Ocieplasz dom? Sprawdź, czego nie może Ci zabraknąć
Ocieplanie domu to ważny proces, który może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania, koszty ogrzewania oraz efektywność energetyczną budynku. Odpowiednia termoizolacja jest kluczem, by zapobiec niekontrolowanym spadkom temperatur wewnątrz. Wełna skalna lub styropian, zaprawa tynkarska, siatka zbrojeniowa – co jeszcze powinno się znaleźć na liście materiałów potrzebnych do ocieplenia budynku? Podpowiadamy!
Od czego zacząć ocieplenie domu?
Planowanie izolacji już istniejącego budynku warto zacząć od oceny stanu technicznego. Ten krok ma na celu identyfikację ewentualnych uszkodzeń w strukturze elewacji, które należy naprawić przed przystąpieniem do prac izolacyjnych.
Specjaliści często zalecają, aby przed ocieplaniem domu przeprowadzić badanie termowizyjne. Dzięki temu można dokładnie zidentyfikować miejsca utraty ciepła. Następnie na podstawie wyników analizy należy dobrać odpowiedni system docieplenia i zdecydować, jakie materiały będą najlepsze do tego projektu. Od wyboru sposobu izolacji budynku oraz jej prawidłowego wykonania zależy trwałość i wydajność energetyczna inwestycji.
Materiały izolacyjne – wełna skalna, szklana czy może styropian?
Ocieplina ma nie tylko zabezpieczać przed stratami ciepła, lecz być także ekologiczną, niepalną, trwałą oraz łatwą w montażu. Do popularnych materiałów izolacyjnych należą:
- wełna mineralna - wyróżnia się jej dwa główne typy: wełnę skalną i szklaną. Oba rodzaje charakteryzują się świetną izolacyjnością i odpornością na ogień, poprawiają akustykę we wnętrzu oraz są przyjazne środowisku;
- styropian – niestety mniej ekologiczny niż wełna, jednak powszechnie stosowany ze względu na niską cenę i dobrą izolacyjność;
- pianka poliuretanowa – stosowana głównie w postaci natryskowej. Sprawdza się zarówno przy termoizolacji ścian wewnętrznych, jak i dachu czy poddasza;
- płyty PIR – materiał izolacyjny o doskonałych właściwościach termicznych.
Który materiał wybrać? Jak zwykle wszystko zależy od indywidualnych wymagań projektu oraz założonego budżetu. Szczególnie poleca się wełnę mineralną (skalną lub szklaną), która ma świetne parametry, a jest przy tym bardziej ekologiczną alternatywą dla tańszego styropianu i pianki.
Systemy montażowe i warstwy wykończeniowe
Inwestycja w dobrej jakości produkty zapewni trwałość ocieplenia przez wiele lat. Co, oprócz materiału izolacyjnego, powinno koniecznie znaleźć się na liście zakupów? Przy ocieplaniu domu nie może zabraknąć:
- kołków i łączników - do mocowania płyt izolacyjnych do ścian;
- zaprawy zbrojącej - do mocowania siatki;
- siatki zbrojącej - do wzmocnienia warstwy tynku;
- masy klejowej - do przyklejania warstwy izolacyjnej;
- środków gruntujących - aby wzmocnić podłoże, wyrównać jego chłonność oraz zwiększyć przyczepność;
- tynków cienkowarstwowych - stosowanych na zewnętrzną warstwę izolacji;
- farby elewacyjnej - odpornej na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV.
Materiały można kompletować osobno, ale w sklepach są także dostępne gotowe zestawy produktów ociepleniowych.
Sprzęt i narzędzia wykorzystywane przy montażu izolacji
Materiał izolacyjny i elementy służące do jego montażu to oczywiście nie wszystko. Przy ocieplaniu budynku niezbędne będą również:
- listwy, w tym startowe;
- profile ochronne do wzmocnienia naroży domu;
- niskoprężna pianka poliuretanowa do wypełniania szczelin;
- poziomica i miara do precyzyjnego montażu płyt izolacyjnych;
- pace i kielnie (płaskie lub/i zębate) do nakładania zaprawy i tynku;
- wiertarka;
- folia ochronna;
- papier ścierny;
- taśmy;
- młotek;
- ostry nóż;
- siatki osłonowe;
- duże pojemniki.
Każde z tych sprzętów i akcesoriów skutecznie ułatwi pracę, a potem posłuży do innych robót remontowo-wykończeniowych w domu.
Izolacja domu to ważny proces służący poprawie efektywności energetycznej i komfortu użytkowania oraz obniżeniu kosztów ogrzewania zimą i chłodzenia latem. Warto zainwestować w dobrej jakości materiały oraz przeprowadzić każdy etap z należytą starannością.
Artykuł Sponsorowany.