240 tys. użytkowników
675187 zdjęć, 907068 komentarzy
165 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Osad i kamień w łazience? Jak i czym usunąć uporczywe zabrudzenia?


Usuwanie kamienia i osadów w łazience nie musi być czasochłonnym zajęciem! Brud gromadzi się niemal wszędzie – na umywalce, bateriach, w wannie, toalecie, na płytkach i pod prysznicem. Jak i czym go usunąć? Znamy odpowiedź na pytanie – poznasz ją w tym artykule!


Domowe sposoby na kamień i osad w łazience uwzględniają przede wszystkim zastosowanie octu oraz sody oczyszczonej. Jednak w zależności od tego, co czyścimy, mamy do wyboru kilka wariantów mieszanek i metod czyszczenia. W tym artykule podpowiadamy, co zrobić, gdy usuwanie kamienia octem nie zadziała, jak poradzić sobie z osadami z wody i mydła oraz podajemy przepis na skuteczny domowy odkamieniacz.


Osad i kamień w łazience – skąd się biorą?

Zanim przejdziemy do praktycznej części artykułu, warto wiedzieć, skąd się bierze kamień w łazience. Okazuje się, że winowajczynią jest twarda woda, która cechuje się dużą zawartością minerałów, a konkretnie soli magnezu i soli wapnia. Wysoka temperatura sprawia, że wytrąca się z niej węglan wapnia, tworzący osad. Z czasem osad się nawarstwia, dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie łazienki i armatury łazienkowej.

Warstwa osadu może zatkać perlator w kranie czy otwory w słuchawce prysznicowej, blokując tym samym ciśnienie wody. Może też utrudniać korzystanie z armatury, na przykład blokować odkręcanie kurków. Kamień i osady to nie tylko więc nieestetyczne zabrudzenia, ale naloty, które wpływają na żywotność armatury, ale też na komfort codziennego użytkowania.


Jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem?

Czyszczenie łazienkowych płytek, zwłaszcza takich pokrytych nalotem z kamienia, nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Często stosowane środki, których zadaniem jest zmiękczenie kamienia i ułatwienie jego usunięcia, okazują się nieskuteczne, stąd decydujemy się szorować. To z kolei sprawia, że prosta pozornie czynność staje się męcząca fizycznie.

Do usuwania kamienia z płytek pod prysznicem możemy zastosować tradycyjne i ekologiczne środki jak ocet, kwasek cytrynowy i soda. Możemy też działać bardziej efektywnie, używając myjki parowej. Parownica wykorzystuje do czyszczenia wysokie ciśnienie i temperaturę pary. Zaletą jest nie tylko łatwość czyszczenia i higieniczna wręcz praca (bez ochlapywania się i brudzenia), ale także antybakteryjne właściwości pary, co w łazience ma ogromne znaczenie! Na przykład urządzenia parowe Kärcher zabijają na gładkich i twardych powierzchniach domowych do 99,999% wirusów otoczkowych, takich jak np. koronawirus lub wirus grypy oraz bakterie.

„Już nawet podstawowy i najprostszy model Kärcher SC 1 pomoże nam szybko usunąć zabrudzenia w kuchni czy łazience. W zestawie znajduje się dysza power, która zwiększa skuteczność odspajania brudu, docierając przy tym bez problemu do kątów, szczelin i narożników. Jest poręczna i przez to wygodna w obsłudze oraz łatwa do przechowywania. Parownica ma na wyposażeniu dyszę ręczną i dysze do detali, okrągłą szczotkę i powłoczkę z mikrofibry na dyszę ręczną (dzięki niej możemy czyścić płytki z kamienia)” – czytamy na stronie lazienkowy.pl: Jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem, z kabiny, wanny i baterii: kamień w łazience >>Czym usunąć kamień w sedesie?

W przypadku sedesu możemy zdecydować się na czyszczenie kamienia octem lub kolą. Oba środki świetnie rozpuszczają nagromadzone osady i rdzę. W przypadku silnych zabrudzeń zaleca się pozostawić je na dłużej, na przykład na noc. Jeżeli jednak to nie pomoże, z pomocą przychodzi ponownie myjka parowa. Jak to działa?

„Wystarczy tylko zbliżyć dyszę parową do zabrudzonego miejsca, a po chwili osady zaczną znikać. Na bardziej oporne zacieki przyda się szczotka nakładana na dyszę parową. Tym sposobem można oddziaływać na brud silnym strumieniem pary i dodatkowo szorować.[...] Jeżeli mamy do czynienia z naprawdę dawno nieczyszczoną toaletą, w której zebrała się porządna warstwa kamienia, to najpierw muszlę klozetową spryskajmy octem albo roztworem wody z kwaskiem cytrynowym, pozostawmy na jakiś czas, a dopiero potem zabierzmy się za czyszczenie parowe” – czytamy na stronie Kamień w toalecie: jak usunąć kamień z WC? >>

Mycie kabiny prysznicowej i wanny

Kabina prysznicowa też może być higienicznie czysta, i to bez wysiłku! Jak zwykle pomoże nam w tym moc pary, ponieważ w praktyce ocet i soda mogą okazać się nieefektywne, zwłaszcza przy usuwaniu kamienia z kabiny prysznicowej ze szkła lub z tworzywa.

Zaletami myjki parowej do czyszczenia kabiny i wanny są między innymi:

  • uniwersalność, czyli dostosowanie do każdego tworzywa;
  • czyszczenie nawet trudno dostępnych miejsc, w tym na łączeniach i uszczelki;
  • nie niszczy i nie rysuje powierzchni;
  • bezpieczeństwo, ponieważ nie trzeba sięgać po silne detergenty;
  • szybkość i wygoda stosowania;
  • czystość i blask bez polerowania.

Do tych zalet należy dorzucić fakt, że para nie powoduje matowienia armatury, co jest tak częste przy zastosowaniu nieodpowiednich środków.

Domowy odkamieniacz do fug

Pomocny w walce z kamieniem i zabrudzonymi fugami może okazać się domowy odkamieniacz. Przygotujemy go bardzo prosto. Standardową pastą na kamień na fugi jest soda oczyszczona połączona z ciepłą wodą. Podobnie działa proszek do pieczenia. Jednak nawet tak przygotowana pasta wymaga od nas szorowania – najpierw nakładamy ją na fugi lub zabrudzenia, odczekujemy, a następnie szorujemy szczoteczką.

Najwygodniejszym sposobem będzie użycie parownicy. Dzięki niej szybko wyczyścimy nie tylko fugi i silikon, ale również kabinę, kafelki i armaturę. W tym celu najlepiej wykorzystać dodatkowe akcesoria.

„Do czyszczenia fug w łazience potrzebna będzie specjalna dysza, którą znajdziemy w zestawie z parownicą. Warto wybrać urządzenie wyposażone w niewielką okrągłą szczotkę, co zdecydowanie ułatwi zadanie. Do silikonu w łazience lepiej jednak użyć malutkiej dyszy, która go nie uszkodzi” - radzi Kärcher.

Co więcej, myjka to urządzenie wszechstronne i nie tylko z jej pomocą usuniemy nagromadzony kamień i osady z mydła na fugach, płytkach łazienkowych, ale też doczyścimy sedes, umyjemy krany, ale też wykonamy porządki w innych częściach domu, np. w kuchni, oraz umyjemy szyby i lustra. To ona jest odpowiedzią na to, jak i czym szybko usunąć kamień w łazience i osady z mydła. Postaw na parę!


Artykuł powstał we współpracy z Partnerem