240 tys. użytkowników
681556 zdjęć, 903259 komentarzy
407 osób online

Urządzamy małą łazienkę — płytki łazienkowe, które powiększają wnętrze


Nawet mała łazienka jest nie tylko miejscem użytkowym, ale także oazą do relaksu. Dlatego powinna być też estetyczna i nie przytłaczać użytkowników. Istotnym elementem jej aranżacji są płytki łazienkowe. Za ich pomocą można powiększyć optycznie wnętrze i stworzyć przytulną przestrzeń do głębokiego odpoczynku.




Projekt małej łazienki — wyzwania

Łazienka to jedno z najtrudniejszych pomieszczeń do aranżacji — zwłaszcza jeśli jej powierzchnia jest niewielka. Musi być to przestrzeń praktyczna, funkcjonalna i zachowywać swoją użytkową stronę. Zazwyczaj powinna pomieścić nie tylko wannę, umywalkę i miskę WC, ale także — chociaż mikroskopijne — szafki do przechowywania kosmetyków i środków czystości. Wszystkie te elementy w sposób widoczny zmniejszają i tak niewielką przestrzeń.




Dodatkowym problemem jest także oświetlenie, gdyż małe łazienki są zazwyczaj pozbawione naturalnego światła, ukryte w głębi domu i mieszkania.

Panaceum na wiele „dolegliwości” są płytki łazienkowe. Odpowiednio dobrane optycznie powiększają i rozjaśniają pomieszczenie. Tworzą przytulne lub też chłodne wnętrze i współgrają ze sztucznym oświetleniem, dodając blasku i elegancji.


Płytki łazienkowe — kolory do małej łazienki




Niezaprzeczalnie najlepsze są jasne barwy. Nie oznacza to jednak, że jedyne opcje to krem, biel i beż. Wręcz przeciwnie — w małej łazience warto postawić na ciekawsze warianty, które odwracają uwagę od rozmiarów pomieszczenia.

Oto kilka naszych propozycji na idealne kolory płytek łazienkowych powiększających wnętrza.


Biel i beż — bezpieczne klasyki


Białe kafle łazienkowe są najbardziej uniwersalną opcją. Stworzysz z nimi wnętrze glamour, minimalistyczne oraz klasyczne. Świetnie komponują się z ozdobnymi dodatkami zarówno w srebrze, jak i złocie. Natomiast biała łazienka z drewnem należy do najbardziej popularnych i modnych trendów.

Biały gres jest też opcją dla każdego, kto marzy o czarnych akcentach. Ten silny kontrast powiększa optycznie wnętrze. Należy tylko pamiętać, by czarne płytki do łazienki stanowiły jedynie akcent dekoracyjny i znajdowały się na niewielkiej ścianie lub jej fragmencie.

Również dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem są wszelkie kremowe i beżowe odcienie. To propozycja dla tych, którzy preferują klasyczne i sprawdzone rozwiązania. Ciepłe tonacje również zachwycają uniwersalnością. Pasują do wnętrz minimalistycznych, a ze złotymi dodatkami do aranżacji w stylach eleganckich. Jednocześnie też są świetne do projektów eklektycznych, boho i rustykalnych. W tych ostatnich dobrą opcją jest beżowa imitacja kamienia np. kolekcja Marazzi Caracter Arena, gdzie znajdziesz kafle uniwersalne na każdą powierzchnię, a także drobną mozaikę na ścianę pod prysznic. Fantastycznie komponują się z imitacją drewna.


Pastele — modny akcent w małej łazience


Marzy Ci się unikalny kolor w małej łazience?

Postaw na pastele. Nie tylko powiększysz wnętrze, ale także wpiszesz się w najnowsze trendy aranżacji. Masz do dyspozycji całą gamę różnorodnych odcieni błękitu, zieleni, a także delikatne barwy żółtego czy pudrowego różu. Pastelowe płytki łazienkowe możesz stosować bez obaw na większych powierzchniach — na całej ścianie lub na jej fragmentach, łącząc np. z kaflami drewnopodobnymi, które doskonale pasują do stonowanych odcieni. Ciekawą nowością są barwne płytki ścienne np. WOW Grace Sage, które łączą w sobie oliwkę, szarość i nutę błękitu.


Jaskrawe odcienie-czemu nie?

W małej łazience wcale nie musisz rezygnować z silnych, wyrazistych akcentów kolorystycznych lub aranżacji vintage, która uwielbia żywe, energetyzujące barwy. Należy tylko podejść do nich zachowawczo i z umiarem. Zamiast feerii barw, lepiej wybrać jeden odcień i uzupełnić nim stonowane płytki kremowe, białe lub szare.

Intensywne barwy dają znacznie więcej możliwości do stworzenia przestrzeni w różnym stylu. Granatowe płytki ścienne do łazienki w połączeniu z miedzianą lub złotą armaturą to patent na współczesną, modną elegancję. Tymczasem zielone kafle łazienkowe pozwolą stworzyć przestrzeń w stylu boho, urban jungle, a butelkowe akcenty pasują także do wnętrz klasycznych i glamour.


Czarne płytki łazienkowe — czy jest się czego bać?

Ciemne barwy w niewielkiej przestrzeni to nie jest dobry wybór. Wymagają bowiem dobrego rozplanowania i przemyślanego designu, aby jej optycznie nie pomniejszały. Warto raczej stosować je jako niewielki akcent np. jako obudowa geberitu, czy na podłodze. Dobrze komponują się z bielą, a także szarością i srebrem.


