240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
262 osoby online

Jak wybrać idealny projekt domu parterowego?

Analizy pokazują, że w Polsce domy parterowe z roku na rok są coraz bardziej popularne. Z raportu przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl wynika, że w 2022 roku chętniej niż parterówki budowano tylko domy parterowe z poddaszem użytkowym. Pamiętajmy jednak o tym, że mimo dużej popularności nie każdy dom parterowy sprawdzi się równie dobrze. Jak zatem wybrać idealny projekt domu parterowego?



Domy parterowe – o czym trzeba pamiętać, decydując się na taki projekt?

Dobrze zaprojektowany dom parterowy niewątpliwie może być rozwiązaniem bardzo wygodnym. Umieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednej, parterowej kondygnacji sprawia, że cały budynek jest lepiej dostosowany do potrzeb osób starszych, małych dzieci i osób z niepełnosprawnościami, czego nie można powiedzieć o domach piętrowych i z poddaszem użytkowym. Ponadto dom parterowy łatwiej można wkomponować w okalający go ogród – zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujemy się na duże przeszklenia.

Jednak parterówka jest dość specyficzna i przy braku odpowiedniej wiedzy łatwo o wpadkę, której efektem będzie zmniejszenie komfortu życia domowników. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że dom parterowy trudniej oświetlić w naturalny sposób, a co więcej, trudniejsze staje się też naturalne podzielenie domu na strefę dzienną i nocną.

Na co zwracać uwagę przy projektach domów parterowych?

Na co należy szczególnie zwracać uwagę przy projektach domów parterowych? Główną rolę odgrywają poniższe czynniki:

  • dom parterowy a światło słoneczne – dom parterowy jest niski, a co więcej, wszystkie pomieszczenia w nim znajdują się na jednej kondygnacji. Oznacza to, że trudniejsze staje się optymalne wykorzystanie światła słonecznego. Pamiętajmy zatem, że dom parterowy najlepiej sprawdzi się na dobrze oświetlonej działce. Dobrze jest też postawić na przeszklenia od strony zachodnio-południowej, które pomogą wykorzystać promienie słoneczne;
  • wydzielenie stref w domu parterowym – w przeciwieństwie do domów piętrowych i z poddaszem użytkowym, wydzielenie stref w domu parterowym nie przebiega naturalnie. Należy zatem wybrać taki projekt, w którym pomieszczenia dzienne (jadalnia, kuchnia, salon) są dość jasno oddzielone od nocnych, bardziej prywatnych (sypialnia czy pokoje dziecięce);
  • odpowiednie łączenie stref – jednym z największych mankamentów w domach parterowych jest umieszczanie sypialni lub pokoju dziennego za ścianą obok salonu, który pełnię funkcję towarzyską. Echo z pewnością będzie się niosło przez ścianę, dlatego chcąc zapewnić innym domownikom komfort i prywatność, lepiej strefy dzienną i nocną oddzielić od siebie łazienką czy garderobą.

Przyjrzyj się projektom domów parterowych w ofercie Domowe Klimaty

Jeżeli zamierzasz postawić dom parterowy, przyjrzyj się projektom domów parterowych w ofercie biura architektonicznego Domowe Klimaty. Znajdziesz tam najróżniejsze projekty, które dodatkowo można dostosować do potrzeb i oczekiwań własnych oraz rodziny.

artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.