240 tys. użytkowników
680541 zdjęć, 903892 komentarzy
272 osoby online

Budowa domu – od czego zacząć?


Wielu z nas marzy o własnym domu. Aby to marzenie mogło się jednak ziścić, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Jeśli zastanawiasz się, czy można wybudować dom bez wsparcia profesjonalnej ekipy budowlanej oraz jak się do tego zabrać – zapraszamy do lektury. Dowiesz się, co zrobić, aby postawić upragnione lokum. Pierwsze kroki podczas budowy domu


Budowa domu to przede wszystkim szereg formalności. Towarzyszą nam one jeszcze na długo przed rozpoczęciem właściwych prac. To, że dysponujemy działką, nie wystarczy. Należy zagłębić się w plany zagospodarowania przestrzennego, z których jasno wynika, czy dana lokalizacja nadaje się na inwestycję, czy też nie. Konieczne jest uzyskanie niezbędnych pozwoleń, zgłoszenie budowy, opinia geodety oraz stosowne mapy. Nie obejdzie się również bez stosownego projektu, wedle którego przebiegać będą prace. Jeśli działka nie jest terenem budowlanym, konieczne będzie jej odrolnienie, co wiąże się z kolejną  wizytą w urzędzie.
Chociaż oczekiwanie na decyzje jest dość czasochłonne, to można śmiało ten okres spożytkować na ustalenie innych niezbędnych z punktu widzenia mieszkańca spraw. Może się zdarzyć, że działka nie będzie uzbrojona, w związku z czym trzeba będzie zaplanować, z jakich mediów będziemy chcieli korzystać w przyszłości. Doprowadzenie wody miejskiej, prądu, czy gazu, wiąże się bowiem z koniecznością nawiązania współpracy z odpowiednimi dystrybutorami, dlatego warto odpowiednio wcześnie rozeznać się wśród ofert konkurencji.

O czym jeszcze warto wiedzieć budując dom?


Plan i projekt to jedno, jednak w rzeczywistości pojawiają się różne nieplanowane sytuacje. Aby nie być zaskoczonym już na etapie budowy, warto przed przystąpieniem do pracy dokładnie prześledzić sklep budowlany online, sprawdzić asortyment i możliwie jak najdokładniej oszacować budżet. Weryfikacja materiałów uwzględnionych w projekcie sprawia, że nie musimy obawiać się kiepskie parametry, czy wątpliwy skład – wystarczy, że zaznajomimy się z tematem, odwiedzając sklep budowlany online na długo przed wbiciem pierwszej łopaty.

Jeśli standardowa budowa to zbyt wiele, być może atrakcyjnym rozwiązaniem będzie postawienie budynku na tzw. zgłoszenie. Ograniczenie metrażu do 35 mkw wiąże się bowiem z drastyczną redukcją pozwoleń i formalności, dzięki czemu można stać się posiadaczem niedużego domu już w kilka miesięcy. Choć pozornie może wydawać się  to niewiele, nowoczesne projekty uwzględniają efektowne antresole, dzięki czemu zyskać można atrakcyjną powierzchnię mieszkalną, idealną dla niedużej rodziny.

Materiał powstał we współpracy z Partnerem
artykuł partnera
Uniwersalne, eleganckie i stylowe białe płytki pomogą optycznie dodać przestrzeni Twojej łazience. Zaprojektuj swoją łazienkę
więcej
artykuł partnera
Wybudowałeś domek lub kupiłeś mieszkanie na parterze i zastanawiasz się, jak skutecznie je ochronić? Twoim największym sprzymierzeńcem będą rolety zewnętrzne, które pozwolą Ci spać spokojnie i nie martwić się o bezpieczeństwo rodziny. Jednak wymagają odpowiedniego zamontowania – jak to zrobić samodzielnie?
więcej
artykuł partnera
Ubezpieczenie domu najwygodniej obecnie kupić online. Co więcej, formalności będą wtedy ograniczone do minimum, a ubezpieczyciele często nie wymagają żadnych dodatkowych dokumentów oprócz poprawnie wypełnionego wniosku. Sprawdź, co jest potrzebne do ubezpieczenia domu, kto może zawrzeć umowę oraz kiedy będzie to konieczne.
więcej
artykuł partnera
Każdy z nas, kto posiada własny dom, stara się wyposażyć go tak, by spełniał on jak najwyższe standardy bytowe. Stąd też konieczną sprawą są tutaj przemyślane inwestycje zarówno w jego wyposażenie wewnętrzne, jak i odpowiednie zabezpieczenie np. otworów drzwiowych oraz okiennych, itp.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.