240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
304 osoby online

Najlepsza farba do cegły - jaką wybrać?

Renowacja powierzchni ceglanych jest potrzebna, aby były one zabezpieczone przed negatywnymi czynnikami występującymi w otoczeniu, związanymi na przykład z wilgocią. Odpowiednia farba do cegły sprawi, że podłoże przetrwa wiele lat bez potrzeby remontu. Z naszego poradnika dowiesz się, jakiej farby użyć, jeśli planujesz malowanie cegły.


Idealna farba do cegły zabezpiecza podłoże przed różnymi czynnikami

Aby odnowić cegłę, zastosuj wysokiej jakości farbę - odpowiednim asortymentem dysponuje Polifarb Łódź. Farba powinna tworzyć twardą, odporną na czynniki zewnętrzne powłokę, która zabezpiecza podłoże przed skutkami zmiennych warunków atmosferycznych. Dotyczy to:

  • rozwoju wilgoci i pojawienia się pleśni czy grzybów, co może być efektem wiatru, mrozu oraz opadów śniegu czy deszczu – wykwity mikroorganizmów, na przykład na ścianach i suficie w domu, powodują różne zagrożenia dla zdrowia oraz życia domowników i mogą doprowadzić między innymi do przewlekłych chorób układu oddechowego;
  • żółknięcia albo blaknięcia w wyniku nadmiernego nasłonecznienia – jest to szczególnie widoczne w miejscach, gdzie promienie UV docierają przez większą część dnia; dotyczy to na przykład cegieł klinkierowych znajdujących się na elewacji budynku;
  • uszkodzeń mechanicznych powstałych w trakcie użytkowania powierzchni – odpowiednia farba do cegły chroni przed wgnieceniami, odkształceniami czy zadrapaniami. 

Emulsja powinna być również odporna na ścieranie. Jest to ważne na przykład wtedy, gdy powierzchnia została mocno zabrudzona i trzeba zastosować silny detergent.


Farba do cegły zewnętrzna lub wewnętrzna musi być odporna na wiele czynników, które występują w otoczeniu. Chodzi zarówno o warunki atmosferyczne, w tym wiatr, deszcz i słońce, jak również uszkodzenia mechaniczne. Ważne jest także zabezpieczenie w przypadku usuwania zabrudzeń środkami chemicznymi.

Jakie jeszcze właściwości powinna mieć farba do cegły?

Odpowiednia farba powinna być łatwa w aplikacji, dzięki czemu renowację podłoża ceglanego wykonasz samodzielnie. Dobrze, aby farba do cegły na zewnątrz czy wewnątrz charakteryzowała się dobrą przyczepnością do podłoża i szybkim czasem schnięcia (maksymalnie 12 godzin).

Wśród jej właściwości powinna znaleźć się również duża wydajność – na przykład w przypadku emalii eko-FARPOS parametr ten wynosi 11 m²/dm³ dla powłoki o grubości 40 μm/, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Warto dodać, że malowanie cegły za pomocą takiej farby nie powoduje zwiększonych zagrożeń dla środowiska naturalnego oraz zdrowia i życia człowieka. Jest ona bowiem wodorozcieńczalna, co oznacza, że:

  • nie wymaga stosowania szkodliwych rozpuszczalników – ich nieprzyjemny zapach może podrażnić drogi oddechowe, a także wywołać nieprzyjemne reakcje u alergików;
  • w trakcie aplikacji do atmosfery przedostaje się ograniczona ilość lotnych związków organicznych – w przypadku emalii eko-FARPOS jest to maksymalnie 40 g/dm³. 

 

Ważna jest także duża trwałość farby. Dzięki temu ograniczysz częstotliwość renowacji podłoża z cegły. Pamiętaj, że wytrzymałość powłoki w dużym stopniu zależy od tego, w jaki sposób przygotujesz podłoże. Nie zapomnij oczyścić go z zabrudzeń i zanieczyszczeń, również organicznych (grzyb, pleśń, porosty), a także odpylić i odtłuścić oraz zagruntować.

Dobrze, aby farba do cegły miała szerokie zastosowanie

Podczas wyboru farby do cegły sprawdź też, czy będziesz mógł ją też wykorzystać do pomalowania innego typu podłoża. Dzięki temu, jeśli po renowacji cegły pozostanie Ci w puszce nieco farby, możesz ją wykorzystać na przykład do pomalowania betonowego ogrodzenia czy kostki brukowej

 

Jeśli interesuje Cię wysokiej jakości farba do malowania cegły, postaw na produkt odporny na czynniki zewnętrzne, który charakteryzuje szybki czas schnięcia i świetna przyczepność do podłoża. Polecamy emalię wodorozcieńczalną, która nie powoduje nadmiernej emisji lotnych związków organicznych do atmosfery.

Artykuł sponsorowany.

artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.