240 tys. użytkowników
681817 zdjęć, 903254 komentarzy
53 osoby online

Przechowywanie opon – jak przygotować odpowiednie warunki w garażu lub piwnicy?


Przechowywanie kompletu opon oczekujących na zmianę sezonu może nastręczać problemów. Z jednej strony mają one całkiem spore gabaryty, a z drugiej nie można ich ułożyć byle jak, i byle gdzie – niewłaściwie przechowywane opony mogą się odkształcić lub zniszczyć. W jaki sposób składować opony w domu, piwnicy, komórce lub garażu, aby zapewnić im komfortowe warunki i utrzymać je w dobrym stanie?





W jakich warunkach przechowywać opony?

Niekorzystne czynniki wpływają na przyspieszone starzenie się gumy, z której produkuje się opony. Dlatego miejsce składowania ogumienia powinno spełniać określone warunki. Przede wszystkim opony nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie słońca ani skrajnych temperatur. Dlatego lepiej odpuścić sobie przechowywanie opon na balkonie, ale również przy oknie wpuszczającym światło bezpośrednio na opony. Optymalna temperatura to od około -5 do +25 stopni Celsjusza. Najlepiej, jeżeli nasze letnie opony będą zimować w pomieszczeniu z dodatnią temperaturą powyżej 7 stopni Celsjusza. Zapewnienie ujemnej temperatury oponom zimowym przechowywanym w sezonie letnim jest raczej niemożliwe, ale warto, aby w pomieszczeniu było możliwie chłodno. 

Sposobem na uniknięcie konieczności składowania drugiego kompletu poza sezonem są opony całoroczne – można je nabyć na https://www.sklepopon.com/opony/caloroczne
Pomieszczenie, w którym znajdują się nasze opony, powinno być regularnie wietrzone, a wilgotność powietrza nie powinna przekraczać w nim 70%. Ponadto opony muszą być ułożone z dala od środków chemicznych, jak rozpuszczalniki, lakiery czy inne płyny – ich opary niekorzystnie wpływają na gumę. Opony nie powinny również być składowane blisko źródeł ciepła, jak piece czy rury od ogrzewania, gdyż może to spowodować ich odkształcenia. Jeżeli uda się nam wygospodarować przestrzeń zapewniającą optymalne warunki, pozostaje przygotować wygodne miejsce dla opon – odpowiednia pozycja ich składowania jest zależna od tego, czy przechowujemy same opony, czy też kompletne koła.

Jak przechowywać opony bez felg?

Przechowywanie opon bez felg jest nieco trudniejsze, gdyż są one bardziej podatne na odkształcenia. W efekcie jest tylko jeden sposób, aby zrobić to prawidłowo. Opony należy ustawić pionowo na bieżniku, jedna obok drugiej. Pomocne mogą być przy tym specjalne stojaki na opony. Stojaki z możliwością mocowania do ściany pozwalają składować opony w przestrzeni pod sufitem, co przekłada się na oszczędność miejsca. 
Opony bez felg pod żadnym pozorem nie powinny być wieszane na hakach ani ustawiane jedna na drugiej – to bardzo prosty sposób na spowodowanie odkształceń, które sprawią, że koła nie będą się zachowywać prawidłowo podczas jazdy. Należy również pamiętać, aby co 2-3 tygodnie obrócić opony o około 1/3 obrotu. Dzięki temu nacisk nie będzie bez przerwy rozłożony na jeden punkt na powierzchni bieżnika, co również prowadzi do odkształceń i zniszczenia opon. 

Przechowywanie opon zamontowanych na felgach stwarza więcej możliwości

Opony z felgami zapewniają większą dowolność przechowywania. Można ułożyć je pionowo na bieżniku jedna obok drugiej tak, jak opony bez felg. Można je także ułożyć w stos, jedno koło na drugim. Warto pamiętać o tym, aby nie układać ich bezpośrednio na podłożu – dobrze jest rozłożyć fragment np. tektury lub styropianu – szczególnie jeżeli nawierzchnia jest chropowata. Tekturą można oddzielić również poszczególne koła. Innym rozwiązaniem są specjalne haki lub wieszaki na opony z felgami – dzięki nim można powiesić koła na ścianie, co zapewnia szczególną oszczędność miejsca. 
Jeżeli przechowujemy opony z felgami, należy zadbać o to, aby były napompowane do odpowiedniego ciśnienia. W przeciwnym razie może dojść do ich odkształcenia. Opony na felgach również warto obracać i przekładać, aby zmieniać ich pozycję, lub kolejność, jeżeli są ułożone na stosie.

Przechowywanie opon – praktyczne porady

Przed odłożeniem opon na stojak/wieszak/podłogę, warto dokładnie oczyścić ich powierzchnię oraz usunąć kamienie ze szczelin bieżnika. Zabrudzenia pozostawione na oponie nie wpłyną korzystnie na stan gumy, a kamień rozpychający klocki bieżnika przez kilka miesięcy może spowodować uszkodzenia. Aby zapewnić oponom dodatkową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, można każdą z osobna zapakować w specjalny pokrowiec lub worek na oponę. 
Rozsądnie jest także oznaczyć każdą z opon, np. za pomocą kredy, na którym kole była zamontowana – LP od lewy przód, PP od prawy przód, LT od lewy tył i PT od prawy tył. Dzięki temu podczas wymiany opon można przeprowadzić rotowanie kół we właściwy sposób. Przestrzeganie rotowania zgodnie z zasadami przekłada się na bardziej równomierne ścieranie bieżnika, co z kolei pozwala wydłużyć okres użytkowania kompletu opon.

Artykuł Sponsorowany.
artykuł partnera
Nie musisz od razu zatrudniać fachowca, żeby odświeżyć wnętrze. Wiele zadań wykończeniowych z powodzeniem wykonasz samodzielnie – wystarczy trochę czasu, podstawowe narzędzia i dobre przygotowanie. Zobacz, co możesz zrobić własnymi rękami!
więcej
artykuł partnera
Wynajem sprzętu stał się popularnym rozwiązaniem w wielu obszarach rynkowych, w tym w branży budowlanej, eventowej czy informatycznej. W dobie dynamicznie rozwijających się technologii, wynajem sprzętu oferuje elastyczność i oszczędność, co czyni go atrakcyjnym wyborem.
więcej
artykuł partnera
Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku – nie tylko chroni przed kapryśną pogodą, ale także zapewnia komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańcom.
więcej
artykuł partnera
Energooszczędność budynków staje się w Polsce standardem – przepisy prawne w ostatnich latach znacząco zaostrzyły wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej nowych obiektów. Dotyczy to zarówno przepisów budowlanych ...
więcej
artykuł partnera
Materace piankowe oferują szereg korzyści, które znacząco poprawiają jakość odpoczynku. Tego rodzaju modele są wykonane z wysokiej jakości materiału, który jest odporny na odkształcenia i zachowuje swój unikalny kształt przez wiele lat.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.