240 tys. użytkowników
680538 zdjęć, 903396 komentarzy
423 osoby online

Czym kierować się przy zakupie pomp ciepła?


Pompy ciepła montowane są w coraz większej liczbie nie tylko budynków mieszkalnych, lecz również w siedzibach firm, budynkach wielorodzinnych, a nawet w fabrykach – oczywiście mowa tutaj o urządzeniach z większą mocą lub rozbudowanych systemach HVAC.
W 2022 roku sprzedaż pomp ciepła wzrosła o 120% względem roku poprzedniego. Trend ten prawdopodobnie zostanie utrzymany – pompy ciepła, a w szczególności w połączeniu z fotowoltaiką, są najbardziej opłacalnym sposobem ogrzewania budynków!

Jakie cechy pomp ciepła są najważniejsze?

W recenzjach przygotowanych przez portal pompycieplaonline.pl bierzemy pod lupę kilka istotnych aspektów, do których należy między innymi wydajność. To ona mówi o tym ile energii cieplnej pozyskamy z energii elektrycznej wykorzystywanej do zasilania pompy ciepła. Trzeba bowiem pamiętać, że są to urządzenia pozyskujące energię z otoczenia, a nie wytwarzające je w procesie spalania.

Wydajność nie jest jednak perfekcyjnym wskaźnikiem, szczególnie przy zasilaniu inwerterowym – ponieważ wydajności mogą być niższe w celu oszczędzania energii. Jest to jednak temat dość skomplikowany technicznie. Właśnie dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszymi recenzjami!

Innym wskaźnikiem jest dla nas wiarygodność i renoma marki. Dzięki świadomości, jak duże doświadczenie producent ma w dostarczaniu rozwiązań grzewczych czy klimatyzacyjnych, a nawet znajomość historii i modelu biznesowego marki – możemy zweryfikować czy mamy do czynienia z produktem godnym uwagi. 

Przyglądamy się także warunkom gwarancyjnym – większość producentów daje opcje rozszerzenia gwarancji na 5, a nawet 10 lat. Z reguły odpłatnie. Nie podoba nam się, gdy producenci dają jedynie wymagane prawnie 2 lata gwarancji z brakiem możliwości wydłużenia okresu ochrony.

Ostatnią istotną dla nas kwestią jest design. Nie da się ukryć, że dla właścicieli wielu budynków, ten aspekt ma spore znaczenie. Choć trzeba też pamiętać, że za dobry design trzeba dopłacić – i nie zawsze pozytywnie wpływa to na opłacalność!

Top 3 marek produkujących pompy ciepła

Tak więc wymieńmy trzy marki, które znajdują się w lipcu 2023 w czołówce producentów pompy ciepła według rankingu pompycieplaonline.pl!

  1. Daikin – japoński producent pompy ciepła, który istnieje na rynku od niemal dekady. Niezawodność tej marki jest wręcz legendarna, tak samo jak wydajność i warunki gwarancyjne. Cena tych pomp ciepła nie należy do najniższych, jednak absolutnie nie można odmówić atrakcyjnego stosunku jakości do ceny.
  2. Vaillant – producent pomp ciepła z najwyższej półki. Cena to również półka premium. Jednakże to niemieckie przedsiębiorstwo już w dziewiętnastym wieku zajmowało się produkcją kotłów i pomp. Najnowszy czynnik chłodniczy R290, cicha praca i wysoka bezawaryjność to główne zalety Vaillanta.
  3. De Dietrich – dość mało znany producent pomp ciepła, lecz skrywa w sobie świetną ofertę, a przede wszystkim historię. Firma istnieje na rynku od… 1684 roku. Solidna wydajność i dobre warunki gwarancyjne to główne zalety tego producenta. I oczywiście wiarygodność!

Przejdź do rankingu pomp ciepła

Adam Skrzyński, redaktor pompycieplaonline.pl

artykuł partnera
Starannie dobrana siatka na kontener jest niezbędna, aby bezpiecznie przewozić gruz. Zmniejsza do minimum ryzyko przypadkowego wypadnięcia ładunku, co stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Bardzo ważne jest jednak to, żeby tego typu zabezpieczenie spełniało kilka wymagań. Jakich? Na które parametry trzeba zw (...)
więcej
artykuł partnera
Obszar wokół budynku przed elewacją frontową zazwyczaj wypełniają podjazd i chodnik prowadzący do głównego wejścia. Tylna część działki z reguły jest zagospodarowana na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
więcej
artykuł partnera
Dokładnie oczyszczony i odmalowany dach staje się wizytówką każdego obiektu. Uwagę przyciągają jego walory wizualne, ale to tylko jeden z atutów. Najważniejszą zaletą jest przedłużenie trwałości pokrycia dachowego. Jak jednak przeprowadzić czyszczenie? Czy samodzielne prace są możliwe do realizacji? Dowiedz się, jak wygląda myci (...)
więcej
artykuł partnera
Większość z nas nie może sobie pozwolić na dom. Najczęściej mieszkamy w mieszkaniach. Nie oznacza to jednak, że nie da się stworzyć w nim odpowiedniego klimatu. Aranżacje wnętrz nawet w mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty potrafią zrobić naprawdę piorunujące wrażenie.
więcej
artykuł partnera
Pompy ciepła montowane są w coraz większej liczbie nie tylko budynków mieszkalnych, lecz również w siedzibach firm, budynkach wielorodzinnych, a nawet w fabrykach – oczywiście mowa tutaj o urządzeniach z większą mocą lub rozbudowanych systemach HVAC.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.