240 tys. użytkowników
678927 zdjęć, 907441 komentarzy
282 osoby online

Ogrzewanie łazienkowe – najlepsze rozwiązania


Są w mieszkaniu lub domu pomieszczenia, które wymagają specjalnych rozwiązań w kwestii ogrzewania. Łazienka zalicza się do najważniejszych pod tym względem.

Trzeba w niej dobrać odpowiednie systemy grzewcze, gwarantujące maksymalny komfort dla wszystkich użytkowników. Jakie grzejniki sprawdzają się najlepiej i w jakie instalacje powinno się zainwestować? O tym napiszemy poniżej.
Łazienka – przestrzeń do specjalnego ogrzewania

Łazienki różnią się od pozostałych wnętrz w domu pod względem wymagań termicznych. Z zasady powinno być w nich nieco cieplej. O ile zatem w większości pomieszczeń optymalne warunki to ok. 18-22 stopni, to w łazienkach powinno się utrzymywać temperaturę na poziomie 22-24 stopnie. Dlaczego to tak ważne? Przede wszystkim od odpowiedniej temperatury zależą odczucia użytkowników. Tuż po wyjściu spod prysznica dyskomfort termiczny jest czymś naturalnym. Dobrze ustawione grzejniki są w stanie go jak najbardziej zredukować.

Dodatkowo warto pamiętać o tym, że w łazienkach zazwyczaj panuje podwyższona wilgotność. Odpowiednia temperatura pomaga zatem wysuszyć ręczniki i przeciwdziała pojawianiu się pleśni, która mogłaby być bardzo szkodliwa dla ludzkiego zdrowia.


Ogrzewanie w łazience – najpopularniejsze rozwiązania

Do ogrzewania łazienki używa się mocno zróżnicowanych rozwiązań. Każde z nich posiada swoje zalety, przez co zjednuje sobie zwolenników.Jakie ogrzewanie najlepiej zainstalować w łazience?


Klasyczne rozwiązania konwekcyjne

Podstawowym rozwiązaniem grzewczym, które chętnie umieszcza się w łazienkach, pozostają grzejniki, włączone do domowej instalacji z centralnym piecem. Ich budowa nieco różni się od pozostałych kaloryferów. Najczęściej są to modele drabinkowe, co pozwala połączyć funkcję grzewczą z użytkową. Na takich grzejnikach można bowiem na przykład bez trudu podsuszyć ręczniki. Produkty tego typu są praktyczne, choć w większych łazienkach utrzymanie stałych warunków bywa problematyczne. Również rozkład temperatur jest nierównomierny. Konwekcja powoduje, że ciepłe powietrze unosi się do góry. Przy podłodze jest zazwyczaj chłodniej.


Ogrzewanie podłogowe – komfort cieplny od stóp do głów

Inny sposób ogrzewania oferują rozwiązania podłogowe (wodne i elektryczne). Dzięki nim uzyskuje się ciepłą podłogę, co stanowi podstawowy atut, zwłaszcza tuż po wyjściu z wanny lub spod prysznica. Ogrzewanie powierzchniowe gwarantuje zatem przyjemne warunki oraz optymalny rozkład temperatur – zdecydowanie cieplej jest przy stopach, a chłodniej przy głowie.

Podłoga długo utrzymuje optymalną temperaturę, co nie tylko gwarantuje komfort, ale także pozwala szybko wysuszyć płytki po przypadkowym zachlapaniu ich wodą podczas kąpieli. Warto jednak pamiętać, że ogrzewanie podłogowe jest nieco mniej wydajne niż konwekcyjne, a także wykazuje sporą bezwładność cieplną. Dlatego należy je umieszczać w łazienkach używanych regularnie, w których chcemy utrzymać stałą temperaturę.


Grzejniki elektryczne do łazienki – wygoda i skuteczność

Wiele osób decyduje się na montaż praktycznych, elektrycznych grzejników łazienkowych. Można postawić na modele przytwierdzone na stałe do ściany lub rozwiązania przenośne. Spory wybór różnych modeli znajduje się choćby na stronie Econovli.

Co daje grzejnik elektryczny? Pozwala szybko podnieść temperaturę nawet w mocno wychłodzonych przestrzeniach. Dzięki temu nadaje się do pomieszczeń używanych okazjonalnie lub takich, które wymagają dogrzania, na przykład podczas kąpieli dziecka. Zdarza się, że grzejniki stosuje się samodzielnie, zwłaszcza w małych łazienkach, w których nie ma innej instalacji grzewczej. Częściej jednak stanowią uzupełnienie na przykład dla ogrzewania podłogowego.


Komfort cieplny i budowanie przyjemnej przestrzeni

Łazienka przyjazna użytkownikom musi być dobrze ogrzana. Pozwala to wykonywać wszelkie czynności higieniczno-pielęgnacyjne oraz relaksować się, zawsze w optymalnych warunkach. Warto zatem postawić na dobre i sprawdzone ogrzewanie – dla komfortu własnego i bliskich.

artykuł partnera
Na co dzień, prosty i klasyczny, a od święta mieszczący wielu biesiadników – taki właśnie jest stół rozkładany. Co w sobie skrywa? Nowoczesne mechanizmy i przemyślane rozwiązania, pozwalające w mgnieniu oka powiększyć jego powierzchnię.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.