240 tys. użytkowników
681135 zdjęć, 903575 komentarzy
18 osób online

Jak przygotować ściany pod położenie fototapety?


Nowoczesne fototapety mają niewiele wspólnego ze swoimi prekursorkami, niezwykle popularnymi w latach 90-tych. Wzory są o wiele bardziej różnorodne i pozwalają stworzyć wyjątkowy klimat w dowolnym pomieszczeniu – nie tylko w salonie. Technika montażu umożliwia uzyskanie gładkiej powierzchni, która przetrwa wiele lat. Jeśli więc poszukujesz detalu, który odmieni twój dom – postaw na fototapetę. Zanim jednak przystąpisz do pracy, dowiedz się, jakie czynności przygotowawcze są niezbędne, aby fototapeta była nie tylko piękna, ale i trwała.
Wybierz ścianę, którą chcesz ozdobić

Zanim w ogóle przystąpisz do jakichkolwiek prac, zdecyduj się, na jakiej powierzchni ma być położona fototapeta. Masz bardzo wiele możliwości: możesz umieścić ją w salonie, w sypialni a nawet w kuchni. Możesz przyozdobić jedną lub kilka ścian, albo tylko fragment ściany – wszystko zależy od twojego gustu i od koncepcji estetycznej. Dzięki temu oszacujesz, jak duży powinien być wzór. Fototapety pasujące do różnych stylów i aranżacji znajdziesz na https://myloview.pl/fototapety/. Po wybraniu miejsca przyjdzie czas na sprawdzenie, czym (i czy w ogóle) pokryta jest w tym miejscu ściana.

Sprawdź stan fototapety

Zamawiaj fototapety tylko ze sprawdzonych sklepów. Bardzo często piękny wzór w wyjątkowo atrakcyjnej cenie znaleziony na zagranicznej stronie, okaże się odstawać od przyjętych standardów jakości. Gdy fototapeta jest już w twoich rękach, najpierw rozłóż ją na podłodze. Sprawdź, czy wzór jest wydrukowany starannie, zweryfikuj wymiary, upewnij się, że nie ma żadnych rozdarć, dziurek i innych uszkodzeń. Przyłóż do siebie fragmenty fototapety (czyli bryty), aby sprawdzić, czy pasują one do siebie.

Dokładnie oczyść ścianę

W przypadku świeżo zbudowanego domu czy mieszkania kupionego w stanie deweloperskim, nie ma potrzeby czyszczenia ścian. Jeśli jednak fototapeta będzie drugą lub kolejną dekoracją danej ściany, trzeba najpierw pozbyć się poprzednich warstw. Farba klejowa musi zostać usunięta w całości, poprzez umycie ściany ciepłą wodą i zeskrobanie szpachelką. Farba dyspresyjna może pozostać na ścianie, chyba że zaczęła się łuszczyć. Nieco trudniejsze będzie usunięcie starych tapet – obejmuje ono najczęściej kilka etapów, w tym drapanie, namaczanie i usuwanie pozostałości szpachelką.

Wyrównaj ścianę przed położeniem fototapety

Jeśli fototapeta będzie kładziona na starej, oczyszczonej ścianie, zapewne okaże się, że występują na niej liczne niedoskonałości – grudki, rysy, pęknięcia. W większości przypadków wystarczy wypełnienie ubytków masą szpachlową. Jeśli uszkodzenia są poważne, trzeba najpierw nałożyć na nie specjalną taśmę wzmacniającą, chroniącą przed pogłębianiem się skaz. W nowym mieszkaniu, w którym znajdują się płyty kartonowo-gipsowe, trzeba będzie zaszpachlować również połączenia między nimi i położyć na nie taśmę do spoinowania.

Wyszlifuj ścianę pod fototapetę

Masy szpachlowej nigdy nie położymy idealnie gładko, a wybrzuszenia i kropki będą widoczne pod fototapetą. Dlatego właśnie kolejnym etapem przygotowania ściany do tapetowania jest jej wyszlifowanie. Jeżeli kładziesz fototapetę na całą ścianę lub kilka ścian, użyj szlifierki. W przypadku małej powierzchni (np. fragmentu jednej ściany) wystarczy szlifowanie ręczne papierem ściernym (np. w postaci gąbki). Nie szoruj zbyt długo jednego miejsca, aby nie doprowadzić do powstania wgłębienia.

Zagruntuj ścianę

Gruntowanie ścian wykonujemy w celu upewnienia się, że cała powierzchnia będzie miała identyczną chłonność. Specjalistyczny preparat gruntujący nakładamy grubym pędzlem. Rodzaj gruntu zależy od podłoża – będzie inny dla płyt karnotowo-gipsowych, tynków cementowo-wapiennych czy tynków gipsowych. Po rozprowadzeniu gruntu na całej powierzchni, trzeba odczekać dobę, aby miał on szansę się wchłonąć.

Wybierz odpowiedni klej do fototapety

Wybór kleju jest bardzo istotny, ponieważ decyduje o dobrym trzymaniu się fototapety. Warto podążać za wskazówkami producenta, aby kupić klej perfekcyjnie łączący się z fototapetami papierowymi, winylowymi, flizelinowymi, lateksowymi czy z włókna szklanego. Jeśli producent fototapety proponuje konkretny klej, lepiej skorzystać z jego rekomendacji.
Przygotowanie ściany pod fototapetę nie jest skomplikowane i jeśli masz smykałkę do DIY, możesz zrobić to samodzielnie. Jeżeli natomiast należysz do osób, które lepiej radzą sobie z zadaniami umysłowymi niż manualnymi, skorzystaj z pomocy profesjonalisty, który położy fototapetę szybko i fachowo.Artykuł Sponsorowany.
artykuł partnera
Płyta meblowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli oraz różnych elementów wykończenia wnętrz. Dzięki niej nie musisz szukać pasujących modelów mebli do mieszkania - możesz samodzielnie wykonać półki czy potrzebne szafki.
więcej
artykuł partnera
W niektórych przypadkach stary murowany komin znajdujący się w budynku może być efektywnie wykorzystany. Wystarczy dobrać do niego odpowiedni wkład. Jednak to rozwiązanie nie zawsze okaże się skuteczne. Dowiedz się więcej na temat wkładów kominowych i przekonaj się, kiedy można je zastosować.
więcej
artykuł partnera
Decydując się na remont kuchni lub budowę nowego domu, jedno z ważniejszych pytań, na które musimy sobie odpowiedź to: kuchnia otwarta czy zamknięta? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego warto wnikliwie przeanalizować swoje potrzeby i styl życia. Przyjrzymy się obu opcjom, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.