Narzędzia specjalistyczne w budownictwie: sprzęt kluczowy w różnych pracach budowlanych
Lista narzędzi specjalistycznych wykorzystywanych w budownictwie jest bardzo długa, jednak można wyróżnić kilka sprzętów uniwersalnych. Sprawdź, dlaczego są tak potrzebne i czym się kierować przy ich wyborze!
Narzędzia specjalistyczne kluczowe w branży budowlanej
Podczas zaawansowanych prac budowlanych niezbędne okażą się profesjonalne urządzenia, takie jak wiertarko-wkrętarka, pilarka tarczowa, szlifierka kątowa czy agregat prądotwórczy. O tym, że tego rodzaju sprzęt powinien być solidny, nie trzeba nikogo przekonywać. A co z prostymi narzędziami? Sprawdźmy, jakich narzędzi nie może zabraknąć na żadnej budowie!
Nawet najlepszy sprzęt elektroniczny nie zastąpi ręcznych narzędzi budowlanych. Dłuta, ściski i imadła, pilniki, piły, brzeszczoty, przecinaki i wybijaki, pistolety do pianki, szczypce czy tarniki to tylko niektóre z nich. Warto przy tym pamiętać, że nawet powszechnie znane przyrządy, takie jak młotek, występują w różnych wariantach. Oprócz typowego podziału na młotek ciesielski, instalacyjny, kamieniarski, murarski-monolityczny czy gumowy, mamy do wyboru np. specjalistyczny młotek bezodrzutowy. To narzędzie wyposażone w gumowy obuch z próżnią. Dzięki wypełnieniu z drobnymi ziarnami metalu, zniwelowany zostaje efekt odbicia od materiału, co znacznie ułatwia pracę z tym narzędziem.
W kategorię narzędzi budowalnych wpisują się też specjalistyczne sprzęty przeznaczone do konkretnych prac, np. cęgi dekarskie, imadła przeznaczone do prac konstrukcyjnych, magnetyczne kątowniki spawalnicze czy nożyce do cięcia blachy.
Kolejna grupa narzędzi specjalistycznych niezbędnych na budowie to przyrządy pomiarowe. Nawet podstawowy sprzęt, taki jak poziomnica, występuje w wariantach dedykowanych działalności profesjonalnej. Poziomnica laserowa pozwala na szybsze wykonanie szeroko zakrojonych pomiarów. W pracy fachowca nieoceniony okaże się dalmierz laserowy czy wykrywacz profili, który pozwala na lokalizację m.in. przewodów pod napięciem.
Na budowie nie może też zabraknąć narzędzi do oznaczania. W tym wypadku wybór specjalistycznych produktów dedykowanych branży budowlanej ma kluczowe znaczenie. Zamiast zwykłych przyborów, trzeba sięgnąć np. po markety permanentne przeznaczone do powierzchni stalowych, betonowych czy drewnianych. Z kolei kreda techniczna sprawdza się przy oznaczaniu na tworzywach sztucznych, tekstyliach, powierzchniach granitowych, szklanych itp. Ołówki dzielą się na stolarski, murarski, ołówek do szkła itp. Na profesjonalnej budowie powinny znaleźć się przyrządy do oznaczania przeznaczone do każdego z tych materiałów.
Na placu budowy niezbędne są również artykuły z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Wprawdzie nie są one narzędziami, jednak są niezwykle ważne – wypadki na budowach się zdarzają, nawet wśród profesjonalnych ekip! Okulary ochronne, rękawice, nauszniki przeciwhałasowe, odzież robocza, buty, kamizelka odblaskowa i oczywiście kask to niezbędne wyposażenie pracowników budowlanych.
Oczywiście powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich narzędzi potrzebnych na budowie. Jednak stanowią one podstawę, bez której żadne prace nie mogą się obyć!
Postaw na jakość i dbaj o narzędzia
Narzędzia budowlane muszą być przystosowane do intensywnej eksploatacji. Niezależnie od tego, czy zarządzasz profesjonalną ekipą budowlaną, czy planujesz samodzielne prace przy budowie własnego domu, warto postawić na wysoką jakość narzędzi i regularnie dbać o ich konserwację. Inwestycja w solidny sprzęt przekłada się na oszczędność czasu i kosztów, eliminując konieczność częstego wymieniania zużytych narzędzi.
Marką, która łączy w sobie jakość i relatywnie atrakcyjną cenę jest Hoegert Technik. Specjalizuje się w narzędziach ręcznych, a swoją ofertę kieruje przede wszystkim do fachowców. Jednak ze względu na dobrą cenę, narzędzia budowlane Hoegert Technik są też chętnie wybierane przez majsterkowiczów. Dlatego z powodzeniem sprawdzą się także na własnych budowach.
Gdy już zainwestujesz w solidne narzędzia specjalistyczne, dbaj o ich właściwe użytkowanie. Przede wszystkim odkładaj je zawsze w suche miejsce – o ile to możliwe, unikaj sytuacji, gdy leżą porozrzucane na gruncie lub w pobliżu np. betonu. Po skończonej pracy zawsze zbierz wszystkie narzędzia i schowaj w miejsce osłonięte przed deszczem i innymi czynnikami. Dzięki temu przyczynisz się do znacznego wydłużenia ich żywotności.
Artykuł Sponsorowany.