240 tys. użytkowników
681149 zdjęć, 903598 komentarzy
344 osoby online

Kupno gotowego projektu domu - i co dalej? Poradnik krok po kroku


Proces budowy domu to konieczność przejścia przez wiele etapów. Gdy już kupiłeś gotowy projekt, pora na jego adaptację. Sprawdź, jak dostosować plan do działki i warunków zabudowy w kilku prostych krokach.



Adaptacja projektu budowlanego – co to znaczy?

Podstawą każdej inwestycji związanej z budową domu jest projekt architektoniczny. Na tym etapie do wyboru masz dwie opcje, czyli zakup indywidualnego pakietu lub odnalezienie idealnej wizualizacji w gotowych ofertach. To drugie rozwiązanie jest o wiele tańsze, więc dużo osób właśnie się na nie decyduje. Taki gotowy projekt z pewnością będzie wymagał poprawek, aby był dostosowany do specyfikacji działki oraz Twoich potrzeb. 

Takim procesem modyfikowania planu jest właśnie adaptacja. W ramach takiego działania można zmienić położenie okien, stworzyć nowe wejście, aby dopasowane było do umiejscowienia podjazdu. Ponadto można nieco zwiększyć lub zmniejszyć wymiary budynku, aby odpowiadał możliwościom terenu. Warto zauważyć, że adaptacja jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli szukasz miejsca, gdzie znajdziesz pomoc w kwestii modyfikacji planu, możesz skorzystać między innymi z oferty Adaptujeprojekt.pl.

Dokumentacja – co potrzebne do adaptacji projektu?

Adaptacja projektu budowlanego nie jest możliwa od ręki. Zanim więc udasz się do specjalisty, postaraj się zebrać potrzebną dokumentację. Przykładowo jeśli na danej działce obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, niezbędny okaże się wypis i wyrys planu terenu. W sytuacji, gdy przeznaczenie obszaru nie jest określone, wtedy należy dodatkowo wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy.

Adaptacja wymaga od inwestora dostarczenia odpowiedniej dokumentacji, aby architekt mógł zacząć pracę. Przede wszystkim na liście tej powinna się pojawić:

  • dokumentacja dotycząca zakupionego projektu;
  • aktualna mapa do celów projektowych;
  • wyrys warunków technicznych do wykonania przyłącza gazowego, elektrycznego, wodociągowego oraz kanalizacyjnego.

Dodatkowo architekt może oczekiwać dostarczenia wypisu i wyrysu z rejestru gruntów czy uzgodnienia melioracyjnego.

Kto może przeprowadzić adaptację projektu budowlanego?

Z pewnością zastanawiasz się, kto może dokonać adaptacji projektu budowlanego. Po pierwsze osoba, która modyfikuje plan, nie musi być autorem dokumentu. W momencie, gdy wykupisz produkt wadliwy lub wymagający indywidualizacji, możesz zwrócić się o pomoc do architekta lub projektanta o uprawnieniach do przeprowadzania adaptacji. Warto podkreślić, że podmiot składający ostatni podpis na projekcie staje się odpowiedzialny za końcową wersję planu.

Jeśli zamierzasz wybrać gotowy projekt budowlany, zwróć uwagę na podstawowe dane techniczne. Pamiętaj, że modyfikacje nie powinny nadto zmieniać całej koncepcji budynku, a w szczególności jego wymiarów. Od ilości zmian oraz poziomu ich skomplikowania będzie zależeć również cena usługi. Postaw na pomoc specjalisty, który ma doświadczenie w tym obszarze.


Artykuł Sponsorowany.

artykuł partnera
Czy wiesz, co jest najważniejsze w pompie ciepła: moc, klasa energetyczna, a może wskaźnik COP? Czy rodzaj pompy ciepła — split albo monoblok — ma wpływ na te parametry? Co w ogóle oznaczają te dwa pojęcia?
więcej
artykuł partnera
W ciągu ostatnich kilkunastu lat domowe łazienki przeszły prawdziwą rewolucję. Od miejsc z podstawowym wyposażeniem, które miały ułatwiać domownikom dbanie o codzienną higienę, stały się przestrzenią łączącą funkcjonalność z komfortem i estetyką.
więcej
artykuł partnera
Sztukateria oraz elementy dekoracyjne ścienne potrafią ożywić każde wnętrze i nadać mu niepowtarzalny charakter, dlatego koniecznie sprawdź i przetestuj różne zestawienia, które będą prezentować się najlepiej na Twoim fragmencie ściany.
więcej
artykuł partnera
Przedsiębiorstwa z sektora budowlanego prowadzone przez Polaków od lat cieszą się uznaniem na niemieckim rynku. Naszych rodaków docenia się za zachodnią granicą przede wszystkim za wysoką jakość świadczonych usług oraz solidność w działaniu ...
więcej
artykuł partnera
Metalowe domki narzędziowe są popularnym wyborem wśród ogrodników i majsterkowiczów ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i funkcjonalność. Stanowią one doskonałe rozwiązanie do przechowywania narzędzi ogrodniczych ...
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.