240 tys. użytkowników
681175 zdjęć, 903601 komentarzy
416 osób online

Płyta fundamentowa, czyli innowacyjne rozwiązania do budowy domu

W dzisiejszych czasów coraz więcej osób chce wybudować dla siebie całoroczny dom jednorodzinny. W grę wchodzą również domy letniskowe, domy wielorodzinne, obiekty typu garaże wolnostojące, budynki gospodarcze, nieruchomości komercyjne i przemysłowe. Taka inwestycja to zazwyczaj ogromne wyzwanie, które wymaga nie tylko odpowiednich zasobów finansowych, ale i czasu. W artykule wyjaśniamy, czym jest płyta fundamentowa i dlaczego warto ją zastosować zamiast tradycyjnych fundamentów. 

  1. Płyta fundamentowa: co to za produkt?
  2. Dlaczego warto wybrać płytę fundamentową?
  3. Płyty fundamentowe dla wszystkich


Do budowy domu trzeba wybierać najlepsze materiały. Warto jest zaufać innowacjom w branży budowlanej, gdyż nowoczesne produkty mają na celu usprawnienie procesu realizacji inwestycji. Płyta fundamentowa co prawda nowością nie jest, ale jest bardzo popularna w nowoczesnym budownictwie.  Płyty mają też wiele cennych właściwości, których nie można oczekiwać po standardowych rozwiązaniach. Przykładem takiego produktu jest płyta fundamentowa. Budowa domu z płytą fundamentową jest zdecydowanie szybsza i tańsza. Zaletą płyty fundamentowej jest to, że stanowi warstwę izolacyjną, a poza tym doskonale sprawdza się nawet na bardzo trudnych terenach (z wyjątkiem skarp). Co ważne, płyta fundamentowa jest bardzo stabilna. Betonowanie płyty fundamentowej trzeba powierzyć specjalistom. Z tym zadaniem nie poradzi sobie nawet "złota rączka". Budowa płyty fundamentowej musi być wliczona w koszty każdej inwestycji (czyli nie da się tego zrobić samodzielnie). Wybierając płytę fundamentową, trzeba mieć świadomość, że oznacza to rezygnację z budowy piwnic. Nie jest to jednak wielkim problemem, gdyż współczesne budownictwo mieszkaniowe bardzo często pomija w projektach podpiwniczenia. 

Płyta fundamentowa: co to za produkt?

Płyta fundamentowa to betonowa płyta, która jest wylewana na placu budowy. Tworzenie i zbrojenie płyty fundamentowej wymaga obecności fachowców. Płyta fundamentowa jest zbrojona za pomocą siatek i prętów. Wykop pod budowę płyty fundamentowej jest płytszy niż w przypadku tradycyjnych fundamentów. Płyta fundamentowa w wersji standardowej ma grubość 20 cm. W razie potrzeby grubość ta może być zwiększona do 30 cm. Każdy inwestor może zdecydować się na projekt płyty, zwłaszcza jeśli chce szybko zbudować dom. Jest to możliwe dzięki płycie fundamentowej. Ceny płyty fundamentowej mogą zmniejszyć koszty budowy lub mogą je też zwiększyć. To zależy nie tylko od tego, ile w danej chwili kosztuje płyta fundamentowa, ale jaki jest projekt domu. Trzeba pamiętać o tym, że koszty materiałów i robocizny co jakiś czas idą w górę. Z pewnością można zaoszczędzić na czasie, gdyż tradycyjne fundamenty są dość czasochłonne. Typowy dom ze średnim budżetem buduje się w okresie 2 - 3 lat. Ten czas może też zależeć od konstrukcji budynku na działce inwestora. Płyta fundamentowa już oficjalnie określana jest mianem przyszłości budowania domów energooszczędnych. Przy płycie fundamentowej koniecznie trzeba pamiętać, że trzeba uprzednio zaplanować położenie wszelkiego typu instalacji. Wylana płyta fundamentowa nie pozwoli na żadne zmiany. Z tego względu projekt musi być starannie przemyślany (wcześniej niż na etapie budowy płyty). Płyta funamentowa jest z warstwą izolacji, co chroni dom na przykład przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. 

