240 tys. użytkowników
680538 zdjęć, 903396 komentarzy
443 osoby online

Prąd podczas budowy na specjalnych warunkach. Wszystko o taryfie C11


Prace budowlane usprawniają różnego typu sprzęty i narzędzia. Wiele z nich wymaga zasilania energią elektryczną. Dlatego też tak ważne jest zadbanie o podłączenie tak zwanego prądu budowlanego. Co to oznacza? I co się kryje pod taryfą prądu C11? Wszystkiego dowiesz się z lektury poniższego artykułu. Sprawdź!
Budowa domu a podłączenie do mediów – co musisz wiedzieć?

Zanim przejdziemy do omawiania taryfy prądu C11, która obowiązuje na placach budowy, musimy w pierwszej kolejności wyjaśnić, co trzeba wiedzieć o podłączeniu działki do sieci oraz czym się różni prąd budowlany od standardowego.

Każda budowa domu, bez względu na jego metraż, liczbę kondygnacji czy stopień skomplikowania projektu, jest wyzwaniem. Musisz dopełnić wielu formalności. Jedną z nich jest doprowadzenie do swojej działki przyłącza docelowego lub tymczasowego, tak aby uzyskać dostęp do prądu z sieci energetycznej.

Jak się więc zabrać za podłączenie działki do sieci? Możesz zrobić to zupełnie sam lub udzielić pełnomocnictwa sprzedawcy energii elektrycznej – na przykład E.ON Polska. Wówczas to on będzie kontaktować się z lokalnym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego i pomoże Ci dopełnić wszystkich formalności m.in. określić sposób oraz warunki dostarczenia prądu i podpisać umowę.

Wniosek o doprowadzenie przyłącza złóż odpowiednio wcześniej, gdyż cały proces zajmuje do 2 miesięcy dla przyłącza tymczasowego oraz do 18 miesięcy dla przyłącza docelowego. Pamiętaj przy tym, że po wybudowaniu domu przyłącze tymczasowe będziesz musiał i tak zmienić na przyłącze docelowe, więc cały proces przejdziesz dwa razy.

Prąd budowlany a standardowy – jakie są między nimi różnice?

Wiesz już, że na czas budowy musisz zaopatrzyć swoją działkę w energię elektryczną, to teraz czas wyjaśnić, czym tak właściwie różni się prąd budowlany od standardowego. Otóż prąd budowlany – jak sama nazwa wskazuje – to specjalna taryfa prądu, którą operator dostarcza na czas prowadzonych prac. Podstawową różnicą jest cena za każdą zużytą kilowatogodzinę. W odróżnieniu od taryfy standardowej w taryfie budowlanej składnik stały stawki sieciowej i stawka opłaty przejściowej są mnożone przez wybraną moc umowną.

W związku z tym, na etapie podpisywania umowy ze sprzedawcą prądu kluczowe jest ustalenie mocy umownej potrzebnej do zasilenia całej inwestycji. Musisz mieć świadomość, że dom domowi nierówny i wiele zależy od tego, na jakiego rodzaju technologię budowy się zdecydujesz, jakie prace będą niezbędne do wykonania oraz przy użyciu jakich narzędzi i maszyn. Zmiennych jest naprawdę sporo, więc nikogo nie powinno dziwić, że każde zgłoszenie jest indywidualnie rozpatrywane. W celu jak najbardziej wiarygodnego oszacowania mocy umownej najlepiej umówić się w doświadczonym elektrykiem.

Nie obawiaj się, gdy się okaże, że wartość mocy umownej jest dość wysoka. Naturalnie podczas prac budowlanych potrzeba więcej energii elektrycznej aniżeli podczas codziennego użytkowania i mieszkania w domu.

Mogłoby się nasunąć pytanie – czy nie lepiej od razu przyłączyć prąd stały i korzystać ze standardowej dla gospodarstw domowych taryfy G? Jest to niemożliwe i niezgodne z prawem. Plac budowy rządzi się innymi prawami – musi być zaopatrzony w prąd z taryfy budowlanej.

Taryfa C11 – czym się charakteryzuje?

Jak rozszyfrować, co kryje się pod tytułową taryfą C11? Taryfa C11 jest jednostrefowa, więc dokładnie ta sama stawka za zużytą kilowatogodzinę obowiązuje o każdej porze dnia, nocy i bez względu na dzień tygodnia. Pora wykonywanych prac z użyciem elektrycznych narzędzi i maszyn nie ma więc w tym przypadku żadnego znaczenia.

