240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
297 osób online

Projekt domu roku - piękny, prosty i funkcjonalny. Marzenie każdej rodziny!


Zdecydowanie dobrze jest w dzisiejszych czasach posiadać dom. Jeśli mamy działkę lub też planujemy jej zakup, warto zastanowić się, na czym nam zależy najbardziej. Niewielka działka to dziś żadne ograniczenie. Gotowe projekty małych domów są świetnie dopasowane pod potrzeby klientów, a ich wysoka jakość wykonania sprawia, że biorąc do ręki plan, poczujemy, jak niewiele zostało, aby zrealizować swoje marzenie. Jeśli posiadamy większą działkę, musimy się skupić po prostu na innym projekcie.



Co powinien posiadać projekt?


Warto brać pod uwagę tylko dobre projekty domów. Co to jednak znaczy? To znaczy, że musi się w nim mieszkać komfortowo i wygodnie. Wszystkie współczesne projekty mają kilka punktów wspólnych, na które warto zwrócić uwagę przed zagłębianiem się w detale. Przede wszystkim jest to otwarta strefa dzienna i dodatkowy pokój na parterze. Oprócz tego na planie przyszłego domu musi być wyrysowane dodatkowe pomieszczenie w charakterze zaplecza gospodarczego. Istotny będzie również garaż, bez którego trudno dziś się obyć. Ostatnią ważną rzeczą będzie otwarcie domu na ogród - czy to przez duże salonowe okna, czy to przez piękny, przestronny taras.

Czy domy parterowe są lepsze?


W ostatnich latach większość klientów decyduje się na projekty domów parterowych. Powód takiej decyzji jest dosyć prosty - taki dom jest przede wszystkim tańszy w utrzymaniu. Jeśli gustujemy w niewielkich domach, nie musimy urządzać poddasza użytkowego, jeśli jednak chcemy posiadać dom parterowy, a lubimy mieć sypialnie na wyższym piętrze, warto rozważyć projekty właśnie z poddaszem użytkowym. Dom tego typu jest doskonałym pomysłem, jeśli nasza działka jest dosyć duża - wtedy będziemy w stanie zmieścić w nim tyle pomieszczeń, ile potrzebujemy.

Kiedy warto wybrać opcję tarasu?


Jeśli chcemy, aby nasz dom spełniał nie tylko funkcję mieszkalną, ale również rekreacyjną, warto zdecydować się na taras. Jego wielkość uzależnijmy od swoich oczekiwań, warto jednak spojrzeć na Domy z dużymi tarasami: 5 gotowych projektów domów parterowych z wyjściem na taras, aby zainspirować się lub znaleźć projekt idealny dla siebie i swojej rodziny. Taras pozwala cieszyć się piękną pogodą podczas każdej pory dnia.

Jaki jest koszt zakupu projektu i czy można w nim dokonywać zmian?


W zależności od naszych oczekiwań i wymagań, czyli od tego jak duży ma być dom i jak bardzo jego kubatura ma być skomplikowana, będzie to koszt rzędu od kilku tysięcy w górę. Zwykle wszędzie można dodawać delikatne zmiany. Wszystko zależy od konkretnego projektu. Zmian dokonuje się z pomocą architekta, który wprowadzając je, uwzględni przepisy oraz, przede wszystkim, nasze bezpieczeństwo. Każda zmiana jednak zwykle kosztuje, dlatego warto wybrać projekt, który będzie spełniał wszystkie lub chociaż prawie wszystkie nasze wyobrażenia.

Ile czasu zajmuje budowa domu z projektu?


Tu również wszystko zależy od projektu, który będzie najbliższy naszym planom. Jednak tu jeż też kwestia tego, jak bardzo zdecydowani jesteśmy i czy już na etapie projektu wiemy, jakich materiałów mniej więcej będziemy potrzebować. Istnieje oczywiście wiele dróg budowy domu, ale począwszy od formalności do momentu, w którym będziemy się meblować może minąć zarówno rok, jak i kilka lat. Istnieją firmy budowlane, które za zgodą inwestora zajmują się również zakupem materiałów według zakupionego projektu i naszych uwag. Warto zainteresować się tym tematem wcześniej, jeśli wiemy, że w trakcie budowy nie będziemy mieć czasu na bieżące zamówienia, zakupy i organizację pracy.

Czy projekt to już wszystko, czego potrzebujemy?


Zakup dobrego projektu domu, najlepiej parterowego z tarasem, to duży krok, ale nie jedyny, który musimy zrobić w stronę naszego marzenia. Jeśli posiadamy działkę, to jest już lepiej. Trzeba jednak pamiętać o szeregu formalności, których musimy dopełnić. Będą to zarówno sprawy związane z mediami dochodzącymi do działki, z pozwoleniem na budowę, jak i późniejszym doprowadzeniem, na przykład, prądu. Nasza determinacja będzie kluczowa, jednak z wymarzonym projektem będziemy działać zdecydowanie skuteczniej.

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.
artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.