Czy jesteśmy narażeni na promieniowanie? X wskazówek, jak zbadać poziom radioaktywności
Czy jesteśmy narażeni na promieniowanie? Temat ten z pewnością kojarzy nam się ze zdarzeniami, które w przeszłości miały miejsce w Czarnobylu lub Fukushimie. Co ciekawe jednak każdego dnia jesteśmy narażeni na negatywne skutki promieniowania jonizującego, które generowane sztucznie lub naturalnie, może wpłynąć na nasze zdrowie. Jak sprawdzić, poziom promieniowania? Oto kilka wskazówek, jak na własną rękę wykonać taki pomiar.
Licznik Geigera - uniwersalny sposób na weryfikację poziomu promieniowania w domu
W jaki sposób najłatwiej sprawdzić poziom promieniowania w naszym domu? Doskonałym pomysłem będzie inwestycja w Detektor Geigera-Müllera, zwany powszechnie licznikiem Geigera. Urządzenie to, dostępne pod adresem https://www.srtech.pl/licznik-geigera jest świetnym rozwiązaniem, które może przydać się zarówno w warunkach domowych, jak i w profesjonalnym użyciu.
Co przemawia za wykorzystaniem licznika Geigera w pomiarach promieniowania? Przede wszystkim relatywnie niska cena urządzenia, która w połączeniu z wysoką precyzją pomiaru daje nam dokładnie to, czego od urządzenia oczekujemy - jednoznacznego wskazania poziomu promieniowania w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. Sam licznik Geigera w zdecydowanej większości wariantów jest małym i poręcznym urządzeniem, które z powodzeniem możemy wziąć ze sobą i szybko zweryfikować poziom stężenia promieniowania. Liczniki wyposażone są ponadto w alarmy dźwiękowe, które zwrócą uwagę na przebywanie w miejscu niebezpiecznym dla naszego zdrowia.
Profesjonalny pomiar z detektorem scyntylacyjnym
Detektor scyntylacyjny to urządzenie dalece bardziej skomplikowane i zaawansowane niż licznik Geigera, który w zdecydowanej większości przypadków użytkowany do specjalistycznych projektów. Proces scyntylacji to inaczej świetlna reakcja, która powstaje w wyniku interakcji kwantów gamma z kryształem scyntylacyjnym.
Detektory scyntylacyjne uchodzą za bardziej szczegółowe niż liczniki Geigera, ale tak szczegółowe badania nie są w żaden sposób uzasadnione w domowych warunkach. Taka aparatura znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w branży wydobywczej, ale w równym stopniu sprawdza się także w innych specjalistycznych dziedzinach.
Regularne śledzenie oficjalnych komunikatów o poziomie promieniowania
Zależy nam na aktualnych danych o poziomie promieniowania w naszej najbliższej okolicy, ale nie chcemy inwestować w sprzęt do pomiaru? Na szczęście i na to mamy pewne rozwiązanie. Państwowa Agencja Atomistyki na bieżąco, w sposób automatyczny dokonuje badań natężenia radioaktywności w atmosferze i publikuje je na swojej stronie internetowej. Zarówno Państwowa Agencja, jak i Instytut Fizyki w Lublinie co godzinę zapewnia dostęp do najświeższych informacji o tym, czy sytuacja radiacyjna w Polsce sprzyja spacerom lub przebywaniu na świeżym powietrzu.
Mankamentem tego rozwiązania jest brak precyzyjnych informacji o poziomie promieniowania w naszym najbliższym otoczeniu. Oficjalne pomiary możemy jednak z pewnym marginesem błędu przełożyć na to, czego możemy spodziewać się po stężeniu we własnym domu. Jeśli jednak zależy nam na możliwie precyzyjnych wynikach, warto zainwestować w prosty model licznika Geigera, który zagwarantuje nam najlepsze możliwe efekty pomiarowe.