobrze jest zapoznać się ze specyfikacją i parametrami sprzętu, aby wiedzieć, czy odpowiada oczekiwaniom. Istotna jest zarówno prędkość obrotowa, jak i średnica wiercenia czy moc zasilania. Komfort i bezpieczeństwo pracy powinny być priorytetem przed zakupem urządzenia. Dlatego też ważny parametr stanowi mobilność. Nowoczesne modele sieciowe, jak i akumulatorowe, działają bez kabli, co znacząco ułatwia stosowanie ich na zewnątrz bez dostępu do gniazdka elektrycznego. Warto przyjrzeć się szczegółom w tym np. z jakiego rodzaju materiału wykonana jest wiertarka. Nie jest to bowiem zakup jednorazowy. Wiertarka udarowa jest inwestycją na lata, a zatem surowiec, z którego go wyprodukowano, powinien być trwały i odporny na uszkodzenia. Podobnie rzecz się ma w przypadku łożyska oraz przekładni. Idealnie gdyby wiertarka posiadała funkcję regulacji kierunku oraz prędkości obrotowej, co znacząco wpływa na efektywność i wydajność pracy.

Jaką wiertarkę wybrać?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu wiertarki, należy doprecyzować swoje plany względem sprzętu. Wybierając dany model, dobrze być przekonanym, że model sprosta wszystkim wyzwaniom, jakie się przed nim postawi. W sklepach specjalizujących się w sprzedaży tego rodzaju asortymentu, można przyjrzeć się parametrom poszczególnych narzędzi, a w razie potrzeby poprosić o pomoc sprzedawcę. Wśród produktów cieszących się dużą popularnością, znajdują się m.in. wiertarki Dedra. To bardzo praktyczne, poręczne, a przede wszystkim jakościowe modele. Służą zarówno amatorom, ale i odnajdują się w profesjonalnych zakładach. Wiertarki DeWALT natomiast, są konstrukcjami wręcz stworzonymi do pracy w trudnych warunkach. Nie bez przyczyny cenią je sobie przedstawiciele branży budowlanej. Sprzęt tego producenta, spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Dobrą opinią cieszą się także wiertarki Makita. Firma zadbała o to, aby narzędzia radziły sobie z materiałem takim jak drewno, stal czy beton. Wieloma zaletami charakteryzują się wiertarki Vetro. Produkty cechuje trwały silnik, odporny na przeciążenia, a także wysoka jakość wykonania.

Zakup wiertarki powinien być przemyślany. Decydując się na konkretny model, warto zapoznać się z jego specyfikacją, a przede wszystkim sprawdzić jakość wykonania. Jest to szczególnie ważne w przypadku majsterkowiczów bardzo często sięgających po narzędzia. Nowoczesne wiertarki są rodzajem inwestycji, dlatego też najlepszym rozwiązaniem będą te spełniające indywidualne oczekiwania wobec sprzętu.

artykuł partnera
Starannie dobrana siatka na kontener jest niezbędna, aby bezpiecznie przewozić gruz. Zmniejsza do minimum ryzyko przypadkowego wypadnięcia ładunku, co stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Bardzo ważne jest jednak to, żeby tego typu zabezpieczenie spełniało kilka wymagań. Jakich? Na które parametry trzeba zw (...)
więcej
artykuł partnera
Obszar wokół budynku przed elewacją frontową zazwyczaj wypełniają podjazd i chodnik prowadzący do głównego wejścia. Tylna część działki z reguły jest zagospodarowana na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
więcej
artykuł partnera
Dokładnie oczyszczony i odmalowany dach staje się wizytówką każdego obiektu. Uwagę przyciągają jego walory wizualne, ale to tylko jeden z atutów. Najważniejszą zaletą jest przedłużenie trwałości pokrycia dachowego. Jak jednak przeprowadzić czyszczenie? Czy samodzielne prace są możliwe do realizacji? Dowiedz się, jak wygląda myci (...)
więcej
artykuł partnera
Większość z nas nie może sobie pozwolić na dom. Najczęściej mieszkamy w mieszkaniach. Nie oznacza to jednak, że nie da się stworzyć w nim odpowiedniego klimatu. Aranżacje wnętrz nawet w mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty potrafią zrobić naprawdę piorunujące wrażenie.
więcej
artykuł partnera
Pompy ciepła montowane są w coraz większej liczbie nie tylko budynków mieszkalnych, lecz również w siedzibach firm, budynkach wielorodzinnych, a nawet w fabrykach – oczywiście mowa tutaj o urządzeniach z większą mocą lub rozbudowanych systemach HVAC.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.