240 tys. użytkowników
681148 zdjęć, 903594 komentarzy
27 osób online

Numer księgi wieczystej - jak długo ważne są dane zawarte w dokumencie?


Chcesz kupić nieruchomość? A może interesuje Cię ustalenie statusu na przykład działki, jaką ma ktoś w rodzinie? Te informacje można znaleźć w księdze wieczystej. Jakie wymagania trzeba spełnić, by móc z niej skorzystać? 




Dowód osobisty nieruchomości, czyli księga wieczysta

Informacje zawarte w księdze wieczystej dotyczą niemal każdego gruntu oraz posesji. Ich gromadzenie, przechowywanie i zakres gromadzonych danych reguluje Ustawa o Księgach Wieczystych z 6 lipca 1982 roku z późniejszymi zmianami. 

Dokument pomaga uzyskać wiele ważnych informacji. Począwszy od tych, z których dowiadujemy się, kto jest właścicielem nieruchomości, a kończąc na dokładnych danych metrażowych, na przykład ilości pokoi w mieszkaniu lub domu. Numer księgi wieczystej jest stały i to właśnie tam przechowywane są kolejne aktualizacje, jakie dotyczą na przykład nieruchomości gruntowych.

Przyjmując, że jakiś czas temu działka była ujęta w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako rolna, ale później zmieniła swój statut na budowlaną, informacja o tym zostanie odnotowana w księdze wieczystej. Tak samo, jak zmiana właściciela nieruchomości. To duże ułatwienie, które znacząco pomaga w analizie stanu prawnego interesującej nas posesji. Osoba zainteresowana zakupem może uzyskać najważniejsze dane w zasadzie w kilka minut, bez wychodzenia z domu. Zwłaszcza teraz, w erze pandemii, jest to ogromne ułatwienie - mówi Michał Dawidowicz, specjalista z portalu BlogKredytowy.pl.

Jak długo ważne są informacje z księgi wieczystej?

Istnieje domniemanie, że informacje zawarte w tym dokumencie nie mają z góry ustalonego terminu ważności. Oznacza to, że możemy dysponować odpisem na przykład sprzed kilku lat i możemy domniemywać, że wciąż jest on ważny. Nie jest to jednak dobry pomysł na obronę swoich racji w razie wystąpienia ewentualnych nieścisłości.

-Załóżmy, że mamy odpis księgi mieszkania, które chcieliśmy kupić trzy lata temu, ale wtedy nie doszło do transakcji. W tym czasie mógł się zmienić właściciel, a sama nieruchomość mogła stać się elementem obciążenia bankowego. Trzeba o tym pamiętać i starać się o możliwie aktualny odpis - dodaje Dawidowicz. 

Co do zasady, utarło się domniemanie, że dokument jest ważny nie więcej niż trzy miesiące. Coraz częściej można spotkać się z wykładnią, która jeszcze bardziej skraca ten czas. Czasem nawet do 30 dni. Wszystko po to, aby chronić potencjalnego kupującego, by zapewnić mu możliwie najświeższą wiedzę o nieruchomości.

Jeśli więc interesuje Was odkup na przykład posesji wolnostojącej, a sprzedający pokazuje odpis dokumentu sprzed kilku lat czy choćby miesięcy, to w oczach kupującego taki dokument nie powinien być rzetelnym źródłem informacji. Lepiej zapłacić za nowy, uaktualniony odpis. Tym bardziej że ceny nie są zbyt wygórowane.

Księgi wieczyste online

Skończyły się już czasy, kiedy uzyskanie danych z rejestru ksiąg było czasochłonne. Są to dokumenty jawne, które od pewnego czasu są ogólnodostępne na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości. Ustawodawca wymaga jednak znajomości numeru księgi. 

Można go ustalić drogą urzędową, skorzystać z jednego z wielu portali oferujących EKW, czyli elektroniczne księgi wieczyste lub otrzymać numer księgi od właściciela. Co ważne, każda z tych ścieżek zapewnia szybki wgląd do aktualnej wersji dokumentu.

Księga występuje w formacie XX0X/0000000/0, gdzie pierwsze cztery znaki (litera, litera, cyfra, litera) są skrótem Sądu Rejonowego, w którego obrębie znajduje się dana nieruchomość. Kolejne cyfry to indywidualny numer ewidencyjny księgi, który jest nadawany przez sąd. Czasem może zdarzyć się, że starsze księgi mają jeszcze z przodu dwa dodatkowe zera. Na samym końcu, za ukośnikiem, znajduje się losowo generowana przez system liczba.

Gdy dysponujemy numerem księgi, nie pozostaje nam już nic innego, jak ustalić, czy wszystkie niezbędne dane, jakie są dla nas interesujące, zostały zawarte w dokumencie. Dobrze pamiętać też o tym, że w kwestii aktualizacji ksiąg przyjmuje się tak zwaną regułę pierwszeństwa praw wpisanych. Oznacza to, że liczy się kolejność dodania wpisów, gdzie te wcześniejsze są z natury ważniejsze od kolejnych, nowszych. 

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem
artykuł partnera
W ciągu ostatnich kilkunastu lat domowe łazienki przeszły prawdziwą rewolucję. Od miejsc z podstawowym wyposażeniem, które miały ułatwiać domownikom dbanie o codzienną higienę, stały się przestrzenią łączącą funkcjonalność z komfortem i estetyką.
więcej
artykuł partnera
Sztukateria oraz elementy dekoracyjne ścienne potrafią ożywić każde wnętrze i nadać mu niepowtarzalny charakter, dlatego koniecznie sprawdź i przetestuj różne zestawienia, które będą prezentować się najlepiej na Twoim fragmencie ściany.
więcej
artykuł partnera
Przedsiębiorstwa z sektora budowlanego prowadzone przez Polaków od lat cieszą się uznaniem na niemieckim rynku. Naszych rodaków docenia się za zachodnią granicą przede wszystkim za wysoką jakość świadczonych usług oraz solidność w działaniu ...
więcej
artykuł partnera
Metalowe domki narzędziowe są popularnym wyborem wśród ogrodników i majsterkowiczów ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i funkcjonalność. Stanowią one doskonałe rozwiązanie do przechowywania narzędzi ogrodniczych ...
więcej
artykuł partnera
Płyta meblowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli oraz różnych elementów wykończenia wnętrz. Dzięki niej nie musisz szukać pasujących modelów mebli do mieszkania - możesz samodzielnie wykonać półki czy potrzebne szafki.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.