240 tys. użytkowników
681135 zdjęć, 903575 komentarzy
153 osoby online

Kupno gotowego projektu domu - i co dalej? Poradnik krok po kroku


Proces budowy domu to konieczność przejścia przez wiele etapów. Gdy już kupiłeś gotowy projekt, pora na jego adaptację. Sprawdź, jak dostosować plan do działki i warunków zabudowy w kilku prostych krokach.Adaptacja projektu budowlanego – co to znaczy?

Podstawą każdej inwestycji związanej z budową domu jest projekt architektoniczny. Na tym etapie do wyboru masz dwie opcje, czyli zakup indywidualnego pakietu lub odnalezienie idealnej wizualizacji w gotowych ofertach. To drugie rozwiązanie jest o wiele tańsze, więc dużo osób właśnie się na nie decyduje. Taki gotowy projekt z pewnością będzie wymagał poprawek, aby był dostosowany do specyfikacji działki oraz Twoich potrzeb. 

Takim procesem modyfikowania planu jest właśnie adaptacja. W ramach takiego działania można zmienić położenie okien, stworzyć nowe wejście, aby dopasowane było do umiejscowienia podjazdu. Ponadto można nieco zwiększyć lub zmniejszyć wymiary budynku, aby odpowiadał możliwościom terenu. Warto zauważyć, że adaptacja jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli szukasz miejsca, gdzie znajdziesz pomoc w kwestii modyfikacji planu, możesz skorzystać między innymi z oferty Adaptujeprojekt.pl.

Dokumentacja – co potrzebne do adaptacji projektu?

Adaptacja projektu budowlanego nie jest możliwa od ręki. Zanim więc udasz się do specjalisty, postaraj się zebrać potrzebną dokumentację. Przykładowo jeśli na danej działce obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, niezbędny okaże się wypis i wyrys planu terenu. W sytuacji, gdy przeznaczenie obszaru nie jest określone, wtedy należy dodatkowo wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy.

Adaptacja wymaga od inwestora dostarczenia odpowiedniej dokumentacji, aby architekt mógł zacząć pracę. Przede wszystkim na liście tej powinna się pojawić:

  • dokumentacja dotycząca zakupionego projektu;
  • aktualna mapa do celów projektowych;
  • wyrys warunków technicznych do wykonania przyłącza gazowego, elektrycznego, wodociągowego oraz kanalizacyjnego.

Dodatkowo architekt może oczekiwać dostarczenia wypisu i wyrysu z rejestru gruntów czy uzgodnienia melioracyjnego.

Kto może przeprowadzić adaptację projektu budowlanego?

Z pewnością zastanawiasz się, kto może dokonać adaptacji projektu budowlanego. Po pierwsze osoba, która modyfikuje plan, nie musi być autorem dokumentu. W momencie, gdy wykupisz produkt wadliwy lub wymagający indywidualizacji, możesz zwrócić się o pomoc do architekta lub projektanta o uprawnieniach do przeprowadzania adaptacji. Warto podkreślić, że podmiot składający ostatni podpis na projekcie staje się odpowiedzialny za końcową wersję planu.

Jeśli zamierzasz wybrać gotowy projekt budowlany, zwróć uwagę na podstawowe dane techniczne. Pamiętaj, że modyfikacje nie powinny nadto zmieniać całej koncepcji budynku, a w szczególności jego wymiarów. Od ilości zmian oraz poziomu ich skomplikowania będzie zależeć również cena usługi. Postaw na pomoc specjalisty, który ma doświadczenie w tym obszarze.


Artykuł Sponsorowany.

artykuł partnera
Płyta meblowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli oraz różnych elementów wykończenia wnętrz. Dzięki niej nie musisz szukać pasujących modelów mebli do mieszkania - możesz samodzielnie wykonać półki czy potrzebne szafki.
więcej
artykuł partnera
W niektórych przypadkach stary murowany komin znajdujący się w budynku może być efektywnie wykorzystany. Wystarczy dobrać do niego odpowiedni wkład. Jednak to rozwiązanie nie zawsze okaże się skuteczne. Dowiedz się więcej na temat wkładów kominowych i przekonaj się, kiedy można je zastosować.
więcej
artykuł partnera
Decydując się na remont kuchni lub budowę nowego domu, jedno z ważniejszych pytań, na które musimy sobie odpowiedź to: kuchnia otwarta czy zamknięta? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego warto wnikliwie przeanalizować swoje potrzeby i styl życia. Przyjrzymy się obu opcjom, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.