240 tys. użytkowników
681229 zdjęć, 903617 komentarzy
64 osoby online

Dlaczego nie można mylić ekogroszku z węglem?


Ekogroszek dał się poznać jako niezwykle wydajne i oszczędne paliwo. Niestety, część opinii publicznej nadal porównuje ekogroszek do węgla, powszechnie stosowanego przed laty.




Pamiętajmy, że zmieniła się przede wszystkim technologia spalania paliwa. Kotły na ekogroszek (np. marki Defro) są urządzeniami 5 generacji, posiadającymi certyfikat Ecodesign. Jest to diametralna zmiana, która pozytywnie wpłynęła nie tylko na sprawność urządzenia ale również na jego ekologiczność. Kotły dostępne na rynku spełniają restrykcyjne normy dotyczące emisyjności. Ekoprojekt o efekt walki z zanieczyszczeniem powietrza związanym z tak zwaną niską emisją. Ponadto, wraz z certyfikatem Ecodesign wprowadzono pojęcie sezonowej efektywności energetycznej. Uwzględnia ona wydajność urządzenia grzewczego zarówno podczas pracy z mocą maksymalną jak i obniżoną. Pozwala to rzetelnie ocenić możliwości kotła na ekogroszek. Dzięki temu, piece zasilane tym paliwem są obecnie jednymi z najbardziej oszczędnych urządzeń grzewczych dostępnych na rynku. Nie można również zapominać o różnicach we właściwościach fizyko-chemicznych węgla i ekogroszku. Mimo podobnej struktury, oba paliwa różnią się wieloma cechami, które są decydujące w kontekście ochrony środowiska. Nie dajmy sobie wmówić, że ekogroszek to paliwo takie samo jak węgiel. Źródła ciepła w naszym domu wybierajmy świadomie, dbając o środowisko naturalne oraz zasobność portfela.

Czy różni się ekogroszek od węgla?


Przede wszystkim ekogroszek podlega takim procesom jak wypiekanie i przesiewanie. Dzięki temu, posiada w swoim składzie znacznie mniej popiołu niż węgiel, co pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery. Ekogroszek składa się z wyłącznie z wyselekcjonowanych ziaren. Ilość składników zmniejszających jakość paliwa jest ograniczona do minimum. Ważną kwestią jest również składowanie. Węgiel składowany na zewnątrz, przez co jest narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i w konsekwencji posiada większą wilgotność, niż zapakowany w polipropylenowe opakowanie ekogroszek.
Wysoka wilgotność węgla działa bardzo niekorzystnie na stan techniczny kotła. Wysoka wilgotność jest przyczyną pojawiania się rdzy i emisji szkodliwych związków siarki do atmosfery.

Średnia, orientacyjna kaloryczność ekogroszku (z pośredniej półki cenowej) wynosi od 24 do 26 MJ/kg. Na rynku jest dostępny też ekogroszek klasy premium, którego wartość opałowa dochodzi do 29 MJ/kg. Pamiętajmy że niższa cena ekogroszku zazwyczaj oznacza niższą kaloryczność! Wartość opałowa miału węglowego nie jest zbyt wysoka i zazwyczaj mieści się w przedziale 20 do 25 MJ/kg.
Dzięki optymalnej granulacji, ekogroszek to produkt znacznie łatwiejszy w obsłudze niż zwykły węgiel kamienny. Drobne ziarno paliwa daje możliwość samodzielnej pracy kotłów. Niestety pełna automatyzacja urządzeń grzewczych jest nie możliwa w przypadku starszych pieców zasilanych węglem. Tymczasem, obsługa pieca na ekogroszek (najszersza oferta kotłów Defro) ogranicza się jedynie do uzupełnienia zasobnika, raz na kilka dni.

Kotły na ekogroszek cieszą się ogromną popularnością. Są wybierane zarówno do nowych domów jak i modernizowanych budynków. Są obecnie optymalnym połączeniem ekonomiczności, ekologii i wysokiego komfortu użytkowania. Wynika to zarówno z właściwości samego paliwa jak i rozwoju technologicznego urządzeń grzewczych.

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem

artykuł partnera
Protokół przekazania mieszkania określany jest także jako protokół zdawczo-odbiorczy. Jest kluczowym dokumentem podczas przekazywania nieruchomości między stronami umowy najmu lub sprzedaży. Podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego umożliwia dokładne ustalenie stanu technicznego lokalu ...
więcej
artykuł partnera
Mozaika ceramiczna od zawsze była synonimem artystycznego wyrazu, ale Raw Decor nadaje jej zupełnie nowy wymiar! Abstrakcyjne wzory, żywa kolorystyka - miłośnicy stylu memphis będą zachwyceni!
więcej
artykuł partnera
Zalane mieszkanie to przykra niespodzianka i spore ryzyko finansowe, które może przytrafić się każdemu. Niezależnie od tego, czy woda pochodzi z pękniętej rury, nieszczelnego dachu, czy z mieszkania sąsiada, skutki mogą być poważne i kosztowne.
więcej
artykuł partnera
Budowa domu to wyzwanie, które wymaga odpowiedniego wyposażenia w narzędzia. Warto mieć pod ręką szeroki zestaw, aby móc poradzić sobie z różnymi zadaniami podczas prac budowlanych. W tym artykule przedstawimy kompletną listę niezbędnych narzędzi do budowy domu ..
więcej
artykuł partnera
Na kondycję środowiska wpływa wiele różnych zjawisk, od komunikacji miejskiej, po turystykę masową, rolnictwo czy szeroko pojętą branżę przemysłową. W tym zestawieniu uwzględnić należy także budownictwo, któremu przypisuje się znaczny udział w procesie emisji gazów cieplarniach do atmosfery.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.