Taryfa C11 jest idealna dla tych, którzy planują wykonywanie intensywnych prac budowlanych rano, w ciągu dnia, wieczorem i w nocy. Nie trzeba wówczas ani ustalać konkretnego harmonogramu aktywności, ani pilnować okienek godzinowych. Nikogo więc nie powinno dziwić, że jest to najpopularniejsza taryfa prądu budowlanego.

Alternatywy dla taryfy C11 – czy są?

Podobnie jak w przypadku prądu dla gospodarstw domowych, tak i tutaj do wyboru masz nie tylko jednostrefową taryfę C11, ale również dwie alternatywy. Chodzi o taryfę C12a oraz C12b. Co się kryje pod tymi skrótami? Obie są dwustrefowe, dzieląc dobę na strefę szczytową i pozaszczytową, jednak zachodzą między nimi znaczące różnice. Jakie?

Taryfa C12a ma dwie stawki za kilowatogodzinę, które są uzależnione od pory dnia, ale też od pory roku. To oznacza, że latem taniej jest w godzinach 11.00-20.00 i 21.00-8.00, a zimą w godzinach 11.00-17.00 i 21.00-8.00. Zdecyduj się na taryfę C12a szczególnie wtedy, gdy z pewnym wyprzedzeniem masz zaplanowane wszystkie prace i na podstawie tego planu jesteś w stanie określić, jak wiele energii elektrycznej potrzebujesz w poszczególnych etapach.

Natomiast druga alternatywa – taryfa C12b – jest dla tych, którzy planują prowadzić prace budowlane nocą. Wówczas znacznie tańszy prąd jest w godzinach 22.00-6.00, ale też krótko w ciągu dnia – od 13.00 do 15.00. Tym razem podane przedziały czasowe są niezmienne, bez względu na porę roku.

Zmiana taryfy C11 na standardową taryfę G – kiedy następuje?

Taryfa C11 bądź dwustrefowe alternatywy obowiązują przez cały okres budowy. Po jej zakończeniu należy przejść na wybraną taryfę G. Od tego momentu rachunki zauważalnie się obniżą. Pamiętaj jednak, że musisz dopełnić wielu formalności i złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy.

Podsumowując, bez przyłączenia prądu nie jest możliwe wykonywanie różnego typu prac na placu budowy. Zadbaj więc o to odpowiednio wcześniej, tak by móc bez przeszkód realizować inwestycję. Dobrze się też zastanów, czy najbardziej opłacalna będzie taryfa C11, czy może C12a bądź C12b. Powodzenia!

artykuł partnera
Starannie dobrana siatka na kontener jest niezbędna, aby bezpiecznie przewozić gruz. Zmniejsza do minimum ryzyko przypadkowego wypadnięcia ładunku, co stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Bardzo ważne jest jednak to, żeby tego typu zabezpieczenie spełniało kilka wymagań. Jakich? Na które parametry trzeba zw (...)
więcej
artykuł partnera
Obszar wokół budynku przed elewacją frontową zazwyczaj wypełniają podjazd i chodnik prowadzący do głównego wejścia. Tylna część działki z reguły jest zagospodarowana na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
więcej
artykuł partnera
Dokładnie oczyszczony i odmalowany dach staje się wizytówką każdego obiektu. Uwagę przyciągają jego walory wizualne, ale to tylko jeden z atutów. Najważniejszą zaletą jest przedłużenie trwałości pokrycia dachowego. Jak jednak przeprowadzić czyszczenie? Czy samodzielne prace są możliwe do realizacji? Dowiedz się, jak wygląda myci (...)
więcej
artykuł partnera
Większość z nas nie może sobie pozwolić na dom. Najczęściej mieszkamy w mieszkaniach. Nie oznacza to jednak, że nie da się stworzyć w nim odpowiedniego klimatu. Aranżacje wnętrz nawet w mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty potrafią zrobić naprawdę piorunujące wrażenie.
więcej
artykuł partnera
Pompy ciepła montowane są w coraz większej liczbie nie tylko budynków mieszkalnych, lecz również w siedzibach firm, budynkach wielorodzinnych, a nawet w fabrykach – oczywiście mowa tutaj o urządzeniach z większą mocą lub rozbudowanych systemach HVAC.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.