O tym pamiętaj, jeśli chcesz mieć wannę wolnostojącą
Aranżując łazienkę, szczególnie tę o dużej powierzchni, często decydujemy się na wannę wolnostojącą. Zakup tego rodzaju wanny cieszy się coraz większym powodzeniem, a jej posiadanie jest bardzo modne. Zatem czy rzeczywiście warto kupić wannę wolnostojącą?
1. Dlaczego warto kupić wannę wolnostojącą?
2. Wanna owalna, a może prostokątna? Jaki kształt wanny wybrać?
3. Jak wybrać rozmiar wanny wolnostojącej?
4. Gdzie umieścić wannę wolnostojącą i jak ją zamontować?
5. Jak zaaranżować łazienkę z wanną wolnostojącą?
Wanna wolnostojąca cieszy się tak ogromnym powodzeniem, ponieważ jest uważana za oznakę luksusu i dobrobytu. Wygląda bardzo elegancko, a przy tym jest niezwykle funkcjonalna. Jej posiadanie wiąże się jednak z kilkoma problemami, które trzeba rozwiązać już podczas montażu tego elementu wyposażenia.
Dlaczego warto kupić wannę wolnostojącą?
Kupując wannę wolnostojącą można liczyć nie tylko na jej piękny wygląd, ale również na dużą funkcjonalność. Wannę wolnostojącą warto posiadać głównie ze względu na jej estetyczną prezentację - każda łazienka, w której znajduje się wanna wolnostojąca, jest pomieszczeniem eleganckim, w którym chce się przebywać przez długi czas. Wanny wolnostojące zwykle są duże, dlatego zapewniają komfort kąpieli, a jeśli dodatkowo zostały wyposażone w hydromasaż lub inne udogodnienia, stają się strefą domowego spa. Dodatkowym atutem wanien wolnostojących jest brak potrzeby troszczenia się o obudowę - ten element armatury łazienkowej sam w sobie wygląda elegancko, nie trzeba więc dbać o zabudowanie go konstrukcją wykończoną kaflami.
Wanna owalna, a może prostokątna? Jaki kształt wanny wybrać?
Szeroka gama kształtów wanien wolnostojących, np. tych dostępnych w sklepie https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/kabiny-wanny-i-hydroterapia/wanny-i-akcesoria/wanny-wolnostojace.html, pokazuje, że każdy może kupić taką wannę, jaka będzie pasowała najlepiej do jego łazienki. Właśnie tym kryterium warto kierować się podczas wyboru kształtu wanny. Do łazienek w stylu nowoczesnym będą pasowały niemal wszystkie wanny o regularnych, geometrycznych kształtach, a więc zarówno modele prostokątne, jak i owalne. Natomiast do wnętrz w stylu retro, odpowiedniejsza będzie wolnostojąca wanna w klasycznym kształcie z, np. nieco wydłużoną przednią częścią i dekoracyjnymi nóżkami. Podczas wyboru kształtu wanny warto kierować się również własną wygodą - osoby wysokie powinny postawić na długie modele, w których będą mogły swobodnie położyć się i odpocząć.
Jak wybrać rozmiar wanny wolnostojącej?
Rozmiar wanny wolnostojącej ma kolosalne znaczenie dla wygody użytkowania, zarówno wanny jak i łazienki, a także dla wyglądu tego pomieszczenia. Wanna powinna zapewniać komfortowy wypoczynek w wodzie, ale jednocześnie nie może utrudniać poruszania się po łazience. Standardowe wanny wolnostojące prostokątne, mają wymiar ok 160-170 cm długości na 70 cm szerokości. W ofercie producentów dostępne są oczywiście również wanny dłuższe, sięgające nawet 200 cm długości, a także szersze - około 100cm szerokości. Od rozmiarów wanny nie mniej ważny jest rozmiar oraz wyprofilowanie samej niecki. Jeśli jest taka możliwość, warto jeszcze w sklepie wejść do wanny i ułożyć się w niej aby sprawdzić, czy jej rozmiar i wyprofilowanie są odpowiednie.
Gdzie umieścić wannę wolnostojącą i jak ją zamontować?
Wannę wolnostojącą można umieścić zarówno na środku łazienki, jak i w pobliżu jednej ze ścian. Kluczowe jest przygotowanie odpowiedniej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej - do wanny trzeba doprowadzić wodę, zarówno ciepłą jak i zimną, oraz rozplanować odpływ wody. Konieczne jest też wybranie odpowiedniego rodzaju baterii; chcąc zamontować popularną baterię stojącą, trzeba zaplanować dodatkowe miejsce na jej nóżkę.
Sam montaż całego kompletu nie nastręcza zbyt wielu trudności. Trzeba pamiętać o odpowiednim przymocowaniu wanny do podłoża, aby nie narażać się na niepotrzebne wypadki w trakcie kąpieli. Jeśli montowana będzie wanna z nóżkami, należy upewnić się, czy to na nich będzie opierał się cały ciężar wanny, czy posiada ona dodatkowe, niewidoczne z zewnątrz wsporniki. Nóżki zwykle trzeba wkręcić do wanny, a następnie wypoziomować całą konstrukcję. Tak przygotowana wanna jest gotowa do przykręcenia do podłoża - jeśli takowe zaleca producent. Gdy wybór padł na wannę z obudową, montaż wygląda podobnie. Po wybraniu miejsca na montaż wanny i jej wypoziomowanie, trzeba jeszcze zabezpieczyć obudowę silikonem, aby woda nie miała szansy dostać się pod wannę.
Jak zaaranżować łazienkę z wanną wolnostojącą?
Wanna wolnostojąca zwykle jest głównym elementem łazienki i to do niej dobierane są meble i pozostałe dodatki. Decydując się na tego rodzaju wannę warto pomyśleć o zlokalizowaniu w jej
pobliżu półki lub szafki, na której będzie można przechowywać artykuły do kąpieli, oraz wieszaka na ręcznik. Ważne jest również odpowiednie wykończenie podłogi, najlepiej materiałem o wysokiej odporności na wilgoć i zalanie wodą. Aranżacja łazienki powinna zapewnić komfort wypoczynku w wannie oraz estetyczny wygląd całego pomieszczenia.