240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
245 osób online

Jak zagospodarować teren wokół budynku?


Obszar wokół budynku przed elewacją frontową zazwyczaj wypełniają podjazd i chodnik prowadzący do głównego wejścia. Tylna część działki z reguły jest zagospodarowana na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.




Otoczenie budynku składa się ze stref porośniętych roślinnością oraz z powierzchni utwardzonych. W przypadku tych drugich przed wyborem materiału wykończeniowego trzeba przeanalizować planowaną wielkość obciążeń.

W jaki sposób najlepiej podzielić obszar wokół budynku? 

Otoczenie budynku jest jego wizytówką. Powinno więc być zaaranżowane w sposób estetyczny oraz uporządkowany, a także podzielony na strefy, w tym obszary przeznaczone do celów praktycznych.

Frontowa część zabudowanej domem działki to zazwyczaj podjazd i chodnik prowadzący do głównego wejścia do budynku. Centrum tylnej części nieruchomości gruntowej najczęściej służy do wypoczynku. Przydomowy teren to także roślinność. Zieleń ekstensywna ma z reguły formę estetycznie przyciętej trawy, wypełniającej przestrzenie między utwardzonymi obszarami. Roślinność intensywna to ozdobne rośliny posadzone wzdłuż ogrodzenia działki lub w formie odpowiednio rozmieszczonych rabat. Łącznikami pomiędzy poszczególnymi strefami użytkowymi są ścieżki.

Będąc na etapie wyboru materiału do utwardzenia przydomowych powierzchni, trzeba przeanalizować wybór nawierzchni pod kątem wielkości mających na nią działać obciążeń. Im większe oddziaływania, tym potrzeba bardziej sztywnego i mocnego materiału wykończeniowego, a także wykonania bardziej stabilnej podbudowy.

Materiał, który najlepiej sprawdzi się do utwardzania przydomowych stref o różnym przeznaczeniu, to kostki i płyty tarasowe Semmelrock. Elementy tego typu powstają z wysokojakościowej mieszanki cementowej, dzięki czemu osiągają wysokie parametry użytkowe, a przy tym dzięki zaawansowanym technikom produkcyjnym mogą przybierać nieoczywistą wizualną formę.

Charakterystyka betonowych wyrobów ogrodowych

Jak już wspomniano, wyroby betonowe do ogrodu są wytwarzane na bazie zaprawy. Gotowe elementy są wytrzymałe i sztywne, dzięki czemu mogą przenosić znaczne obciążenia bez obaw o odkształcenia. Beton w ogrodzie jest odporny na nasiąkanie wodą oraz działanie cyklicznego zamrażania i rozmrażania. Może być obciążony w sposób rozłożony i punktowy bez ryzyka uszkodzenia.

Elementy betonowe do ogrodu mogą być utrzymane w kolorystyce szarości, ale równie dobrze wyglądać jak inne rodzaje surowców i materiałów. Odpowiednie techniki produkcyjne umożliwiają otrzymanie wyrobów betonowych imitujących drewno, naturalne kamienie lub skały. Warte uwagi w tym zakresie są także elementy z powierzchnią uszlachetnioną specjalnymi odmianami kruszyw lub uformowaną zgodnie z założeniami techniki betonu architektonicznego.


Artykuł sponsorowany.

artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.