Jak zabudować kominek elektryczny? Instrukcja krok po kroku
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostaną użyte. Jak więc zabudować kominek elektryczny? Podpowiadamy!
Kominek elektryczny – dlaczego warto go zabudować?
Kominek elektryczny to doskonała alternatywa dla tradycyjnych modeli. Jego główną funkcją jest dekorowanie przestrzeni, choć wiele modeli może stanowić również dodatkowe źródło ogrzewania. Dlaczego warto wybierać warianty do zabudowy? Wśród korzyści wymienia się m.in.:
- estetykę i nowoczesny wygląd – wbudowany kominek idealnie komponuje się ze ścianą, nadając wnętrzu minimalistyczny i nowoczesny charakter;
- oszczędność miejsca – zabudowa kominka nie zajmuje przestrzeni na podłodze, co jest szczególnie ważne w małych pomieszczeniach;
- łatwy montaż – w porównaniu z tradycyjnymi kominkami, zabudowa modelu elektrycznego jest znacznie prostsza i szybsza.
Zabudowa kominka elektrycznego – od czego zacząć?
Przed przystąpieniem do prac budowlanych należy wybrać miejsce montażu. Najlepiej zdecydować się na ścianę, która jest dobrze widoczna, by wyeksponować kominek. Warto wziąć też pod uwagę dostęp do prądu. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Ściana powinna być wystarczająco wytrzymała, by utrzymać ciężar kominka i konstrukcji zabudowy. Ponadto należy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, by uniknąć przegrzania urządzenia.
Jakie materiały są potrzebne do zabudowy kominka elektrycznego?
Kominek elektryczny można zabudować na różne sposoby. Wiele zależy tutaj od pomysłu na aranżację i możliwości architektonicznych. Urządzenie można obmurować cegłą, obłożyć kamieniem, ale też wykorzystać do tego płyty gipsowo-kartonowe i to rozwiązanie jest zdecydowanie najpopularniejsze. Dlaczego? Ponieważ tanio i szybko można odmienić wygląd mieszkania.
Jakie materiały przydadzą się do takiej zabudowy? Przede wszystkim płyty gipsowo-kartonowe ognioodporne, profile metalowe do konstrukcji, wkręty do płyt G-K, taśma spoinowa, masa szpachlowa, gips do wykończenia powierzchni oraz farba do pomalowania ściany.
Oprócz tego przydadzą się jeszcze narzędzia, takie jak wiertarko-wkrętarka, poziomica, miarka, nożyce do cięcia profili metalowych, nożyk do cięcia płyt G-K, szpachelka i papier ścierny do wygładzania powierzchni.
Budowa konstrukcji do zabudowy kominka elektrycznego
Najważniejszym etapem jest stworzenie solidnej konstrukcji, która utrzyma kominek elektryczny. Szkielet wykonuje się z metalowych profili montażowych. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie wymiarów zabudowy. Powinny być one dostosowane do rozmiaru kominka. Dodatkowo trzeba również uwzględnić szczelinę wentylacyjną (ok. 5-10 cm). Następnie za pomocą wkrętów mocuje się poziome i pionowe profile. Warto skorzystać z poziomicy, aby upewnić się, że konstrukcja jest równa.
Kolejny krok to montaż płyt gipsowo-kartonowych. Najpierw należy dociąć je do odpowiednich wymiarów. Następnie płyty mocuje się do profili za pomocą wkrętów. Do uszczelnienia połączeń między płytami warto użyć taśmy spoinowej oraz masy szpachlowej.
Po wykonaniu zabudowy można przystąpić do montażu kominka elektrycznego. Należy wsunąć go do przygotowanej wnęki i podłączyć do gniazdka elektrycznego. W niektórych przypadkach konieczne może być mocowanie do konstrukcji za pomocą specjalnych uchwytów.
Ostatnim krokiem jest wykończenie i malowanie zabudowy. Przy użyciu masy szpachlowej i papieru ściernego należy wygładzić powierzchnię. Następnie pomalować przy użyciu wałka lub pędzla. Zabudowa kominka elektrycznego jest już gotowa!
Zabudowa kominka – na co uważać?
Przy zabudowie kominka elektrycznego można popełnić kilka błędów. Najczęstszym problemem jest brak odpowiedniej wentylacji. Koniecznie trzeba wziąć ją pod uwagę, ponieważ brak cyrkulacji powietrza może doprowadzić do przegrzewania się kominka.
Kolejna kwestia to nieprecyzyjne wymiary. Przy wyznaczaniu konstrukcji nie należy się spieszyć. Źle dopasowana wnęka sprawi, że kominek nie będzie pasował do zabudowy i wszystkie czynności trzeba będzie zacząć od nowa.
Równie istotne jest korzystanie z poziomicy. Lepiej odejść od montażu „na oko”. Krzywa konstrukcja potrafi zepsuć cały efekt.
Ważne jest też korzystanie z materiałów ognioodpornych. Mimo, że mowa o kominku elektrycznym, a nie tradycyjnym, urządzenie potrafi mocno się nagrzewać, zwłaszcza jeśli pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również dogrzewającą pomieszczenie.
Jak zabudować kominek elektryczny – podsumowanie
Zabudowa kominka elektrycznego nie jest trudna, jeśli wykonuje się ją przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych. Z powodzeniem proces ten można wykonać samodzielnie, jednak trzeba pamiętać o odpowiednich materiałach, ale i precyzji. Dzięki zabudowie kominek elektryczny staje się eleganckim, nowoczesnym elementem wystroju wnętrza, na który każdy gość zwróci uwagę.
Artykuł sponsorowany