240 tys. użytkowników
675187 zdjęć, 907067 komentarzy
19 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Kontaktrony - sposób na skuteczną ochronę drzwi i okien


Jednym z głównych elementów kompletnego systemu alarmowego są czujniki magnetyczne, kontaktrony umożliwiają zabezpieczenie drzwi oraz okien przed niepowołanym wejściem, a także pomagają spłoszyć intruza. Dzięki swoim niewielkim wymiarom są bardzo praktyczne, a jednocześnie niewidoczne i mogą stanowić niespodziankę dla złodzieja. Ich bardzo dużą zaletą jest niska cena oraz liczba rodzajów, dzięki czemu każdy z nas może dobrać odpowiednie kontaktrony do swoich potrzeb!Kontaktrony - użyteczność i funkcjonalność

Przede wszystkim należy podkreślić, iż kontaktrony nazywane są magnetycznymi czynnikami, prostota tych części elektronicznych sprawiła, że w obecnym czasie wykorzystywane są przede wszystkim jako czujniki otwarcia drzwi oraz okien. Wraz z postępem technologii oraz rozwojem automatyki kontaktrony znalazły zastosowanie również w układach sprawdzających i napędowych. Jedną z firm, która oferuje bardzo szeroki wybór kontaktronów jest (“kontraktron"), oferowana usługa dotyczy wysokiej jakości kontaktronów, które mogą pracować zarówno w gospodarstwach domowych jak i w innych częściach instalacyjnych!


Czym jest kontaktron i jaka jest jego budowa?

Należy zaznaczyć, iż obecnie dostępne w ofercie kontaktrony składają się z wielu elementów, w których skład wchodzą specjalne dwa styki, zaprojektowane z materiału ferromagnetycznego. Co istotne zamknięte są one w specjalnym pojemniku. Natomiast na zewnątrz znajdują się kable, które służą do umieszczenia kontaktronu bezpośrednio w obwodzie instalacji alarmowych. Czy wiesz, że aby usprawnić jeszcze bardziej działanie styków pokrywa się je metalem szlachetnym między innymi złotem, bowiem gdy podłączysz takie urządzenie do układu elektrycznego, to w momencie zwarcia elementów dochodzi do całkowitego domknięcia obwodu! Bardzo ważną częścią całego układu jest również aktuator, najczęściej jest to magnez bowiem wytwarza on pole magnetyczne. Powinieneś wiedzieć, iż działanie układu jest oparte na wzajemnej pozycji między aktuatorem a kontaktronem.

Rodzaje aktuatorów

Obecnie ze względu na sposób montażu magnesu można wyróżnić 2 rodzaje aktuatorów:

  • aktuator powierzchniowy - kontaktrony z tego rodzaju aktuatorem znajdują zastosowanie przede wszystkim do montażu na powierzchni okien lub drzwi, należy pamiętać aby kontaktron był zamontowany w takich miejscach gdzie nie będzie narażony na zbyt silne pole magnetyczne. Co istotne, elementy układu mogą być przymocowane z użyciem specjalnej taśmy dwustronnej, aczkolwiek w przypadku większych urządzeń montaż przeprowadzany jest za pomocą śruby
  • aktuator wpuszczany - w tym przypadku magnez, który znajduje się w kontaktronie montowany jest z reguły wewnątrz futryn okiennych, jest to również bardziej estetyczne i eleganckie rozwiązanie. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość producentów zarówno drzwi jak i okien sprzedaje wyroby już z zamontowanymi kontaktronami.

Kontaktrony szklane i ich zastosowanie

Należy podkreślić, iż kontaktrony szklane wykorzystywane są także w automatyce oraz w układach różnych maszyn, dzięki ich zastosowaniu możliwe jest precyzyjne ustalenie pozycji tłoków siłowników, które wykorzystywane są na liniach produkcyjnych. Dostępne na rynku kontaktrony w szklanych obudowach można zamontować również wykorzystywać na płytkach drukowanych, tym samym poszerzając zakres działania całego układu!

Wysoka jakość kontaktronów

Części elektroniczne takie jak kontaktrony ostatnim czasem znalazły szerokie zastosowanie nie tylko w samych przedmiotach codziennego użytku, ale również w specjalistycznych urządzeniach oraz innych układach elektrycznych. Wszystkie dostępne w ofercie kontaktrony odznaczają się bardzo wysoką jakością, trwałością i wytrzymałością, pochodzą od sprawdzonych i renomowanych producentów!

Zalety kontaktronów

Wśród wielu zalet kontaktronów można wymienić miedzy innymi:

  • są praktycznie bezawaryjne i bezobsługowe
  • nie reagują na ruch zwierząt w pomieszczeniu, dlatego można je pozostawać w domu
  • niektóre z dostępnych posiadają funkcje wibracyjne
  • mogą być stosowane w miejscach, które wymagają zwiększonego poziomu bezpieczeństwa między innymi: w bankach
  • sprawdzają się idealnie w systemach automatyki domowej, bowiem mają znaczący wpływ na system sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją a tym samym obniżają wysokość rachunków.
Artykuł powstał we współpracy z Partnerem