Dlaczego warto wybrać płytę fundamentową?

Płyta fundamentowa ma swoje plusy i minusy. Na ogół jest wybierana częściej od tradycyjnych fundamentów. Płyty fundamentowe z warstwą izolacji termicznej nie wymagają przeprowadzania skomplikowanych robót ziemnych. Płyta może służyć do posadowienia budynku nawet w trudnych warunkach. Z płyt fundamentowych warto korzystać z powodu izolacji termicznej (bez mostków termicznych). Budowa płyty fundamentowej zwiększa wytrzymałość budynku. Prawidłowo wykonana płyta fundamentowa eliminuje ryzyko nierównomiernego osiadania się domu. Płyta stanowi podłogę dla pierwszej kondygnacji wybudowanego domu. Bardzo ważne jest to, że płyta fundamentowa oznacza brak pleśni, grzybów i wilgoci. Jeśli chodzi o czas budowy płyty fundamentowej, to jest to zawsze sprawa indywidualna, ale można mówić o tym, że da się ją stworzyć w tydzień. Takiego czasu nie da się osiągnąć w przypadku zwykłych fundamentów. Inwestor może wybrać rodzaj płyty fundamentowej (może to być na przykład płyta fundamentowa grzewcza). 

Płyty fundamentowe dla wszystkich

Każdy inwestor chce jak najszybciej cieszyć się nowym domem. Szybka budowa to nie tylko przyjemność z użytkowania domu. To również znaczna oszczędność i ograniczanie niebezpieczeństwa wzrostu kosztów budowy. Inwestycje rozwleczone w czasie mogą "zaliczyć" nawet kilka podwyżek w skali roku czy dwóch lat. Inwestorzy często narzekają, że z powodu zmian cen i braku stabilności na rynku nie są w stanie zmieścić się w pierwotnym kosztorysie. Z tej przyczyny bardzo często można zauważyć w ofertach sprzedaży nieruchomości niedokończone. Fundament tradycyjny, chociaż ma sporo zalet, to jednak nie nadaje się do wyścigu z czasem.

artykuł partnera
Na kondycję środowiska wpływa wiele różnych zjawisk, od komunikacji miejskiej, po turystykę masową, rolnictwo czy szeroko pojętą branżę przemysłową. W tym zestawieniu uwzględnić należy także budownictwo, któremu przypisuje się znaczny udział w procesie emisji gazów cieplarniach do atmosfery.
więcej
artykuł partnera
Zlewozmywak granitowy jednokomorowy to połączenie estetyki z funkcjonalnością w kuchni. Jego elegancki design przyciąga spojrzenia, a przy tym jest wytrzymały i wygodny w użytkowaniu. Dzięki głębokiej komorze z łatwością utrzymasz porządek podczas przygotowywania posiłków.
więcej
artykuł partnera
W 2024 roku, planując budowę lub remont domu, nie można pominąć kluczowego aspektu, jakim jest instalacja hydrauliczna. Koszty związane z hydrauliką mogą znacząco wpłynąć na ogólny budżet projektu, stąd istotne jest ich dokładne przeanalizowanie i zaplanowanie. Za co zapłacimy najwięcej? Ile wynosi koszt hydrauliki? Odpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Czy wiesz, co jest najważniejsze w pompie ciepła: moc, klasa energetyczna, a może wskaźnik COP? Czy rodzaj pompy ciepła — split albo monoblok — ma wpływ na te parametry? Co w ogóle oznaczają te dwa pojęcia?
więcej
artykuł partnera
W ciągu ostatnich kilkunastu lat domowe łazienki przeszły prawdziwą rewolucję. Od miejsc z podstawowym wyposażeniem, które miały ułatwiać domownikom dbanie o codzienną higienę, stały się przestrzenią łączącą funkcjonalność z komfortem i estetyką.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.