240 tys. użytkowników
671291 zdjęć, 902409 komentarzy
290 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Jak dobrać tapetę do pomieszczenia?

Nowoczesne tapety dają bardzo wiele możliwości aranżacyjnych. Ilość dostępnych wzorów i motywów jest na tyle duża, że niemal do każdej aranżacji można dopasować odpowiednią tapetę. Kluczowy jest także wybór materiału, z którego ma ona być wykonana.


Tapety – co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Dzisiejsze tapety dają ogromne możliwości aranżacyjne. Nie mają już nic wspólnego z tymi bardzo cienkimi, łatwo rozrywającymi się dekoracjami naściennymi o ograniczonej ilości wzorów, królującymi w Polsce w latach 80. i 90. Obecnie tapety są odporne na drobne zarysowania, a nawet uderzenia i łatwo się je czyści. Dzięki trwałym materiałom, z jakich są wykonane, można je bez problemu wyczyścić wilgotną ściereczką, nie obawiając się, że coś im się stanie. Co ma więc znaczenie przy wyborze określonego rodzaju tapety?

Najważniejszym kryterium wyboru jest oczywiście jej rozmiar i dopasowanie do konkretnej ściany, na szczęście przy nietypowych projektach zawsze można skorzystać z usługi personalizacji i zamówić tapetę na wymiar.

Druga sprawa to wybór materiału – bardzo popularne obecnie są tapety winylowe, jednak w przypadku niektórych przestrzeni lepszym rozwiązaniem będzie tapeta zmywalna lub samoprzylepna.

Trzecia kwestia to wybór wzoru tapety – tutaj istotne są szerokie możliwości personalizacji konkretnego wzoru, jakie oferują niektórzy producenci tapet.

Jak dopasować tapetę do wymiarów pomieszczenia?

Dekoracja sypialni, pokoju dziecięcego, kuchni, a nawet łazienki z wykorzystaniem tapety może dać bardzo ciekawe efekty. Zamawiając tapetę, musisz wziąć pod uwagę jej wymiary i możliwość dostosowania ich do konkretnej ściany, którą chcesz w ten sposób zaaranżować. Nie musisz martwić się dopasowywaniem wzorów na tapecie – nowoczesne grafiki zostały przygotowane w taki sposób, aby całkowicie wyeliminować ten problem. Sprawdź jednak, jakie wymiary ma rolka i upewnij się, że bez problemu dopasujesz pasy do szerokości ściany. Jeśli okaże się, że nie jesteś w stanie równo dopasować ich do wymiarów ściany lub masz do czynienia z wyjątkowo nietypowym projektem, wybierz tapetę na wymiar. W takim przypadku wystarczy, że znajdziesz interesujący cię motyw, podasz wymiary ścian, a producent przygotuje materiał idealnie dopasowany do twojego wnętrza.

Jaki rodzaj tapety wybrać?

Obecnie najbardziej popularnym rozwiązaniem jest tapeta winylowa – ekologiczna, miękka i delikatna. Świetnie sprawdzi się w salonie lub sypialni. W domu są jednak przestrzenie, w przypadku których lepiej skorzystać z innych rozwiązań. Do przedpokoju, kuchni lub łazienki dobrym wyborem będzie tapeta zmywalna, którą łatwo się czyści. Jest ona także bardziej odporna na działanie wilgoci. Montaż ułatwi z pewnością tapeta samoprzylepna. Jej demontaż jest równie prosty, dlatego warto wybierać ją do przestrzeni, których aranżacja często się zmienia. Część producentów dodatkowo oferuje możliwość laminacji. Chociaż nowoczesne tapety już są bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, laminacja dodatkowo je wzmacnia. To szczególnie przydatna opcja, jeśli dekoracja ma zostać zamontowana np. w pokoju kilkulatka.