240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
262 osoby online

Montaż zestawu podtynkowego WC. O czym należy pamiętać?


Montaż zestawu podtynkowego WC nie należy do najprostszych zadań, jednak przy odrobinie samozaparcia można wykonać go samodzielnie. Pozwoli to zaoszczędzić na kosztach robocizny, a co za tym idzie – zmniejszy koszt całej inwestycji. Niezwykle ważne jest jednak, by zestaw podtynkowy został zamontowany zgodnie ze sztuką. Jak zatem zabrać się za to zadanie i o czym trzeba pamiętać podczas jego realizacji? Podpowiadamy!



Dlaczego warto zdecydować się na zakup zestawu podtynkowego? 

Największą zaletą zestawu podtynkowego do WC jest to, że cały stelaż (wraz ze zbiornikiem na wodę oraz wszystkimi przewodami) jest całkowicie ukryty w ścianie. Umożliwia to jego kompletne zabudowanie, a następnie wykończenie przy pomocy płytek ceramicznych. Dzięki temu wnętrze łazienki staje się estetyczne, a jej powierzchnia wydaje się znacznie większa niż jest w rzeczywistości.

Zestaw podtynkowy do WC ułatwia także utrzymanie pomieszczenia sanitarnego w czystości. Całkowity brak zakamarków między rezerwuarem na wodę a ścianą oraz schowane przewody hydrauliczne minimalizują liczbę miejsc, w których może zbierać się kurz lub brud.


Jakie narzędzia oraz materiały będą niezbędne do montażu zestawu podtynkowego? 

Aby proces montażu mógł przebiec sprawnie i bezproblemowo, niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie sobie wszystkich niezbędnych narzędzi oraz materiałów. Co prawda, niektóre z zestawów podtynkowych do WC mogą się od siebie nieco różnić, jednak w większości przypadków do ich założenia niezbędne będą urządzenia takie jak:

  • młotowiertarka SDS Plus wraz z zestawem wierteł i dłut;
  • szlifierka kątowa wraz z tarczą diamentową do cięcia betonu;
  • wyrzynarka lub piła ręczna;
  • poziomica lub laser krzyżowy;
  • wiertarko-wkrętarka;
  • klucz nastawny;
  • wyciskacz do tub silikonowych;
  • marker budowlany oraz miarka.

Niezbędne będzie także zgromadzenie materiałów takich jak:

  • kołki rozporowe wraz z wkrętami;
  • silikon sanitarny;
  • przewody hydrauliczne;
  • rury PVC;
  • płyty gipsowo-kartonowe.

Po zamontowaniu zestawu podtynkowego, jego obudowę wykańcza się, przyklejając do niej warstwę dekoracyjnych płytek ceramicznych odpowiadających kolorystyce pomieszczenia sanitarnego.




Na co zwrócić uwagę, zakładając zestaw podtynkowy do WC? 

Zakładając zestaw podtynkowy, powinno się zwrócić szczególną uwagę na kilka podstawowych kwestii. Dzięki temu montaż przebiegnie sprawnie i bez większego problemu.

Wybór odpowiedniego usytuowania sedesu 
Pierwszym krokiem jest wybór dobrej lokalizacji. Miejsce to powinno być przestronne, aby ułatwić korzystanie z toalety, a także mieć swobodny dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Należy też upewnić się, że ściana jest wystarczająco wytrzymała, by utrzymać ciężar całego stelażu WC wraz z osobą korzystającą z toalety. Najlepiej, jeśli będzie to ściana działowa zbudowana z cegły lub bloczków ceramicznych. Zestaw podtynkowy może być też bezpośrednio przymocowany do ściany nośnej.

Prawidłowe wypoziomowanie ramy zestawu podtynkowego 
Najważniejszym elementem każdego zestawu podtynkowego jest rama. Jest ona kotwiona przy pomocy kołków rozporowych, zapewniając tym samym stabilny stelaż dla sedesu oraz rezerwuaru z wodą.
Rama może być umieszczona w wykutym otworze lub przymocowana bezpośrednio do ściany. Pierwszy sposób wymaga użycia ciężkich elektronarzędzi, jednak decydując się na taki montaż można zyskać znacznie więcej wolnej przestrzeni w łazience.
Stelaż zestawu podtynkowego musi również zostać prawidłowo wypoziomowany. W tym celu niezbędna będzie poziomica lub laser krzyżowy, przy pomocy których będzie można idealnie ustawić całą ramę urządzenia. Stelaż powinien też znajdować się na wysokości około jednego metra nad poziomem gotowej posadzki.

Szczelne zamontowanie toalety 
Po zakotwieniu stelażu zestawu podtynkowego można przystąpić do montażu samej toalety. Należy ją dołożyć do ramy, uszczelnić, a następnie z wyczuciem przykręcić przy pomocy dołączonych do zestawu śrub.




Podłączenie przewodów z wodą oraz rury odpływowej 

Następnym krokiem jest podłączenie wszystkich przewodów. Dotyczy to zarówno rury odpływowej, jak i wężyka do spłuczki. Niezbędne jest też upewnienie się, że wszystkie połączenia są szczelne i nie przeciekają.

Wykończenie i zamaskowanie zestawu podtynkowego 

Ostatnim etapem montażu jest wykończenie zestawu podtynkowego. Ramę można przykryć płytą gipsowo-kartonową, a następnie przykleić do niej kafelki.

Czy warto samodzielnie zabrać się za montaż zestawu podtynkowego? 

Wbrew pozorom montaż zestawu podtynkowego do WC nie jest przesadnie trudnym zadaniem. Wystarczy tylko pamiętać o kilku ważnych kwestiach i odpowiednio wcześniej zgromadzić wszystkie niezbędne narzędzia i materiały. Efektem tego będzie pięknie wykończona, przestronna łazienka wykonana w nowoczesnym stylu.

Artykuł sponsorowany.

artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.