240 tys. użytkowników
681817 zdjęć, 903254 komentarzy
61 osób online

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym: Technologie i strategie obniżania zużycia energii


Energooszczędność domu jest bardzo ważnym parametrem, który warto mieć na uwadze jeszcze na etapie planowania inwestycji. Dobór odpowiednich technologii może się przyczynić do zmniejszonego zużycia energii, a właściwa strategia pozwoli na bardziej efektywną eksploatację budynku. Na energooszczędność domu wpływa tak naprawdę wiele czynników, włącznie z jakością materiałów termoizolacyjnych, szczelnością przegród konstrukcyjnych czy zastosowanym systemem grzewczym.




Charakterystyka domów energooszczędnych

Nowoczesne domy energooszczędne zużywają mniej energii ze źródeł pierwotnych, przez co są bardziej przyjazne dla środowiska oraz ograniczają jego dalszą degradację. Budynki takie spełniają też szereg wymagań technicznych, które odnoszą się do maksymalnego zapotrzebowania energetycznego obiektu czy też współczynnika przenikania ciepła konkretnych przegród konstrukcyjnych. Normy w tym aspekcie określa standard WT 2021, który dotyczy wszystkich nowo powstających domów. Zapotrzebowanie na pierwotną energię do celów wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania nie może przekraczać w nich 70 kWh/(m2*rok). W przypadku domów energooszczędnych, wskaźnik ten powinien utrzymywać się w zakresie 40 - 50 kWh/(m2*rok. Parametry dla domów pasywnych sięgają poniżej 15 kWh/(m2*rok), a dla budynków zero energetycznych i plus energetycznych są jeszcze niższe. Standard WT 2021 odnosi się ponadto do maksymalnego współczynnika przenikania ciepła U. Jego wartość dopuszczalna jest inna dla ścian zewnętrznych, podłóg na gruncie, okien pionowych, okien połaciowych, drzwi zewnętrznych czy dachów i stropodachów.

Czynniki decydujące o energooszczędności

Odpowiednią charakterystykę energetyczną może posiadać każdy dom pod klucz, czyli w pełni wykończony i gotowy do zamieszkania. Kluczowym czynnikiem są parametry wykorzystanych materiałów budowlanych i termoizolacyjnych. Im niższy współczynnik przewodzenia ciepła, tym niższy współczynnik przenikania ciepła poszczególnych przegród konstrukcyjnych. Istotną kwestią pozostaje też jakość drzwi zewnętrznych i okien, nierzadko będących newralgicznymi punktami każdego obiektu. Budowa domu pod klucz z myślą o energooszczędności powinna się odbywać również przy uwzględnieniu odpowiedniej instalacji grzewczej, klimatyzacyjnej i wentylacyjnej. W wielu przypadkach zalecanym rozwiązaniem są instalacje OZE, które minimalizują zużycie energii pierwotnej. Do najczęściej stosowanych systemów tego typu należą m.in. pompy ciepła, turbiny wiatrowe czy fotowoltaika.




Odpowiedni projekt

Zgodnie z przepisami, charakterystyka energetyczna musi być obowiązkowo przedłożona dla każdego gotowego projektu domu. Zapotrzebowanie energetyczne przyszłego obiektu wylicza się na podstawie wybranych rozwiązań technologicznych i konstrukcyjnych. Do kluczowych parametrów należy wskaźnik EP, który określa zapotrzebowanie na pierwotną energię do celów klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania. Jeżeli budowa domów pod klucz ma się odbywać na podstawie indywidualnego projektu, za oszacowanie charakterystyki energetycznej odpowiada jego autor, czyli architekt. Kompleksowe usługi w tym zakresie oferuje New-House, czyli doświadczona firma budująca domy.

Poprawa energooszczędności budynku

Budowa domu bez uwzględnienia odpowiednich rozwiązań energooszczędnych wiąże się z wieloma konsekwencjami. Obiekty takie cechują się nawet kilkukrotnie wyższym zapotrzebowaniem energetycznym, co przekłada się na znacznie większe koszty eksploatacyjne. Istnieją jednak sposoby na to, aby podnieść energooszczędność budynku już istniejącego. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest przede wszystkim przeprowadzenie audytu energetycznego. Badanie tego typu umożliwia identyfikację przegród konstrukcyjnych, które przepuszczają najwięcej ciepła. Wyniki audytu pozwalają na zaplanowanie niezbędnych prac, czyli ocieplenia lub docieplenia domu, wprowadzenia instalacji OZE, wymiany instalacji grzewczej czy wymiany okien i drzwi zewnętrznych. Obecnie w Polsce dostępne są różne programy wsparcia, które umożliwiają zdobycie dotacji na przeprowadzenie termomodernizacji domu oraz poprawę jego energooszczędności.


Artykuł Sponsorowany.

artykuł partnera
Nie musisz od razu zatrudniać fachowca, żeby odświeżyć wnętrze. Wiele zadań wykończeniowych z powodzeniem wykonasz samodzielnie – wystarczy trochę czasu, podstawowe narzędzia i dobre przygotowanie. Zobacz, co możesz zrobić własnymi rękami!
więcej
artykuł partnera
Wynajem sprzętu stał się popularnym rozwiązaniem w wielu obszarach rynkowych, w tym w branży budowlanej, eventowej czy informatycznej. W dobie dynamicznie rozwijających się technologii, wynajem sprzętu oferuje elastyczność i oszczędność, co czyni go atrakcyjnym wyborem.
więcej
artykuł partnera
Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku – nie tylko chroni przed kapryśną pogodą, ale także zapewnia komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańcom.
więcej
artykuł partnera
Energooszczędność budynków staje się w Polsce standardem – przepisy prawne w ostatnich latach znacząco zaostrzyły wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej nowych obiektów. Dotyczy to zarówno przepisów budowlanych ...
więcej
artykuł partnera
Materace piankowe oferują szereg korzyści, które znacząco poprawiają jakość odpoczynku. Tego rodzaju modele są wykonane z wysokiej jakości materiału, który jest odporny na odkształcenia i zachowuje swój unikalny kształt przez wiele lat.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.