Ogród na lotnisku i dachu szpitala. Zobacz niezwykłe przykłady ekobudownictwa
Ekobudownictwo to coraz bardziej widoczny na świecie trend, którego celem jest projektowanie i wznoszenie budowli w taki sposób, aby zminimalizować ich wpływ na środowisko naturalne. Estetyka idzie tu w parze z użytecznością, a zaproponowane rozwiązania mają ograniczyć zużycie surowców i zapewnić większy komfort mieszkańcom lub osobom korzystającym z obiektów użyteczności publicznej. Poznaj niezwykłe przykłady budowli stworzonych z myślą o naturze.
Źródło grafiki: Haotian | Dreamstime.com
Singapur – miasto w ogrodzie
Singapur należy do państw-miast, będących pionierem ekobudownictwa. Począwszy od lat 60. XX w. władze Singapuru wprowadzają szereg zmian i rozwiązań, dzięki którym zurbanizowany krajobraz integruje się z naturą. Sadzenie ogromnej ilości drzew, tworzenie parków, czy w końcu rezerwowanie terenów zielonych w projektach budowlanych spowodowało, że Singapur nazywa się „miastem ogrodów”, a coraz częściej „miastem w ogrodzie”. Konsekwentnie realizowana strategia łączenia budowy kolejnych biurowców i obiektów mieszkalnych z działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju jest inspiracją dla innych państw, a przede wszystkim przykładem nowoczesnego podejścia w budownictwie.
Rawlplug, będący producentem zamocowań, elementów złącznych i elektronarzędzi od ponad 100 lat, z dumą wspiera innowacyjne projekty, których celem jest integracja miejskiej infrastruktury z przyrodą. Nasze produkty zostały wykorzystane podczas budowy wielu singapurskich obiektów, dzięki czemu mogliśmy wziąć aktywny udział w ich powstawaniu. Przybliżamy trzy inwestycje z „miasta ogrodów”, w których wykorzystano inteligentne technologie, uwzględniono ekonomiczne zużycie zasobów oraz zatroszczono się o przestrzeń zieloną dla mieszkańców.
Surbana Jurong Campus
Surbana Jurong Campus stanowi globalną siedzibę firmy konsultingowej Surbana Jurong. Kompleks został oficjalnie otwarty 13 marca 2024 r. i jest jednym z najnowocześniejszych miejsc pracy na świecie. Kampus zaprojektowano z myślą o wspieraniu zrównoważonego i inteligentnego rozwoju miejskiego. W budynku wykorzystano m.in. samozaciemniające rolety, które pomagają zmniejszyć straty ciepła oraz inteligentne systemy oświetleniowe, redukujące emisję CO2. Na terenie kampusu znajdują się ogrody deszczowe i rowy bioretencyjne, które pomagają w odprowadzaniu wody deszczowej i jej ponownym wykorzystaniu do nawadniania zieleni. Dzięki temu ogranicza się zużycie wody pitnej i poprawia zarządzanie zasobami wodnymi. Ogrody założono także na dachu inwestycji. Przestrzenie zielone nie tylko poprawiają estetykę obiektu, ale również pomagają w jego izolacji termicznej, co przyczynia się do oszczędności energii.
Port lotniczy Singapur Changi
Lotnisko Changi należy do najbardziej nowoczesnych i ekologicznych portów lotniczych na świecie. Centralnym elementem obiektu jest tzw. Klejnot (Jewel), czyli kompleks o powierzchni 134 tys. m2, będący połączeniem ogrodu i centrum handlowego. Budowa Klejnotu zajęła cztery lata i kosztowała ponad 1,25 mld dolarów. Na terenie Klejnotu znajduje się najwyższy na świecie kryty wodospad, ogrody tematyczne oraz ścieżki spacerowe otoczone bujną roślinnością. Port lotniczy posiada swój własny Ogród motyli, który zajmuje powierzchnię około 330 m2 i jest domem dla około 1000 motyli z 40 różnych gatunków tropikalnych. Ogrody znajdują się także na dachach terminali, natomiast liczne ściany zielone pomagają w naturalnym chłodzeniu budynków, poprawiają jakość powietrza i tworzą przyjemne środowisko dla pasażerów.
Woodlands Health Campus
Woodlands Health Campus w Singapurze został oficjalnie otwarty 13 lipca 2024 roku. Nowoczesny kompleks medyczny zajmuje powierzchnię 7,66 ha i oferuje zintegrowane usługi zdrowotne, w tym szpital z ostrym dyżurem, kliniki specjalistyczne oraz długoterminową opiekę rehabilitacyjną. Kampus zaprojektowano z myślą o obecnych i przyszłych potrzebach medycznych mieszkańców północnej części Singapuru, integrując zaawansowane technologie oraz ekologiczne rozwiązania architektoniczne. Na terenie Woodlands Health Campus znajdują się rozległe przestrzenie zielone, takie jak Healing Forest Garden, stworzony na podstawie badań, które wykazują, że spędzanie czasu na łonie natury poprawia koncentrację i uwagę. Ogród ma wspierać proces leczenia poprzez kontakt z naturą i wraz z pozostałymi obszarami zielonymi daje pacjentom i personelowi przestrzeń do medytacji, spacerów, rekreacji i odpoczynku.
Podczas budowy wszystkich opisanych inwestycji wykorzystano produkty Rawlplug. Jako światowy lider w branży zamocowań i elektronarzędzi, dbamy o to, aby nasze produkty wspierały ekobudownictwo. Kołki do styropianu Rawlplug są certyfikowane do stosowania w systemie ETICS (External Thermal Insulation Composite System), który pozwala na efektywną izolację termiczną budynków, co znacząco redukuje zużycie energii potrzebnej do ich ogrzewania i chłodzenia. W ofercie Rawlplug znajduje się także Timber UNO – pierwszy na świecie kołek rozporowy wykonany w 70 proc. z drewna.
Artykuł Sponsorowany.