240 tys. użytkowników
681155 zdjęć, 903600 komentarzy
174 osoby online

Masz stary komin w swoim domu? Sprawdź, czy możesz w nim zastosować wkład!


W niektórych przypadkach stary murowany komin znajdujący się w budynku może być efektywnie wykorzystany. Wystarczy dobrać do niego odpowiedni wkład. Jednak to rozwiązanie nie zawsze okaże się skuteczne. Dowiedz się więcej na temat wkładów kominowych i przekonaj się, kiedy można je zastosować.



Czym jest wkład kominowy?

Wkład to szczelnie ze sobą połączone rury do komina, które umieszcza się wewnątrz istniejącego murowanego szachtu. Mają one za zadanie odprowadzać spaliny z kotłów. Niezwykle ważne jest więc to, aby były one szczelne. W przypadku wkładów kominowych kluczowe znaczenie ma zarówno ich dobór, jak i prawidłowy montaż.

Rodzaje wkładów kominowych

Wkłady dostępne na rynku różnią się od siebie przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane. Biorąc pod uwagę ten parametr, wyróżnia się wersje:

  • stalowe,
  • ceramiczne.

Pierwsze z nich cieszą się największą popularnością głównie ze względu na ich odporność na działanie wysokich temperatur oraz kwasów, które są zawarte w spalinach. W przypadku nieregularnych szachtów można zastosować ich elastyczne wersje, które bez problemu umieszcza się w przewodzie pod warunkiem dopasowania ich wielkości do rozmiarów otworu. Komin nierdzewny jest lekki i łatwy w montażu. To także tańsza alternatywa dla wkładu ceramicznego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wkładu do murowanego komina?

Zastosowanie wkładu kominowego sprawdzi się nie tylko w przypadku, gdy w budynku znajduje się komin, który chcesz wykorzystać, ale także przy wymianie urządzenia grzewczego na nowoczesne. Jeśli będziesz korzystał z kotła gazowego lub olejowego, to postaw na wkłady wykonane z wysokiej jakości stali kwasoodpornej. Dodatkowo w przypadku urządzeń kondensacyjnych najlepiej, aby były to kominy z uszczelkami. Kotły na paliwa stałe mogą bez przeszkód współpracować z wkładami ze stali żaroodpornej.

Kolejnym parametrem, który także musisz uwzględnić, jest przekrój komina oraz rozmiar wkładu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi murowane przewody nie mogą być mniejsze niż 14 × 14 cm. Minimalna średnica okrągłego wkładu nie może być mniejsza niż 14 cm, ale przy nowoczesnych technikach grzewczych możliwe jest zastosowanie także tych o mniejszych rozmiarach.

Jeśli jednak Twój murowany komin ma przekrój prostokątny, a nie kwadratowy, to najlepszym wyjściem będzie wybór wkładu owalnego. Zdecydowanie lepiej dopasuje się on do wymiarów szachtu i zapewni skuteczne i bezpieczne odprowadzanie spalin na zewnątrz.

Jak montuje się wkłady kominowe w murowanych szachtach?

Montaż wkładów w gotowym murowanym kominie nie jest skomplikowany ani czasochłonny. Wystarczy wsunąć każdy kolejny element w poprzedni, upewniając się, że są one ze sobą szczelnie połączone. Jeśli wkład jest właściwie dopasowany, a montaż wykonywany przez doświadczonego fachowca, to wszystko powinno przebiec sprawnie i bez problemów.

Kiedy montaż wkładu w starym kominie nie jest możliwy?

Nie każdy murowany przewód kominowy nadaje się do zamontowania w nim wkładu. Jeśli jego stan techniczny nie jest najlepszy i wymagana on kosztownego remontu, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jego wyburzenie i postawienie wolnostojącego komina. Warto wybrać wysokiej jakości model ze wszystkimi niezbędnymi certyfikatami potwierdzającymi jego parametry. Najlepszą opcją jest lekki i funkcjonalny komin stalowy. Nie obciąża on nadmiernie konstrukcji, a także jest łatwy w montażu.

Kominy systemowe ze stali składają się z gotowych elementów, które łączy się ze sobą na miejscu montażu. Zdecydowanie przyspiesza to cały proces, a także ułatwia transport oraz obniża koszty inwestycji. Kominy ze stali szybko się rozgrzewają, co przekłada się na niezwłoczne wytworzenie optymalnego ciągu kominowego, a tym samym efektywne spalanie.

Innym rozwiązaniem, z którego możesz skorzystać w sytuacji, gdy murowany szacht nie nadaje się do użycia, jest zastosowanie komina zewnętrznego. Taką konstrukcję umieszcza się na ścianie budynku i podłącza do urządzenia grzewczego. Komin nie zajmuje miejsca wewnątrz pomieszczeń. Jeśli chcesz skorzystać z takiej opcji, wybierz system dwuścienny z izolacją, która chroni przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

Nowoczesne kominy przeznaczone do montażu na zewnątrz są estetyczne i świetnie pasują do wyglądu wielu budynków. Większość z nich może być pomalowana na dowolny kolor wybrany z palety RAL. To jeszcze bardziej zwiększa ich funkcjonalność. Jeśli zależy Ci na jak najbardziej estetycznym wyglądzie, to zdecyduj się na nowoczesne systemy bezobejmowe. One także są łatwe w montażu, a prezentują się bardzo stylowo.

Wkład kominowy w murowanym szachcie

Murowane tradycyjne kominy można wykorzystać także do nowoczesnych urządzeń grzewczych pod warunkiem zamontowania w nich specjalnych wkładów. Najlepiej sprawdzają się te wykonane z wysokiej jakości nierdzewnej stali. Są bezpieczne oraz skuteczne. Pamiętaj o tym, aby właściwie dobrać rodzaj wkładu do parametrów urządzenia grzewczego oraz używanego w nim paliwa. Jeśli murowany przewód kominowy nie nadaje się do użytkowania, wybierz samonośny system wewnętrzny lub zewnętrzny.

 

Artykuł Sponsorowany
artykuł partnera
Na kondycję środowiska wpływa wiele różnych zjawisk, od komunikacji miejskiej, po turystykę masową, rolnictwo czy szeroko pojętą branżę przemysłową. W tym zestawieniu uwzględnić należy także budownictwo, któremu przypisuje się znaczny udział w procesie emisji gazów cieplarniach do atmosfery.
więcej
artykuł partnera
Zlewozmywak granitowy jednokomorowy to połączenie estetyki z funkcjonalnością w kuchni. Jego elegancki design przyciąga spojrzenia, a przy tym jest wytrzymały i wygodny w użytkowaniu. Dzięki głębokiej komorze z łatwością utrzymasz porządek podczas przygotowywania posiłków.
więcej
artykuł partnera
W 2024 roku, planując budowę lub remont domu, nie można pominąć kluczowego aspektu, jakim jest instalacja hydrauliczna. Koszty związane z hydrauliką mogą znacząco wpłynąć na ogólny budżet projektu, stąd istotne jest ich dokładne przeanalizowanie i zaplanowanie. Za co zapłacimy najwięcej? Ile wynosi koszt hydrauliki? Odpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Czy wiesz, co jest najważniejsze w pompie ciepła: moc, klasa energetyczna, a może wskaźnik COP? Czy rodzaj pompy ciepła — split albo monoblok — ma wpływ na te parametry? Co w ogóle oznaczają te dwa pojęcia?
więcej
artykuł partnera
W ciągu ostatnich kilkunastu lat domowe łazienki przeszły prawdziwą rewolucję. Od miejsc z podstawowym wyposażeniem, które miały ułatwiać domownikom dbanie o codzienną higienę, stały się przestrzenią łączącą funkcjonalność z komfortem i estetyką.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.