Jak zagospodarować teren wokół budynku?
Obszar wokół budynku przed elewacją frontową zazwyczaj wypełniają podjazd i chodnik prowadzący do głównego wejścia. Tylna część działki z reguły jest zagospodarowana na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
Otoczenie budynku składa się ze stref porośniętych roślinnością oraz z powierzchni utwardzonych. W przypadku tych drugich przed wyborem materiału wykończeniowego trzeba przeanalizować planowaną wielkość obciążeń.
W jaki sposób najlepiej podzielić obszar wokół budynku?
Otoczenie budynku jest jego wizytówką. Powinno więc być zaaranżowane w sposób estetyczny oraz uporządkowany, a także podzielony na strefy, w tym obszary przeznaczone do celów praktycznych.
Frontowa część zabudowanej domem działki to zazwyczaj podjazd i chodnik prowadzący do głównego wejścia do budynku. Centrum tylnej części nieruchomości gruntowej najczęściej służy do wypoczynku. Przydomowy teren to także roślinność. Zieleń ekstensywna ma z reguły formę estetycznie przyciętej trawy, wypełniającej przestrzenie między utwardzonymi obszarami. Roślinność intensywna to ozdobne rośliny posadzone wzdłuż ogrodzenia działki lub w formie odpowiednio rozmieszczonych rabat. Łącznikami pomiędzy poszczególnymi strefami użytkowymi są ścieżki.
Będąc na etapie wyboru materiału do utwardzenia przydomowych powierzchni, trzeba przeanalizować wybór nawierzchni pod kątem wielkości mających na nią działać obciążeń. Im większe oddziaływania, tym potrzeba bardziej sztywnego i mocnego materiału wykończeniowego, a także wykonania bardziej stabilnej podbudowy.
Materiał, który najlepiej sprawdzi się do utwardzania przydomowych stref o różnym przeznaczeniu, to kostki i płyty tarasowe Semmelrock. Elementy tego typu powstają z wysokojakościowej mieszanki cementowej, dzięki czemu osiągają wysokie parametry użytkowe, a przy tym dzięki zaawansowanym technikom produkcyjnym mogą przybierać nieoczywistą wizualną formę.
Charakterystyka betonowych wyrobów ogrodowych
Jak już wspomniano, wyroby betonowe do ogrodu są wytwarzane na bazie zaprawy. Gotowe elementy są wytrzymałe i sztywne, dzięki czemu mogą przenosić znaczne obciążenia bez obaw o odkształcenia. Beton w ogrodzie jest odporny na nasiąkanie wodą oraz działanie cyklicznego zamrażania i rozmrażania. Może być obciążony w sposób rozłożony i punktowy bez ryzyka uszkodzenia.
Elementy betonowe do ogrodu mogą być utrzymane w kolorystyce szarości, ale równie dobrze wyglądać jak inne rodzaje surowców i materiałów. Odpowiednie techniki produkcyjne umożliwiają otrzymanie wyrobów betonowych imitujących drewno, naturalne kamienie lub skały. Warte uwagi w tym zakresie są także elementy z powierzchnią uszlachetnioną specjalnymi odmianami kruszyw lub uformowaną zgodnie z założeniami techniki betonu architektonicznego.
Artykuł sponsorowany.