240 tys. użytkowników
675315 zdjęć, 904871 komentarzy
123 osoby online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Jak prawidłowo myć panele podłogowe bez zarysowań, smug i przebarwień?


Panele to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań wykończeniowych w domach i mieszkaniach. Nic dziwnego – przypominają z wyglądu prawdziwe drewno, są często znacznie tańsze, a ponadto dostępne w tak wielu odsłonach, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Ich atrakcyjną estetykę może jednak szybko zepsuć nieumiejętne mycie. Jak robić to poprawnie? Czego unikać? Czym myć panele podłogowe, by móc przez lata cieszyć się ich świetnym wyglądem?
Panel panelowi nierówny

Wbrew pozorom, mycie paneli podłogowych może być sztuką. I to nie lada trudną. Pomimo bowiem wysokiej użyteczności tego typu rozwiązań wykończeniowych i dość długiej żywotności, nieumiejętna pielęgnacja może błyskawicznie pozbawić nad widoku perfekcyjnie wyglądającej powierzchni. Nawet, jeśli zdecydowaliśmy się na zakup produktu wyższej klasy. Warto bowiem wiedzieć, że panel panelowi nierówny, a to, co pozornie wygląda identycznie, może różnić się od siebie diametralnie. 

Po czym poznać jakość danych paneli? Kluczowym parametrem decydującym o wytrzymałości jest klasa ścieralności i używalności. Fachowo wyróżnia się ich 5 – AC1, AC2, AC3, AC4 oraz AC5. Im wyższa, tym z bardziej odpornym materiałem mamy do czynienia. Warto pamiętać, że łatwość w powstawaniu zarysowań będzie miała swoje przełożenie nie tylko na estetykę – takie panele będą bowiem znacznie łatwiej zbierać nie tylko kurz i brud, ale również wodę, co może szybko doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia.

Czym myć panele podłogowe?

Czym myć panele podłogowe? Aby ich mycie nie doprowadziło do uszkodzeń i przyniosło oczekiwane rezultaty w postaci czystej i lśniącej powierzchni, warto przyłożyć szczególną uwagę do wyboru odpowiedniego środka pielęgnującego. Przed zakupem zawsze należy upewnić się, że wybrany preparat można stosować na panelach – w przeciwnym razie można doprowadzić do trwałego uszkodzenia laminatu lub powstania przebarwień. Uwagę warto skierować zwłaszcza na dedykowane produkty do czyszczenia tego typu nawierzchni. Zawsze można również sięgnąć po tanie i skuteczne domowe środki – np. ocet kuchenny. Wystarczy rozcieńczyć jego niewielką ilość z gorącą wodą. Taki preparat pozwoli nie tylko szybko usunąć plamy i inne zanieczyszczenia, ale również doda panelom atrakcyjnego połysku.

Mycie paneli podłogowych – jak robić to właściwie?

Środki do czyszczenia to jednak nie wszystko. Aby mycie paneli podłogowych nie zajęło zbyt wiele czasu, zapewniło oczekiwane rezultaty, a przy tym było w pełni bezpieczne, ważny jest nie tylko zastosowany preparat, ale również sprzęt, przy pomocy którego będziemy wykonywali pracę. Mała ścierka z wiadrem to tani i powszechny, lecz dość mało efektywny sposób czyszczenia podłogi, przez który nabawić można się dodatkowo problemów z kręgosłupem. 

Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie praktyczny mop obrotowy z teleskopowym kijem, dzięki któremu mycie podłogi będzie nie tylko bardziej wygodne i zabierze Ci mniej czasu, ale przede wszystkim zapewni optymalną wilgotność nakładki, która nie uszkodzi czyszczonej powierzchni. Zestawy czyszczące znajdziesz w asortymencie sklepów z artykułami domowymi – te sprawdzonych marek ma w ofercie np. Kik gazetka

Jeśli natomiast dysponujesz większą ilością gotówki i możesz pozwolić sobie na zakup droższego urządzenia, świetną opcją ułatwiającą sprzątanie będzie mop parowy, odkurzacz pionowy z funkcją mycia lub automatyczny robot mopujący. Sprzęty tego typu znajdziesz z kolei we wszystkich większych sklepach z artykułami AGD i RTV jak Media Expert, RTV Euro AGD czy Media Markt.

Zasady mycia paneli podłogowych

Niezależnie więc od posiadanego rodzaju paneli musimy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji – zwłaszcza, jeśli postanowiliśmy położyć w pomieszczeniu deski niższej klasy. To pozwoli na utrzymanie paneli w świetnym stanie nie tylko na co dzień, ale również przez długie lata. O czym należy pamiętać?

  • Czyść panele regularnie – zapobiegnie to gromadzeniu się brudu i powstawaniu uporczywych plam,
  • Wystrzegaj się używania nadmiernej ilości wody – nawet w przypadku produktów winylowych,
  • Zanim przystąpisz do mycia dokładnie odkurz powierzchnię – unikniesz w ten sposób możliwości ich porysowania, np. przez niewielkie drobinki piasku,
  • Do odkurzania wybieraj szczotki płaskie z miękkim włosiem,
  • Pod żadnym pozorem nie nakładaj bezpośrednio na podłogę drażniących detergentów,
  • Zadbaj o szybkie schnięcie podłogi – wytrzyj panele na sucho lub otwórz okno, dzięki czemu woda szybciej odparuje z ich powierzchni.

Panele podłogowe to estetyczne, ekonomiczne i funkcjonalne rozwiązanie wykończeniowe, którym, dzięki odpowiedniej pielęgnacji, można cieszyć się przez długie lata.


Artykuł powstał we współpracy z Partnerem