240 tys. użytkowników
674799 zdjęć, 904993 komentarzy
129 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Jak urządzić przedpokój?


Przedpokój to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu oraz mieszkaniu. Pełni ono przede wszystkim funkcję użytkową, ale także i typowo reprezentacyjną. Jest bowiem pierwszym, co goście widzą po przekroczeniu naszego progu. Największym kłopotem z zagospodarowaniem tej powierzchni bywa zazwyczaj to, że jest ona niewielka. Z tego względu mamy nieco małe pole do popisu, a zmieścić się tam musi kilka najważniejszych mebli oraz podstawowych akcesoriów. Wymaga to planu, umiejętności dobrego gospodarowania powierzchnią oraz źródeł inspiracji.
Co powinno znaleźć się w przedpokoju?

Meble do przedpokoju powinny obejmować przede wszystkim szafkę na buty. Są to meble wąskie, ale wysokie. Można w nich pomieścić zazwyczaj buty do rozmiaru 42. Z tego względu jeśli domownicy posiadają większe buty, konieczne może okazać się zakupienie szafki pod specjalny wymiar. Alternatywą dla niej może okazać się również ławka na buty. Jeśli będzie ona wyposażona w siedzisko, wówczas stanie się idealnym miejscem do zakładania oraz ściągania butów.

Koniecznym elementem wyposażenia, jest także wieszak do przedpokoju. Jeśli jest tam mało miejsca, to spełni on lepiej swoje zadanie niż duża szafa. Wieszak może być stojący i mieć miejsce na płaszcze, szaliki, kapelusze itp. Można jednak zdecydować się również na wieszak ścienny. On jednak zazwyczaj gwarantuje mniej miejsca. Na rynku można jednak spotkać i bardziej takich wieszaków ze specjalną półką, na której można znaleźć miejsce na typową galanterię zimową.

Końcowym elementem wykańczającym, jest lustro do przedpokoju. Może być ono wmontowane w szafę lub być zawieszone na ścianie. Warto by było nieco większych rozmiarów.

Jakimi materiałami wykańczać przedpokój?


W przedpokoju zazwyczaj sporo się dzieje. Wchodzi się do niego z zewnątrz, dlatego to właśnie to miejsce jest najbardziej narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Jak zminimalizować ich widoczność? Przede wszystkim warto w przedpokoju zastosować tradycyjne tynki cementowo-wapienne, które są trwalsze i bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

W przedpokojach dobrze jest wykorzystywać również farby posiadające zmywalną powierzchnię. Łatwiej będzie wówczas zapanować nad śladami butów na ścianie, jakimiś resztkami błota itp. Takie pomieszczenia warto również wykończyć płytkami, w kontekście podłogi. Panele mogą oczywiście także się dobrze sprawdzić, jednak zazwyczaj są one dużo mniej odporne na wilgoć i działanie wody. Nie są również tak łatwe w sprzątaniu, jak standardowe płytki.

Meble do przedpokoju, jakieś wieszaki, szafki na buty czy też lustra do przedpokoju, to elementy podstawowego wyposażania. W korytarzu natomiast warto zadbać również o dekoracje. Może być to jakiś obraz na ścianie, klasyczny parasolnik lub ciekawa wycieraczka. Warto pobawić się w tym pomieszczeniu dodatkami.

Jaki budżet przeznaczyć na aranżację przedpokoju?


Dokonując remontu czy też urządzając przedpokój po raz pierwszy warto mieć świadomość tego, że jest to ważne pomieszczenie każdego domu i mieszkania. Pełni ono rolę reprezentacyjną, ale pozwala także na przechowywanie obuwia oraz okryć wierzchnich. Dobrze zatem zainwestować w solidną bazę, przede wszystkim stawiając na jakościowe meble, które znajdziesz na swiatdomu.com. Ich codzienne użytkowanie nie powinno destrukcyjnie wpływać na ich wygląd czy też sam sposób działania.

W przypadku przedpokoju ławki na buty, wieszaki czy też nawet mniejsze szafy, są dostępne w przystępnych kwotach. Jednak równie ważne jest zainwestowanie w dobrej jakości materiały wykończeniowe, stanowiące integralną część pomieszczenia.

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem