240 tys. użytkowników
671287 zdjęć, 902409 komentarzy
292 osoby online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Pomysł na oświetlenie zewnętrze na patio i do altany.

Gdzie umieścić lampy zewnętrzne


Lampy wiszące zewnętrzne nadają się nie tylko nad stoły w jadalni - można je także umieszczać w różnych miejscach na zewnątrz budynku! Oświetlenie zewnętrzne dodaj iskierkę luksusu do twojego otoczenia i utrzymuje jasność, gdy zachodzi słońce. Te efektowne oprawy oświetleniowe obejmują szereg stylów, kształtów i rozmiarów, więc pierwszym krokiem przy wyborze najlepszej lampy zewnętrznej jest rozważenie, jaki styl światła będzie pasował do Twojej przestrzeni.

Wskazówki dotyczące wyboru rozmiaru i kształtu zewnętrznej lampy wiszącej są takie same jak w pomieszczeniach. W zależności od aranżacji przestrzeni zewnętrznej możesz dopasować swoją lampę do stołu na tarasie. Ważne jest, aby dokładnie określić funkcję, jaką ma spełniać takie oświetlenie, zanim zaczniesz szukać idealnej oprawy. Lampy wiszące na patio zawieszone nad stołem mogą być mniejsze niż żyrandol w altanie lub pergoli, wyśrodkowany do dachu konstrukcji, a żyrandol na werandzie może być bardziej skomplikowany niż inne żyrandole w bardziej eksponowanych na warunki zewnętrzne miejscach. To, czy taka lampa będzie jedynym źródłem światła w Twojej okolicy, czy przestrzeń i do czego planujesz wykorzystać to miejsce, to wszystkie czynniki, które musisz wziąć pod uwagę. Na przykład możesz zawiesić lampę nad częścią wypoczynkową na werandzie i zdecydować się na dodatkowe oświetlenie za pomocą kinkietów zewnętrznych lub słupków oświetleniowych zamiast wybierać jedną oprawę oświetleniową do oświetlenia całej przestrzeni.


Wskazówki dotyczące oświetlenia zewnętrznego


Żyrandole są z pewnością znakomitymi opcjami do dużych przestrzeni, ale nie wszystkie żyrandole są odpowiednie do użytku zewnętrznego. Jeśli planujesz powiesić żyrandol na zewnątrz, sprawdź, jak wyeksponowana będzie oprawa i wybierz światło odpowiednie do tego zadania biorąc pod uwagę stopień ochrony IP. Lampy, kinkiety czy latarnie zewnętrzne, muszą być odporne na wilgoć, przy czym wysoka klasa ochrony przed wilgocią uwzględnia bardziej wytrzymałe oprawy.

Zadaszone werandy rzadko dotykane przez żywioły są idealnym miejscem na lampy odporne na wilgoć, ale jeśli jest jakakolwiek szansa, że ​​Twoja oprawa napotka deszcz, lód lub śnieg, wybierz wyłącznie odporną na wilgoć. Takie oprawy mają zamknięte klosze i są wykonane z mocniejszych materiałów, które są odporne na trudne warunki pogodowe. Jeśli mieszkasz na nabrzeżu, bliskość obszarów przybrzeżnych może być szczególnie trudna dla opraw oświetleniowych. Takie zewnętrzne światła muszą być zabezpieczone przed wilgocią materiałami odpornymi na korozję, takimi jak mosiądz lub kompozyty żywiczne. Pamiętaj, że lampy zewnętrzne można wieszać w pomieszczeniach, ale przeznaczonych tylko do wnętrz nigdy nie należy wieszać na zewnątrz.

W przypadku modeli wiszących ważne jest, aby zainstalować światło na najlepszej wysokości, aby oświetlić przestrzeń bez stwarzania zagrożenia bezpieczeństwa. W przypadku lamp zawieszonych nad chodnikami lub zawieszonych w środku altan lub pergoli, spód oprawy powinien znajdować się około 200 cm nad ziemią lub podłogą - wyżej, jeśli Ty lub Twoi przyjaciele jesteście szczególnie wysocy! Zawieszenie lampy na tej wysokości zmniejsza ryzyko uderzenia głową lub utrudnionego widoku.


Jak dobrać odpowiednią wielkość oświetlenia zewnętrznego?


Wybór rozmiaru lampy może być nieco bardziej skomplikowany w zależności od kształtu Twojej przestrzeni. W przypadku tarasu wewnętrznego zalecamy wybranie lampy o średnicy będącej sumą w centymetrach, długości i szerokości pomieszczenia. Pomieszczenie o długości 3 m i szerokości 3 m może utrzymać lampę o średnicy 60 cm. To samo dotyczy żyrandoli zewnętrznych - jednak jeśli Twoja przestrzeń ma dziwny kształt, być może będziesz musiał wykazać się trochę kreatywnością, na przykład wieszając wiele opraw w długich, wąskich obszarach lub używając mniejszych lamp jako elementów akcentujących, podczas gdy lampy sufitowe lub kinkiety zewnętrzne zapewniają większość światła.

Zalecamy, aby zawsze skonsultować się z elektrykiem podczas instalowania oświetlenia zewnętrznego, ponieważ niektóre oprawy mogą wymagać zachowania specjalnego bezpieczeństwa.