240 tys. użytkowników
674799 zdjęć, 904993 komentarzy
129 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Kto odpowiada za ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania?


Przyjęło się, że wynajmowane mieszkanie ubezpiecza jego właściciel. Najczęściej wybór pada na podstawową polisę obejmującą ochroną mury. A co z majątkiem najemcy?
Wielu młodych ludzi w Polsce decyduje się na wynajem mieszkania. Pokolenie urodzone po 1990 roku później zakłada rodziny, nie chce wiązać się na stałe z jednym miastem. Podjęcie decyzji o przeprowadzce do innego miasta, bo tam otrzymali świetną propozycję pracy, nie stanowi żadnego problemu. Współcześni nomadzi zamiast kupować, wynajmują mieszkania, a że nierzadko świetnie zarabiają, gromadzą w nich wartościowe przedmioty. I tutaj rodzi się pytanie: jak zabezpieczyć te dobra w wynajmowanym mieszkaniu?

Co obejmuje ubezpieczenie dla najemcy?

W przypadku gdy właściciel ubezpiecza wyłącznie mury, po kradzieży lub pożarze najemca nie odzyska wartości utraconych rzeczy ani nie dostanie za nie rekompensaty. Przedmioty wartościowe, które przechowujesz w wynajmowanym mieszkaniu, możesz samodzielnie ubezpieczyć. Nie tylko własne, ale również te, które otrzymałeś od pracodawcy, lub sprzęt wypożyczony. Taka polisa może zawierać też OC najemcy, które będzie obejmować również rzeczy twoich gości.

Ubezpieczenie dla najemcy ma zastosowanie nie tylko w przypadku kradzieży, ale również zalania czy pożaru. Nie wszystkie mieszkania do wynajęcia są kompletnie wyposażone. Zdarza się, że najemca ma własne sprzęty AGD, telewizor czy meble. Mogą one zostać zniszczone w wyniku szkody powstałej w mieszkaniu, ale wówczas standardowe ubezpieczenie nie będzie obejmowało zwrotu kosztów utraconych sprzętów. Inaczej sytuacja ma się w przypadku, gdy najemca ma ubezpieczenie – wówczas otrzyma odszkodowanie za mienie, które zostało zniszczone.

Z założenia polisa OC, która może być częścią ubezpieczenia dla najemcy, to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, zatem stanowi zabezpieczenie również na wypadek spowodowania szkody innym osobom. Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania obejmuje zniszczenie mienia innych osób również przez dzieci i zwierzęta domowe.

Ubezpieczenie dla właściciela mieszkania

Osoby, które wynajmują swoje mieszkania, z reguły ograniczają się do ubezpieczenia murów. Nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ zapewnia wyłącznie podstawową ochronę. Jeśli do tematu wynajmu podchodzisz w kategoriach zarobkowych, powinieneś lepiej zabezpieczyć swoją inwestycję. Nowoczesne ubezpieczenia oferują dużo większy zakres ochrony i najczęściej są to rozwiązania bardzo rozbudowane.

Ciekawym produktem jest ubezpieczenie dla osób wynajmujących mieszkanie. Może ono obejmować zarówno odszkodowanie za szkody wyrządzone przez najemców, jak i te powstałe bez niczyjej winy. Ponadto taka polisa skonstruowana jest z myślą o ochronie wynajmującego i lokatorów. Na przykład gdy mieszkanie zostanie zalane lub spłonie, to ubezpieczyciel weźmie na siebie koszty zapewniania mieszkania zastępczego lokatorom. Oczywiście na określony czas, co nie zmienia jednak faktu, że mocno odciąża to właściciela w trudnej sytuacji.

Wynajmowane mieszkanie ubezpieczyć może zarówno właściciel, jak i najemca. W obu przypadkach warto wybierać polisy dedykowane o szerokim katalogu ryzyk.


Artykuł powstał we współpracy z Partnerem