240 tys. użytkowników
678927 zdjęć, 907441 komentarzy
282 osoby online

4 pomysły na oszczędzanie wody


Przedstawiamy kilka porad dotyczących zmniejszenia zużycia wody. To świetny sposób, by zaoszczędzić pieniądze i zadbać o ekologię!
Dbajmy o środowisko

Dlaczego oszczędzanie wody jest tak istotne? To kwestia ważna z wielu względów – przede wszystkim chodzi o dobro środowiska naturalnego, którego stan od wielu lat nieustannie się pogarsza. Musimy mieć także na uwadze, że w wielu regionach na świecie brakuje wody; to problem dotyczący coraz większej liczby państw. W związku z tym warto zacząć oszczędzać jej zasoby już teraz, aby w przyszłości nie doświadczyć tego przykrego zjawiska.

Mniejsze zużycie wody to oczywiście również oszczędność pieniędzy. W skali roku mowa o ogromnych sumach – warto zatem zapoznać się z istotnymi wskazówkami na temat tego, jak skutecznie oszczędzać wodę oraz fundusze.

Prysznic zamiast wanny

Wiele osób kocha kąpiele w wannie. To znakomita forma relaksu – przez godzinę, a może nawet i dłużej, można zapomnieć o całym świecie i oddać się lekturze ulubionej książki albo zanurzyć się w pianie po szyję. Niestety każdy posiadacz wanny powinien mieć również świadomość, że długa kąpiel wiąże się z ogromnym zużyciem wody. Mowa tutaj o mniej więcej stu pięćdziesięciu litrach – oczywiście w zależności od wielkości wanny. Dla porównania szybki prysznic zabiera mniej niż pięćdziesiąt litrów wody.

 Rachunek jest prosty – jedna kąpiel to mniej więcej trzy, cztery prysznice. Oczywiście nie zachęcamy do zrezygnowania z tej wspaniałej formy odpoczynku, lecz z pewnością dobrym pomysłem będzie ograniczenie jej częstotliwości. Środowisko naturalne będzie wdzięczne!

Zakręcanie wody w trakcie kąpieli

Każdy z nas wie, że należy zakręcać wodę, gdy nie korzystamy z kranu czy prysznica. Warto jednak mieć również na uwadze, że nawet podczas kąpieli nie potrzebujemy nieprzerwanego strumienia – nic nie stoi na przeszkodzie, by używać wody jedynie do spłukiwania ciała. Kiedy zajmujemy się nakładaniem żeli czy szamponów, kurek może być zakręcony; w skali dwunastu miesięcy jest to znacząca oszczędność. Podobnie jest zresztą podczas mycia zębów. Wystarczy, żeby woda służyła do zamoczenia, a następnie opłukania szczoteczki – nic prostszego!

Kup zmywarkę!

Choć zmywarka wydaje się dość kosztowną inwestycją, to z pewnością zwróci się bardzo szybko. Oszczędności są ogromne względem tradycyjnego mycia naczyń – mowa o dziesiątkach litrów dziennie i tysiącach litrów w skali roku. Jest to obecnie niezwykle opłacalny zakup. Nie warto zrażać się ceną, ponieważ mowa o inwestycji na długie lata, a zatem także o mniejszym zużyciu wody przez cały ten czas. Warto także postawić na zmywarkę o wysokiej klasie energetycznej, która będzie zużywać mniej prądu.

Co z cieknącym kranem?

Wiele osób ignoruje problem cieknącego kranu, uznając, że to niewielki problem, którym można zająć się później. Niestety jest to wbrew pozorom poważna sprawa – kropla po kropli, w ciągu roku możemy zmarnować setki, a może nawet tysiące litrów wody. To liczby, które robią spore wrażenie, a także wywierają niemały wpływ na nasze fundusze. Warto zatem zająć się tego rodzaju usterkami od razu, gdy tylko je wykryjemy. Nie ma na co czekać – wraz z wodą uciekają także nasze ciężko zarobione pieniądze! Jest to jedna z tych kwestii, których zdecydowanie nie powinniśmy odkładać na ostatnią chwilę, ponieważ możemy być zszokowani wysokością rachunków.

Nie zapominaj o rachunkach!

Na koniec warto podkreślić, że nawet gdy uda nam się zminimalizować wydatki na wodę, możemy spotkać się ze sporymi problemami, gdy zapomnimy o opłaceniu rachunków w wyznaczonym terminie. Co zrobić, by uniknąć takiej sytuacji? Możemy na przykład założyć konto na platformie Moje Usługi – to świetny sposób na zarządzanie swoimi regularnymi wydatkami. Jej funkcjonalność jest bardzo szeroka: znajdziemy tutaj automatyczne płatności, możliwość odroczenia opłat dla posiadaczy kart kredytowych oraz wsparcie dla niemal każdej kategorii wydatków – od rachunków, poprzez czesne, aż po opłaty za siłownię. Co więcej, rejestracja jest darmowa. Jedyny koszt jaki może wystąpić zależy od operatora rachunku, do którego ma trafić płatność. Opłata ta jednak nie może przekroczyć kwoty 89 gr, o czym zawsze szczegółowo informują przed wykonaniem płatności. W wypadku opłaty powyżej 6000 zł miesięcznie koszt to max. 1,2% kwoty.


Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.

artykuł partnera
Na co dzień, prosty i klasyczny, a od święta mieszczący wielu biesiadników – taki właśnie jest stół rozkładany. Co w sobie skrywa? Nowoczesne mechanizmy i przemyślane rozwiązania, pozwalające w mgnieniu oka powiększyć jego powierzchnię.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.