Ocieplenie bramy garażowej - kiedy to konieczne?
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
Ciepły montaż bramy garażowej – kiedy jest wskazany?
Ciepły montaż, czyli inaczej ocieplenie bramy garażowej, to konieczne rozwiązanie, jeżeli garaż jest bezpośrednio połączony z domem. Dzięki temu znacząco poprawia się izolacja termiczna w budynku, która zapobiega dużym stratom ciepła. To z kolei zwykle przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.
Warto pamiętać, że zamontowana w garażu brama ma stosunkowo dużą powierzchnię. Brak ocieplenia powoduje, że staje się sporym otworem wychładzającym mocno wnętrze. To nie tylko zwiększa koszty ogrzewania, ale może także prowadzić do kondensacji pary wodnej i powstawania wilgoci, co z kolei sprzyja rozwojowi pleśni.
Czy to oznacza, że w innych sytuacjach nie warto decydować się na ocieploną bramę? Nie do końca. Ciepły montaż powinno się rozważyć także w przypadku garażu wolnostojącego, gdy priorytetem jest maksymalizacja efektywności energetycznej budynku (tj. na przykład w budynkach o podwyższonym standardzie energetycznym).
Ocieplenie bramy garażowej – o tym też należy pamiętać
O ociepleniu bramy nie mogą zapomnieć także np. właściciele domu energooszczędnego. Jest to wówczas kwestia kluczowa, ponieważ garaż może stać się jednym z głównych miejsc obniżających współczynnik ciepła całego budynku.
Poza tym coraz częściej zdarzają się sytuacje, że ta część domu przekształcana jest w miejsce do pracy, pralnię, pomieszczenie do treningów lub dodatkową część mieszkalną. Każdy, kto ma tego typu plany, na bliższą lub znacznie dalszą przyszłość, powinien już na samym początku postawić na ciepły montaż bramy garażowej.
Na czym polega ocieplenie bramy garażowej?
Ciepły montaż bramy w garażu nierzadko określa się mianem warstwowego. Polega on na zdystansowaniu pionowego kątownika od ściany, w efekcie czego powstaje przekładka. Ta z kolei umożliwia zastosowanie dodatkowej uszczelki. Tym samym połączenie bramy z murem staje się szczelniejsze i zmniejszają się straty ciepła.
Do ocieplenia bramy wykorzystuje się różnego rodzaju materiały. To na przykład:
- pianka poliuretanowa,
- taśmy izolujące,
- klej uszczelniający.
Mimo że ciepły montaż jest droższy niż standardowy, nie należy się tym zrażać. Ocieplenie bramy garażowej pozwala na spore oszczędności w dłuższej perspektywie. Jest to sposób na mniejsze rachunki za ogrzewanie domu.
Czy można samodzielnie ocieplić bramę w garażu?
Co prawda samodzielne ocieplenie bramy garażowej nie jest niemożliwe, ale takie rozwiązanie najczęściej nie daje oczekiwanych rezultatów. Lepiej powierzyć to zadanie fachowcom lub ekipie producenta. Specjaliści mający wiedzę i odpowiednie umiejętności przeprowadzą precyzyjnie wszystkie prace. Pozwala to również uniknąć utraty gwarancji na skutek błędów montażowych.
Ocieplenie bramy garażowej segmentowej – zaufaj producentowi BramTECH (https://www.bramtech.com.pl/bramy-garazowe-segmentowe)! Powierz to ekspertom i zapomnij o nieprzyjemnym chłodzie oraz wysokich kosztach ogrzewania.
Artykuł sponsorowany.