Mat czy połysk w płytkach ceramicznych — co wybrać do małej łazienki?




Na ścianie lepsze będą płytki łazienkowe w połysku, zwłaszcza jeśli decydujesz się na jaskrawe barwy. Szkliwiona powierzchnia odbija światło, co dodatkowo rozjaśnia przestrzeń. Elementy tworzą także ciekawą dekorację, która odciąga uwagę od niewielkich rozmiarów wnętrza.

Tymczasem bezpieczny beż, biel, czy jasny odcień szarości doskonale wygląda zarówno w macie, jak i w połysku. Tak samo pastele dają większe możliwości. Ich stonowane barwy i ciekawa kolorystyka skupiają na sobie uwagę i dobrze się prezentują, gdy ich powierzchnia jest zarówno połyskująca, jak i matowa.

Natomiast płytki łazienkowe na podłogę powinny być przede wszystkim praktyczne. Bezpieczniejszą opcją są kafle o matowym wykończeniu, które charakteryzują się lepszą antypoślizgowością. Dla zwolenników większej elegancji na rynku dostępne są coraz liczniej warianty lappato oraz opcje o wykończeniu satynowym.


Formaty i kształty płytek do aranżacji małej łazienki




W niewielkim pomieszczeniu warto sięgnąć po prostokątne elementy. Ułożone w poziomie poszerzają wnętrze, a w pionie — tworzą kaskadę, która je podwyższa. Ta druga opcja fenomenalnie wygląda na ścianie w kabinie prysznicowej. Im dłuższe kafle panelowe, tym lepszy efekt powiększający uda się uzyskać.

Jednak to nie jedyna opcja. W niewielkich łazienkach dobrze sprawdzają się również heksagony. Takie propozycje jak płytki sześciokątne Aparici Tex Grey Hexagon Natural 25x29 sprawiają, że aranżacja nabiera lekkości i nowoczesnego charakteru. To opcje, które świetnie prezentują się zarówno na podłodze, jak i na ścianie małej łazienki.

W takiej przestrzeni warto postawić także na dekory o nietypowych kształtach. Arabeski, rybie łuski, czy trójkąty będą idealnym akcentem ozdobnym, gdzie nie ma miejsca na wyszukane, dekoracyjne dodatki. Pozwalają na ciekawe wykończenie wnętrza i wprowadzenie elementu, który przykuwa uwagę.

Do dekoracji małej łazienki można rozważyć także patchwork. Powinien on jednak być bardziej stonowany — utrzymany w delikatnej kolorystyce. Dobrze, by zajmował niewielką ścianę lub fragment podłogi.

Tymczasem „poszaleć” można z dekorami 3D. Delikatne linie to trik na dyskretne poszerzenie wnętrza. Dobre są również większe, wypukłe formy geometryczne takie jak heksagony przestrzenne Antonus Heksagon Piramidal, dzięki którym pomieszczenie nabiera głębi.

Niewielka podłoga to miejsce na wielkoformatowe płytki ceramiczne. Takie opcje jak monochromatyczna ceramika Sant'Agostino Tailor Art Sand 90x90 pozwalają na stworzenie niemal jednorodnej powierzchni, o mniejszej ilości szczelin fugowych. To nie tylko powiększa wnętrze, ale także zwiększa funkcjonalność podłogi.

Jak widzisz, mała łazienka to nie ograniczenie. To inspirujące i intrygujące wyzwanie. Wykończenie trzeba bardziej przemyśleć, rozważniej wybrać kafle, armaturę i dodatki. Jednak efekt również potrafi być spektakularny. I bardziej satysfakcjonujący.


Artykuł Sponsorowany.

artykuł partnera
Kwiaty uprawiane z nasion pozwalają również na personalizację ogrodu. Możemy wybierać gatunki, które najlepiej pasują do naszych estetycznych preferencji i warunków panujących w ogrodzie. Co więcej, samodzielne wysiewanie to doskonały sposób, aby nauczyć się podstaw ogr (...)
więcej
artykuł partnera
Wybór mebli do nowego domu to jedna z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć po zakończonym remoncie. Są dwie opcje – możemy albo zdecydować się na gotowe meble z popularnych sklepów z wyposażeniem wnętrz, albo wykonać je na zamówienie w zakładzie stolarskim. Do wyboru tego pierwszego rozwiązania skłania przede wszystkim atrakcyjna cena, za drugim przemawia natomiast indywidua (...)
więcej
artykuł partnera
Pompy ciepła powietrze woda są dostępne w dwóch wariantach konstrukcyjnych, a mianowicie jako urządzenia typu monoblok oraz split. Czym różnią się oba rozwiązania? Które z nich będzie lepszym wyborem? Odpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Finansowanie budowy domu kredytem hipotecznym to proces wymagający przemyślanego planowania i odpowiedniego przygotowania finansowego. Dla wielu osób kredyt na budowę domu wiąże się z koniecznością spełnienia wymagań banku dotyczących wkładu własnego, który stanowi pods (...)
więcej
artykuł partnera
Nawet mała łazienka jest nie tylko miejscem użytkowym, ale także oazą do relaksu. Dlatego powinna być też estetyczna i nie przytłaczać użytkowników. Istotnym elementem jej aranżacji są płytki łazienkowe.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.