240 tys. użytkowników
675187 zdjęć, 907067 komentarzy
210 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Jaką szafę wybrać Przesuwną czy może uchylną?

Wybierając szafę do domu, warto kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale także funkcjonalnością konkretnego modelu. Poza stylem i odpowiednimi wymiarami mebla, należy również zastanowić się, który system zamykania okaże się lepszym rozwiązaniem. W ofertach sklepów znajdują się bowiem zarówno szafy przesuwne, jak i uchylne, a każdy z rodzajów niesie ze sobą inne korzyści. Co istotne, dobór odpowiedniego systemu zamykania powinien być uzależniony od metrażu i układu mieszkania. Na jaki model szafy warto się zdecydować?


Jaką szafę wybrać, by być zadowolonym?


Decydując się na zakup szafy do mieszkania, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Oczywiście wybrany model powinien współgrać z pozostałymi elementami wystroju, zarówno pod względem designu, jak i kolorystyki. Jednym z uniwersalnych rozwiązań są m.in. szafy białe, które będą korespondować z szeroką paletą kolorów, a także mogą skutecznie rozświetlić i optycznie powiększyć wnętrze. Nie bez znaczenia jest również wielkość dysponowanego miejsca oraz funkcja, jaką będzie spełniać zakupiony mebel. Na nieco inne kryteria należy bowiem zwrócić uwagę, wybierając szafę do sypialni czy do przedpokoju. Mowa głównie o wymiarach mebla, głębokości wnęki czy o wewnętrznym układzie (obecność drążków, szuflad, koszy na buty itp.). Szafy z tej samej kolekcji bardzo często dostępne są w różnych konfiguracjach, dlatego z łatwością można dopasować model do wymagań wnętrza.

Jednym z kluczowych wyznaczników funkcjonalności jest również system zamykania, który przekłada się na komfort użytkowania domowników. W szafie ubraniowej wpływa on m.in. na szybki dostęp do przechowywanych rzeczy, z kolei jego zły dobór w szafie do przedpokoju może kolidować z ciągami komunikacyjnymi.

Szafy przesuwne – nadal modne!


Miłośnicy nowoczesnych, a zarazem funkcjonalnych rozwiązań z pewnością zwrócą uwagę na szafy przesuwne. To doskonała propozycja dla właścicieli mieszkań o małym metrażu lub o wąskich i wydłużonych pomieszczeniach. W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli szafy przesuwne nie zajmują dodatkowej przestrzeni w trakcie otwierania, ponieważ ich drzwi umieszczone są na specjalnych prowadnicach. System ten sprawdzi się również w pozornie nieustawnych i trudnych do zaaranżowania miejscach m.in. przy skosach na poddaszu, w narożnikach lub we wnęce pod schodami. Szafy rozsuwane zapewniają również szybki i wygodny dostęp do przechowywanych rzeczy, dlatego tak chętnie wykorzystuje się je w różnych pomieszczeniach: od sypialni, przez salon, po domowy gabinet.

Ten system otwierania cechuje się również wysokim potencjałem aranżacyjnym, o czym świadczy choćby szeroki wachlarz dostępnych frontów. Szafa przesuwna z lustrem, poza względami funkcjonalnymi, może również optycznie powiększyć dane wnętrze. Na korzyść tego systemu przemawia także elegancki design i możliwość zamontowania mebla na pełną wysokość pomieszczenia. Co więcej, za drzwiami szaf przesuwnych można z powodzeniem ukryć m.in. sprzęt RTV czy domową spiżarnię.  

Szafy uchylne – klasyka i nowoczesność!


Pomimo ogromnej popularności systemu przesuwnego, szafy uchylne nie tracą swoich zwolenników. Co więcej, w niektórych przypadkach tradycyjne skrzydła okażą się bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem. Dotyczy to szczególnie wąskiej zabudowy (np. pionowa wnęka) lub mebli o płytkich wnętrzach. W odróżnieniu od drzwi przesuwnych, szafy uchylne nie wymagają bowiem montażu torów, które zajmują dodatkowe miejsce. W efekcie nie dochodzi więc do zmniejszenia powierzchni do przechowywania rzeczy wewnątrz mebla.

Co więcej, szafy uchylne dają możliwość jednoczesnego otwarcia pojedynczych skrzydeł, dzięki czemu pozwalają na niezależne korzystanie z dwóch różnych części w tym samym czasie. W przypadku systemu przesuwnego odsłonięcie jednej strony mebla prowadzi jednocześnie do zasłonięcia drugiej. Co więcej, szafa uchylna stwarza również duże możliwości aranżacyjne. W ofercie sklepów dostępne są modele odznaczające się zarówno nowoczesnym, jak i klasycznym designem. To, w połączeniu z bogatą paletą barw, a także szerokim wachlarzem materiałów i uchwytów, sprawia, że szafy uchylne można z łatwością dopasować do każdego stylu wnętrzarskiego.