240 tys. użytkowników
675311 zdjęć, 904867 komentarzy
331 osób online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Wentylator łazienkowy – 4 rzeczy, które musisz wiedzieć


Prawidłowo działająca wentylacja to niezbędny element w każdym mieszkaniu. Zależy od niej praca całego budynku, jak i zdrowie mieszkańców. Na co zwrócić uwagę wybierając wentylator łazienkowy?
1. Po co nam wentylator?


2. Jak dobrać wentylator?


3. Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając wentylator do łazienki?


4. Wybór wentylatora ze względu na montaż


Wentylacja w budynkach mieszkalnych i użytkowych jest bardzo ważna, dlatego jest to element, który trzeba uwzględnić już na etapie projektowania. Sprawne przewody wentylacyjne zapewniają prawidłową pracę całego budynku i mają istotny wpływ na zdrowie mieszkańców. Co warto wiedzieć o wentylatorach?

 

Po co nam wentylator?

Każde pomieszczenie wymaga odpowiedniej wentylacji, ale w przypadku łazienki trzeba zwrócić na to szczególną uwagę. Wilgoć, para wodna – trudno uniknąć ich w łazience, dlatego prawidłowa wentylacja jest niezbędna. Wentylator łazienkowy wspomaga wymianę wilgotnego powietrza w pomieszczeniu. Zaparowane lustra i szyby oraz skraplająca się para wodna mogą oznaczać, że wentylacja w łazience nie działa prawidłowo. Przy niedostatecznej cyrkulacji powietrza, wilgoć może wpłynąć na powstanie pleśni oraz grzybów, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Wilgoć negatywnie wpływa też na ściany i elementy wykończenia wnętrz. Skutki nieprawidłowej wentylacji nie są widoczne od razu, ale po jakimś czasie zaczynają być dostrzegalne. Dlatego wentylator łazienkowy jest potrzebny, jeśli chcemy skutecznie poradzić sobie z problemem wilgoci.

 

Jak dobrać wentylator?

Powszechnie stosowaną metodą oczyszczania powietrza jest wentylacja grawitacyjna. Elementem, który pochłania powietrze jest tutaj kratka połączona z kanałem. Nie zawsze działa ona tak jak trzeba, dlatego że jest zależna od warunków panujących na zewnątrz. Ważne jest z jaką siłą i w jakim kierunku wieje wiatr, nie bez znaczenia jest też ciśnienie atmosferyczne i temperatura. Alternatywą dla instalacji grawitacyjnej jest wentylacja mechaniczna. Jej częścią jest wentylator kanałowy łazienkowy, osiowy lub inny. Wentylator do łazienki sprawdzi się tam, gdzie zaprojektowana została instalacja grawitacyjna lub mechaniczna. Wspomoże on jej działanie i poprawi funkcjonalność.

Jak dobrać wentylator, aby jak najlepiej spełniał swoją funkcję? Zwróć uwagę, aby jego wydajność przekraczała kubaturę łazienki co najmniej trzykrotnie. Można to wyliczyć mnożąc powierzchnię oraz wysokość pomieszczenia. Wentylator, który umożliwia dostosowanie prędkości obrotów oraz jest wyposażony w wirnik i silnik będzie dobrym wyborem do łazienki. Część modeli posiada też wyłączniki sznurkowe, co znacznie ułatwia obsługę. Wentylator wyciągowy łazienkowy z wbudowanym wyłącznikiem czasowym pozwala na zmechanizowanie całego systemu. Bardzo przydatny jest również czujnik wilgoci, który włącza system wentylacyjny, kiedy dopuszczalne normy wilgoci zostaną przekroczone.

 

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając wentylator do łazienki?

Wybierając wentylator do łazienki trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów, które będą miały wpływ na jego działanie i wydajność. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy silnik ma określoną klasę zabezpieczenia, która będzie go chronić przed wodą. Wentylator łazienkowy, w zależności od konkretnego miejsca, gdzie zostanie zamontowany, może być narażony na kontakt z bryzgającą wodą. Bardzo istotna jest również wydajność wentylatora, która wpływa na to jak szybko wyciągnie on parę wodną. Należy zwrócić uwagę również na ciśnienie całkowite. Wydajniejszy wentylator trzeba zamontować, jeśli łazienka nie jest połączona z indywidualnym kanałem wentylacji grawitacyjnej, lecz jedynie z układem przewodów wentylacyjnych. Więcej o wentylatorach dowiesz się na stronie https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja/systemy-wentylacyjne/wentylatory.html.

 

Wybór wentylatora ze względu na montaż

Wentylatory różnią się między sposobem montażu. Można je montować na ścianie, w suficie lub w szybie. Do zamontowania systemu wykorzystywane są kanały wentylacyjne prowadzone w wyznaczonych miejscach. Wentylator ścienny jest montowany wewnątrz pomieszczenia, gdzie odpowiada za poprawną cyrkulację powietrza. Wentylatory ścienne i sufitowe mają też wiele przydatnych funkcji. Jedną z nich jest automatycznie otwierana żaluzja uruchamiana przy włączeniu wentylatora. W przypadku montażu wentylatora w suficie podwieszanym wykorzystuje się zaczepy szybkiego mocowania. W tym przypadku powietrze musi być odprowadzane na zewnątrz z wykorzystaniem elastycznego przewodu wentylacyjnego. Odprowadzanie powietrza na strych lub do przestrzeni nad sufitem mogłoby doprowadzić do powstania ciągu wstecznego.

Bez względu na sposób montażu należy pamiętać, aby wentylator był umieszczony jak najwyżej. Należy go umieścić naprzeciwko źródeł wymiany powietrza i minimum 3 centymetry od sklepienia ścian i sufitu. Powinien też być zamontowany blisko źródeł pary, ale nie na tyle, aby można go było dotknąć. Jako że wentylator jest urządzeniem elektrycznym, przed przystąpieniem do montażu należy skontaktować się z elektrykiem, który zadba o bezpieczny montaż urządzenia.

 

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem